News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Praga | City Break in capitala Cehiei | septembrie 2012

Started by Ionut, September 23, 2012, 10:30:46 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Super super :) merci frumos pentru clip! Intr-adevar iti place Praga, nu gluma, de ajungi asa de des pe-acolo. :)

ciprebbe

Quote from: Ionut on November 06, 2012, 03:50:39 PM
Super super :) merci frumos pentru clip! Intr-adevar iti place Praga, nu gluma, de ajungi asa de des pe-acolo. :)
Din pacate mai nou doar tranzit si dupa cum vezi doar vreme dinasta am prins in ultimele 3 - 4 luni  asa ca nu m-am aventurat in oras sa mai pozez in plus.
Ce pot zice despre centura Pragai e ca pt prima data erau oprite toate indicatoarele electronice ce limitau viteza la 100 (mai putin prin tunele unde e mereu 80) si era liber la 130km/h. Nu mai erau portiuni cu lucrari la fel cum nici in Austria intre Vienna - Linz- Salzburg nu mai erau. S-au finalizat la 1 noiembrie toate lucrarile la autostrada( acu 2 sapt se asfalta la greu pe zeci de km)  si se asteapta turistii.
Incredibil cum intr-un interval de 2 sapt au finalizat totul.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

catalinf

Incepe sa-mi placa forumul asta al vostru din ce in ce mai mult, vad aici o discutie de prin 2012 dar, eu acum am gasit-o, am fost si noi (eu cu sotia doar) la Praga in Ianuarie anul acesta (2013) pt un long weekend, superb oras, am stat la un hotel in orasul vechi, am batut talpa cam peste tot pe acolo, mancat/baut pe cinste, nu am experimentat mistocareala dar, te cam taie cu preturile, venind din UK ma asteptam la ceva mai ieftin, trebuie sa citesti cu atentie mare ce cumperi, o seara deosebita intr-un pub cu muzica live pana pe la 2 dimineata, si o seara petrecuta cu un spectacol folcloric,
turisti la greu (well, si noi tot aia eram nu?),
eu mai vreau sa merg inca odata...om vedea.

Ionut

Preturile sunt decente... cel putin asa mi s-au parut mie. Prin Bucuresti cand ai fost ultima data daca Praga ti se pare scumpa? :)

catalinf

Quote from: Ionut on June 03, 2013, 07:40:08 PM
Preturile sunt decente... cel putin asa mi s-au parut mie. Prin Bucuresti cand ai fost ultima data daca Praga ti se pare scumpa? :)



Sorry, m-am facut gresit inteles,
preturile sunt OK doar ca, venind din Uk, am zis ca ma asteptam la preturi mai de ..est, ca sa zic asa,
am dat si 50 de Euro odata la o masa in doi, pranz doar si nu la ceva lux ,
cu 40 de Euro am mancat doua salate la Monaco de ex ...asta era ideea,
la Bucuresti, desi roman /iesean , am ajuns mult prea rar, si, deloc in ultimii 8 ani cred.
Dar da, la Praga am baut bere cu 1 Euro halba (ultrapret comparativ cu UK),
celebrul  pork knee cu 9 Euro (l-ai incercat?)

Ionut

Pork knee nu :) Suna a piftie. :D

Preturile in Praga mi s-au parut cam ca in Bucuresti prin zonele "bune", turistice (gen Centrul Istoric) sau de fitze (gen Dorobanti). Praga nu e oricum in Europa de Est (e in cea Centrala) si e un oras plin de turisti, deci e clar ca are preturi ceva mai mari decat in restul Cehiei (asa cum in B gasesti preturi mai mari decat in restul RO).

radutm

La Praga, daca vreti sa mancati ce manca localnicii si sa platiti pretul corect, trebuie sa iesiti din centrul turistic si sa va orientati catre restaurantele din jurul centrului, unde nu gasiti neaparat totul scris in engleza. De fapt asta e valabila in orice localitate turistica. Daca vrei "the real deal" trebuie sa te duci acolo unde trag localnicii.
cont inchis