[TM] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Timisoara

Started by radutm, October 10, 2012, 09:25:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dorum


Ionut

Cam de fiecare campanie electorala avem tema asta cu metroul/trenul subteran, nu? :)

iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Cuneo

Proiect Podul Jiul

chr

Frumos, vii pe strada Jiul cu 4 benzi (2 pe sens), treci peste podul tot cu 4 benzi (2 pe sens) si dai in Splai cu o singura banda (sens unic).

iuliu05

Posibila rezolvare pentru descarcare
- un sens giratoriu in capatul podului
- 3 benzi pe o portiune din Splaiul Tudor Vladimirescu 
- Strada Miron Costin


iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

Quote
[...]

Un capitol pe care se vor aloca bani în acest an este infrastructura de drumuri. Vor fi realizate cu bani din bugetul județului mai multe drumuri. Este vorba despre modernizare DJ 593 (PT, consultanță, audit circulație) – 1,498 milioane lei, modernizare DJ 693, interconectare la A1 – Arad (PT, consultanță, audit circulație) – 2,98 milioane lei, modernizare DJ 691, lărgire la 4 benzi – Centură Timișoara și Centura Timișoarei – Autostradă A1 (PT, consultanță, audit circulație) – 2,76 milioane lei, reabilitare DJ 684 – Coșava – Tomești – Luncanii de Sus (PT, consultanță, audit circulație) – 2,64 milioane.

Sunt alocați bani (79,5 milioane lei), la capitolul Transporturi, pentru mai multe drumuri pe care sunt programate lucrări în acest an: DJ 693 B Iohannisfeld – Ivanda – 9,18 milioane lei / din creditul CEC, 9,08 milioane, ranforsare sistem rutier DJ 681 – Făget – Drăgsinești – 17,3 milioane / din creditul CEC, 15,8 milioane, reabilitare DJ 691A Mașloc – Remetea Mică – Charlottenburg – 7,7 milioane / din creditul CEC, lărgire 4 benzi DJ 592 Timișoara – Moșnița Nouă – 1 milion
sporire capacitate circulație DJ 609D – centură de ocolire Aeroport – 7 milioane, construcții spațiu servicii și control pentru verificarea tonajului DJ 691 – 500.000 lei, asfaltare DJ 591C DN6 – Săcălaz – 3 milioane, asfaltare DJ 609 Valea Lunga Română – Cliciova – 2 milioane, asfaltare DJ 609F Bazoșu Nou – Bazoș – 1 milion.

[...]

Sursa: Tion
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

zoltan.csoka

Salutare,

Eu mai degraba as vedea logica in inchiderea inelului pe 4 benzi in directia Parvan.
Ochiometric pare sa fie spatiu pentru 4 benzi intre pod si intersectia cu 16 Decembrie

Cosminescu

DJ693: E vorba mai exact de partea cuprinsa intre Ortisoara si nodul de pe A1.

Nu mi-e clar ce inseamna: "DJ 691, lărgire la 4 benzi – Centură Timișoara și Centura Timișoarei – Autostradă A1"
Adica: "largire la 4 benzi - Centura Timișoarei – Autostradă A1" e clar. Dar ce vor sa spuna cu: "lărgire la 4 benzi – Centură Timișoara". Au in plan sa largeasca centura la 4 benzi, sau?

In plus, vad ca la toate scrie: "(PT, consultanță, audit circulație)". Asta inseamna ca banii de la bugetul judetului vor fi folositi doar pentru PT (Proiect Tehnic), consultanta si audit circulatie? In caz ca e asa, banii pentru realizarea efectiva a lucrarilor de unde vor veni?

chr


iuli

Patru benzi?!  ???

Chiar nu stiu pe unde le inghesui in curba aia dintre Spitalul CFR si UMF. Uita-te cat sunt de inguste trotuarele, nu mai ai de unde sa lua.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

zoltan.csoka

Evident nu este o situatie optima, dar in opinia mea ar încăpea 4 benzi. Acuma se parchează pe ambele margini, la mijloc fiind mai mult de o banda. Mai sunt si ceva fasii verzi+ trotuarele.

Dacă nu se Închide inelul, podul nu mai are nici un rost

ioio_viola

Inseamna ca se largeste drumul de la intrare in Dumbravita pana la Centura si de la Centura pana la Autostrada.

elphax

a aparut un nou film pentru acest pod
pe FB primarului

https://www.facebook.com/172674319443777/videos/1487375294640333/

nu stiu cum sa fac sa pun direct filmul ...