[TM] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Timisoara

Started by radutm, October 10, 2012, 09:25:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Pelbartus

Quote from: Ciobby on February 09, 2016, 12:56:33 PM
Cât despre cât de buni sunt, țin să-ți amintesc că se pun semafoare la strada Episcop Augustin Pacha, colț cu strada Proclamația de la Timișoara (strada aia îngustă care vine pe lângă magazinul Bega și iese spre liniile de tramvai). E un FAIL acolo cât se poate de clar.

Pentru asta o fi de vina SF-ul sau caietul de sarcini, in niciun caz constructorul.

Ciobby

Quote
QuoteCât despre cât de buni sunt, țin să-ți amintesc că se pun semafoare la strada Episcop Augustin Pacha, colț cu strada Proclamația de la Timișoara (strada aia îngustă care vine pe lângă magazinul Bega și iese spre liniile de tramvai). E un FAIL acolo cât se poate de clar.
Pentru asta o fi de vina SF-ul sau caietul de sarcini, in niciun caz constructorul.

Așa-mi place arătatul cu degetul către celălalt de nu-mi vine să cred...

Da, SF-ul e făcut prost (în acest punct) și implicit, și caietul de sarcini e făcut prost (în acel punct).

Totuși, executantul are obligația (morală, dacă nu de altă natură) de a evidenția asemenea scăpări în cazul în care le observă, ori a pretinde că ești expert dar nu ți-ai dat seama că n-ai de ce să pui acolo semafoare e o pretenție trasă de păr într-o măsură excesivă.

Pelbartus

Nu mi se pare ca asa ar trebui sa stea situatia, primaria ar trebui sa isi dea seama de astfel de greseli.
Se pun semafoare si la intersectia Preyer cu Mangalia sau Crizantemelor, alta ineptie.

iuli

Aici te contrazic!!!

Sunt cel mai bucuros ca vor fi semafoare acolo.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Pelbartus

#394
Chiar nu ma gandeam, poti spune si de ce? Din cauza tramvaiului? Trecand rar pe acolo, nu am simtit niciodata nevoia de rosu/verde.

calins

Nici la Pacha cu Proclamatia nu mi se pare rau faptul ca pun semafoare. In nov-dec era coada pana pe Carol Telbisz. E o zona cu trafic mare pietonal chiar la intersectie si e ok sa regularizezi cumva acest trafic.
Multa lume alege ruta asta daca are treaba in centru (sau cauta loc de parcare :) )

In perioadele mai aglomerate ambele sensuri de pe Proclamatia deveneau "parcare" si stateai aprox 20 min pana ieseai din U-ul acela.

Daca sincronizeaza si semaforul de la intersectia cu Martin Luther ar trebui sa fie mai ok

Ciobby

Dacă o stradă devine "parcare" atunci trimiți poliția să dea amenzi celor care blochează traficul, nu pui semafor.

calins

Prin "parcare" m-am referit la faptul ca se circula foarte incet, mai mult stateai. Si mult din cauza pietonilor + a semafoarelor prost sincronizate

iuli

Quote from: Pelbartus on February 10, 2016, 12:40:19 AM
Chiar nu ma gandeam, poti spune si de ce? Din cauza tramvaiului? Trecand rar pe acolo, nu am simtit niciodata nevoia de rosu/verde.

Nu doar din cauza tramvaiului. Acolo este strada pe care circula si masinile, conform legii doar riveranii.

Daca ai sansa vreodata, incearca sa traversezi acele strazi si sa vezi ce vizibilitate ai. Conform legii esti obligat sa opresti in dreptul semnului STOP. Lucru imposibil de vazut daca vine cineva pe Preyer.
Strada Mangalia: https://www.google.ro/maps/@45.7426802,21.2039123,3a,75y,339.46h,89.25t/data=!3m6!1e1!3m4!1sRbMQ7u-zv7Sq2mWrnBQttA!2e0!7i13312!8i6656

Strada Crizantemelor: https://www.google.ro/maps/@45.7417436,21.2013957,3a,75y,346.32h,85.32t/data=!3m6!1e1!3m4!1s2IwdkI9AG0Ylf3J38aeqtg!2e0!7i13312!8i6656

Strada Capitan Damsescu: https://www.google.ro/maps/@45.7410488,21.1990829,3a,75y,354.69h,76.29t/data=!3m6!1e1!3m4!1spd4GwVYXns47DVu5JFDBOg!2e0!7i13312!8i6656

