[TM] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Timisoara

Started by radutm, October 10, 2012, 09:25:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

radutm

Topic dedicat noutatilor din infrastructura de transport a Timisoarei, plus infrastructura conexa celei de transport.
cont inchis

radutm

Primaria condusa de Nicolae Robu vrea sa redeschida pasajul de la Piata Victoriei si sa refaca inelul I de circulatie:

Quote
Primarul vrea circulatie auto prin pasajul subteran din Piata Victoriei
Primarul Timişoarei, Nicolae Robu, vrea să le dea proprietarilor acvariului din centrul oraşului nu doar un teren de 1.500 de metri pătraţi pe bulevardul Republicii ca să desfiinţeze construcţia din Piaţa Huniade, ci şi alte clădiri sau terenuri pentru a elibera pasajul subteran din Piaţa Victoriei. Edilul spune că se ia în calcul deschiderea circulaţiei pentru maşini prin pasaj.
Sursa: http://www.tion.ro/primarul-vrea-circulatie-auto-prin-pasajul-subteran-din-piata-victoriei/1184208
cont inchis

savagedanyro

Robu in afara de fotbal si obsesia lui cu acvariul din centru nu mai stie altceva...mi-e rusine ca l-am votat.
TIMISOARA 2021 !

radutm

Si eu l-am votat, in lipsa de alte alternative. Dar hai sa vedem cum e ideea, daca e fezabila sau nu. Aveam pe undeva in arhiva o poza clara cu pasajul, de ieri o caut, dar nu o gasesc si pace. Poate o gaseste careva.
cont inchis

Ionut

Piata Victoriei? :D Exista asa ceva in Timisoara? Spuneti-mi si mie unde, imi dau si eu cu parerea. :) Interesant ca si voi aveti primar cu obsesii, noi pe Oprescu il avem cu autostrada suspendata (e drept ca nu e un proiect deloc rau, insa extrem de greu de facut) si cu caprioarele din Esplanada. :o

savagedanyro

Piata Victoriei e piata centrala, intre Opera Romana si Catedrala Mitropolitana. Imposibil sa nu o stii daca ai fost in TM.

TIMISOARA 2021 !

Ionut

Pai da, toata tara stie piata aia... doar ca eu stiu de Piata Operei, nu a Victoriei. Nu inteleg totusi cum ar fi pasajul subteran. Parca bdul dintre Catedrala si Piata este Ferdinand. Acolo va fi pasaj?

savagedanyro



Acestea sunt gurile de acces pietonal existente acum. Sub piata este de mult pasaj.

Aici gasesti mai multe informatii :

http://www.adevarul.ro/locale/timisoara/SF-Robu-Piata-Victorie-Timisoara_0_789521105.html
TIMISOARA 2021 !

Ionut

Hm, pai e asa mare traficul pe-acolo ca sa se justifice? :dunno:

savagedanyro

Nu are nici o legatura cu traficul propunerea :)) :))

E doar o ambitie personala !!!
TIMISOARA 2021 !

radutm

@Savagedanyro: topicul pe Timisoara e nou si daca nu ne tinem de el la subiect ne inchide Ionut :p

@Ionut: traficul in centru e infernal, se concentreaza pe f. putine artere si se congestioneaza la orele de varf. Pe acolo a trecut candva un inel de circulatie:


Din pacate nu gasesc poza din anii 70 cu pasajul propriu-zis, asa ca va rog sa o publicati daca o gasiti.

Proiectul e cu doua taisuri, dar daca intentiile primariei sunt serioase, trebuie discutat la modul serios.
cont inchis

savagedanyro

Nu bagatelizam discutia, dar in toate tarile civilizate marile orase scot traficul din zona centrala, mai ales daca este istorica precum cea din TIMISOARA, pe cand noi vrem sa creem rute noi pentru masini exact in mijlocul CENTRULUI daca imi este permis pleonasmul.

TIMISOARA 2021 !

Ionut

Hm, cam ciudat sa treaca masinile fix pe sub piata pe-acolo... daca se facea pe o artera, OK, insa pe sub piata, nu stiu ce sa zic. Ar fi mai bine sa lase totusi o zona pietonala acolo, inclusiv pe sub pamant, ceva gen Pasajul Universitatii din Bucuresti.

Time-and-Space

Quote from: savagedanyro on October 10, 2012, 03:54:04 PM
Nu bagatelizam discutia, dar in toate tarile civilizate marile orase scot traficul din zona centrala, mai ales daca este istorica precum cea din TIMISOARA, pe cand noi vrem sa creem rute noi pentru masini exact in mijlocul CENTRULUI daca imi este permis pleonasmul.

mda, subscriu.  aud ca ii place f. mult sa se auda vorbind in public si la sedinte  d-lui. profesor primar. ..

Ionut

Guys, lasati primarul, fara politica, remember? :)

Explicati-mi si mie sa inteleg. Acel pasaj exista deja si este pietonal si ACEL pasaj se doreste a fi transformat? Adica sa nu mai fie pietonal si sa fie rutier? Pai... presupun ca acum arata naspa. Deci chiar nu inteleg logica. Plus de asta da, eu apreciez la Timisoara ca are un centru cu trafic relativ lejer (fata de Bucuresti, evident) si daca se face acel pasaj sigur traficul va creste.