Praga | City Break in capitala Cehiei | septembrie 2012

Started by Ionut, September 23, 2012, 10:30:46 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Un colt frumos in drum spre Piata Veche. Sunt multe astfel de colturi frumoase in Praga, poti face mii de poze.


Ionut

Ne apropiem. Scrie clar. :)
Pasajul spre Piata Veche trece pe langa Sex Machines Museum. Nu stiu daca este vreo legatura. :D







Straduta asta este ticsita de turisti in mod normal. Dar daca mergi dimineata in zori nu e mai nimeni. Priceless.

Ionut

Ajungem in Piata Veche si vedem o minunatie de turn, Orologiul Praghez sau Ceasul Astronomic din Praga. Pozele nu-i fac cinste, este de vazut in persoana. Piata nu este una speciala, insa acest orologiu este chiar special. Mergeti dimineata acolo, altfel va calcati in picioare cu toti turistii.








Ionut

Piata Veche din Praga (Orasul Vechi). Foarte frumoasa. In prima poza se vede Catedrala Romano-Catolica, Church of Our Lady before Týn, cu ale ei doua turnuri gotice imense de vreo 70 de metri. Deci aproximativ cat pila cea mai inalta din Viaductul Aciliu de pe A1. (Misto conexiunea, nu?) :D

Piata, vedere in directia Charles Bridge (in zilele urmatoare poze de pe cel mai faimos pod al orasului).


Catedrala Romano-Catolica, Church of Our Lady before Týn (vor mai urma cateva poze).




Biseria Sf. Nicolae (daca nu ma insel) din Piata Veche.


Orologiul vazut din piata.


Cam atat pentru astazi, sper ca v-au placut. Revin maine, poimaine... cand am timp si energie. Mai am multe poze, deci rabdare.

Ionut

Bun, ieri ajunsesem la Piata Veche / Old Town Square. Acum mergem mai departe si vedem alte obiective.

Din piata intram pe Str. Celetna si mergem drept inainte pentru a vizita Powder Tower, un turn gotic care odinioara era la portile orasului. Langa Powder Tower, in Piata Republicii, este Municipal House, o cladire foarte importanta pentru istoria orasului, momentan o cladire care gazduieste concerte si tot felul de evenimente. A doua oara cand am ajuns acolo era o nunta de fitze.

Pavaje de foarte buna calitate, drum liber (foarte de dimineata) si cladiri superbe. O plimbare foarte frumoasa. Se vede turnul in departare.




O strada care intersecteaza Str. Celetna.


Powder Tower.



Ionut

In Piata Republicii, langa Powder Tower si Municipal House, vedere spre alte directii.






Powder Tower fotografiat din Piata Republicii.


Municipal House.





Ionut

Mergem inapoi spre Piata Veche pentru a merge apoi spre Cartierul Evreiesc din Orasul Vechi.

Str. Celetna, de la Powder Tower spre Piata Veche.


Catedrala Romano-Catolica din Piata Veche, cea de ieri, din spate.




O straduta din partea dreapta a catedralei. Superbe aceste stradute.


Accesul in catedrala se face printr-un pasaj foarte, foarte ingust, intrarea este ascunsa in spatele cladirii din fata (vedeti pozele din piata).




Accesul in biserica vazut in sens opus, spre iesire.

Ionut

Lasam Piata Veche in urma si mergem spre nord, spre Cartierul Evreiesc pentru a vedea doua sinagogi si Vechiul Cimitir Evreiesc.

Spre si prin Cartierul Evreiesc.







radutm

Ai fost inspirat Ionut! Te-ai dus in afara sezonului turistic si ai prins si vreme buna. Nu se vede picior de turist in pozele tale. Este singurul mod de a putea savura cu adevarat Praga. Turismul de masa a facut sa se piarda foarte mult din atmosfera. Eu am fost de doua ori: prima oara pe timp de iarna, am stat 4 zile in care am batut toate colturile orasului, am umblat prin cafenele si localuri si a fost absolut superb. A doua oara am mers la inceput de sezon, 3 zile in care m-am sufocat din cauza turistilor asa ca am combinat Praga cu iesiri afara din oras. Acum cochetez cu Cracovia, pe care trebuia sa o vizitiez anul trecut dar a intervenit ceva la lucru si a trebuit sa anulez rezervarile cu cateva zile inainte. Insa la Praga m-as reintoarce oricand, fara un motiv anume.
Frumoase poze! mersi!
cont inchis

Ionut

Nu sunt turisti in multe poze pentru ca in multe poze era de dimineata, inainte de 10. La orele de varf erau foarte multi turisti. E drept, poate mai putini ca in sezon, insa oricum Praga era foarte aglomerata. Mai vin poze, mai am multe, deci sa revii. :)

radutm

Quote from: Ionut on September 26, 2012, 07:17:45 AM
Nu sunt turisti in multe poze pentru ca in multe poze era de dimineata, inainte de 10. La orele de varf erau foarte multi turisti. E drept, poate mai putini ca in sezon, insa oricum Praga era foarte aglomerata. Mai vin poze, mai am multe, deci sa revii. :)
Am inteles, dar ramane valabila chestia cu sezonul. Eu am mancat un frig prima data, dar per ansamblu experienta mea a fost mult mai faina decat pe timp de vara. Promit sa revin...si la poze...si la Praga 8)
cont inchis

Ionut

Dupa o mica pauza cauzata de treaba, revin. :)

Continuam vizita prin Praga, cu al ei Oras Vechi si mai precis al ei Cartier Evreiesc.
Ajungem la Franz Kafka Monument, langa Sinagoga Spaniola.


De langa monument spre intersectie.




O data in plus, observati pavajele.

Ionut

Inca trei cadre tot din Cartierul Evreiesc.





Ionut

Old New Synagogue, Noua Veche :o Sinagoga, cea mai veche sinagoga activa/functionala din Europa.







Ionut

Zona Cimitirului Evreiesc Vechi. N-am intrat, nu e tocmai o pasiune intratul la cimitire si plus de asta pretul era ridicat. Dar probabil e un loc de pelerinaj pentru evrei.