Eu pe Crizantemelor mi-am luat damage la masina pentru ca oprisem foarte aproape de linia de tramvai pentru a reusi sa ma asigur. Cu masina oprita si piciorul pe frana a venit un copil si mi-a facut praf partea din fata. Cine a fost de vina? Eu cu carnet suspendat pentru ca nu am oprit in dreptul semnului STOP. Precum vezi, e imposibil sa vezi ceva din cauza cladirilor si vara a gardului viu. El doar amenda pentru ca nu avea ce cauta pe acolo. Fair? Nu... Dar asta e legea.  :( In plus, asa fluidizeaza traficul si scapi de alte incidente. Traficul pe Preyer va fi probabil continuu pe verde iar strazile secundare vor avea rosu.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ciobby

Quote from: calins on February 10, 2016, 12:47:22 PM
Prin "parcare" m-am referit la faptul ca se circula foarte incet, mai mult stateai. Si mult din cauza pietonilor + a semafoarelor prost sincronizate

Ai un singur semafor relevant acolo - cel din fața hotelului Continental. Atât. Nu poate fi vorba de proastă sincronizare. Eventual, e prea scurt timpul alocat direcției dinspre Bega spre Prefectură, dar asta nu este sincronizare.

iuli

S-au montat camerele pe Rebreanu.

In plus s-au schimbat cam de o luna programele de la semafoarele de pe Rebreanu la intersectiile cu Hebe si Ghe. Ranetti. Cand se face verde la unul se face imediat rosu la celalalt. De ce?!  ???
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

S-au schimbat limitele de viteza pe Rebreanu. Camioanele au voie cu maxim 50 km/h si sunt obligate sa circule pe prima banda. Autoturismele au ramas la 70 km/h.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Cuneo

Quote from: iuli on February 17, 2016, 08:33:24 AM
S-au montat camerele pe Rebreanu.

In plus s-au schimbat cam de o luna programele de la semafoarele de pe Rebreanu la intersectiile cu Hebe si Ghe. Ranetti. Cand se face verde la unul se face imediat rosu la celalalt. De ce?!  ???

Confirm, vin noaptea la ora 3 pe Rebreanu, circulație aproape inexistentă și sunt nevoit mai mult să stau, decât să merg! :headbash:

iuli

A fost rereglat se pare, dar tot nu in avantajul soferilor. Se pare ca e facut pentru tramvaie care stateau complet aiurea in drum. Acum are sens.

In schimb modificarea timpului spre Dambovita la intersectia cu Sagului e iarasi aiurea. S-a mai scurtat timpul de verde cu aproximativ 5 secunde.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Cuneo

E una dintre cele mai asteptate lucrari! In sfarsit, se largeste la 4 benzi un drum important care pleaca din Timisoara! Ce decizie a fost luata?

TIMISOARA. Cu 31 de voturi pentru si o abtinere (Liviu Cocean- PNL), consilierii judeteni au decis ca vor demara procedurile pentru a realiza patru benzi la drumul care leaga Timisoara de Mosnita Noua.

Marcel Mihoc de la Comisia de Urbanism a Consiliului Judetean Timis a atras atentia ca, desi CJ se straduieste sa largeasca drumurile spre comunele periferice Timisoarei, primarii acestor localitati sau macar consilieri locali nu se prezinta la plenurile CJ, si nici macar la sedintele de comisii.

Cu toate acestea, consilierii judeteni au aprobat largirea drumului.

,,De la ultimul semafor din Timisoara, spre Mosnita Noua, pana la drumul judetean, primaria Timisoara va corela si va face 4 benzi de circulatie,,, a explicat Titu Bojin, presedintele CJ Timis.

El a precizat ca in plenul de miercuri al CJ Timis se voteaza realizarea proiectului pentru acest drum si ca toate procedurile, pana la executie, dureaza intre 4 si 7 luni, la care se adauga organizarea licitatiei.

Cu alte cuvinte, santierul pentru aceasta mult asteptata lucrare nu va demara mai devreme de 1 an.
http://www.opiniatimisoarei.ro/e-una-dintre-cele-mai-asteptate-lucrari-in-sfarsit-se-largeste-la-4-benzi-un-drum-important-care-pleaca-din-timisoara-ce-decizie-a-fost-luata/30/03/2016