News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Praga | City Break in capitala Cehiei | septembrie 2012

Started by Ionut, September 23, 2012, 10:30:46 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Un mic city break in foarte frumoasa capitala a Cehiei, Praga.



Am zburat cu Czech Airlines de pe OTP pe Ruzyne Airport (PRG), aeroport cu un trafic de aproximativ doua ori mai mare ca OTP, insa parca mai urat ca al nostru. Am vizitat cam tot ce se putea vizita in Praga (ma refer la obiectivele principale, evident), asa cum veti vedea din cele cateva sute de poze pe care le voi pune in urmatoarele saptamani, in functie de timp si energie.

Praga este unul dintre cele mai frumoase orase pe care le-am vizitat (si am vizitat cateva), unii zic chiar ca este cel mai frumos oras din Europa. Eu unul n-as zice neaparat ca este cel mai frumos, ci este cu siguranta printre cele mai frumoase si merita vazut. De fapt, Praga este un oras obligatoriu de vazut! Mai ales daca va plac arhitectura, cladirile vechi, istoria, berea si/sau clima rece (toate gasite din abundenta in Praga). Nu mergeti in Praga pentru femei frumoase sau pentru amabilitatea localnicilor (nu inteleg de ce dar sunt oameni f reci, cam la fel ca vremea/clima, nu vorbesc engleza si fac misto de tine daca-i intrebi ceva - mi s-a intamplat de mai multe ori). 

Per total: MUSAI de vizitat o data in viata. Si cam atat. :)

Va stau la dispozitie cu intrebari daca aveti. Desigur langa poze vor fi si comentarii si detalii in plus.

Ionut

Incepem mai intai cu poze de pe OTP, intr-o dimineata friguroasa si inchisa. Poze din avion la decolare de pe OTP n-am facut din cauza vremii inchise, insa la intoarcere am prins vreme buna si sunt multe poze de pe PRG si de deasupra Romaniei. Dar acestea la urma.

Poze de pe OTP, la plecare.




Acest "tub" (care imita forma fuselajului unui avion) este, dupa cum se vede in prima poza (indicator), calea de acces dupa aterizare spre zona de tranzit/transfer si spre sosiri. Se merge pe deasupra caii de acces la plecari si deasupra zonei duty free. Fingerul arata in continuare excelent, este peste Ruzyne.





Ionut

View point la etajul 1, in capatul fingerului. Zona superba, coltul meu preferat din tot aeroportul. A se observa calitatea finisajelor, cat de mult (si cat de bine) s-a folosit sticla si observati si iluminarea superba.
















Ionut

Birdwatching pe OTP. :)



















Scuzati calitatea unor poze, nu sunt prea bun in domeniu, conditiile au fost dificile (lumina slaba, reflexii multe, avioane in miscare).

Ionut

Zona de acces spre View point.


De pe scari, inapoi, spre parter.


Repet, este chiar in capatul fingerului, de la parter se urca pe acele scari (pe ambele parti este view point).

Ionut

Ajungem la Praga.

Primele doua poze sunt de la Výstaviště, un fel de Romexpo al lor, un complex de expozitii. Am ajuns acolo pentru ca ma gandeam sa intru la Sea World si la un planetarium, insa de-afara nu aratau promitator, asa ca n-am mai intrat. :) La Sea World era parca intrarea 280 CZK (coroane cehesti), aproximativ 52 RON.

Pavilionul central


Cladirea cu Sea World si inca niste expozitii, n-am mai intrat


Tot in complex este o fantana arteziana cu joc de lumina, deschisa seara dupa 8. Sunt acolo si concerte din ce-am vazut.

Ionut

OK, incepem cu obiectivele turistice serioase.

Mai intai sa va spun ca majoritatea obiectivelor turistice din Praga se afla in trei mari "cartiere" sau regiuni:
1. Malá Strana - Hradčany / Lesser Town (unde este Castelul si Catedrala Sf. Nicolae, printre altele)
2. Staré Město - Orasul Vechi (cu Piata Veche, Orologiul si Cartierul Evreiesc cu sinagogile)
3. Nové město - Orasul Nou (cu Wenceslas Square, Teatrul National, Muzeul National si altele)

Puteti vedea lista acestora si alte linkuri cu obiectivele principale pe Wikipedia.

Primul obiectiv pe care vi-l propun este Muzeul National din Piata Wenceslas.





nenea_hartia


Ionut

^ Sper sa-ti placa pozele, macar la fel de mult cum imi plac mie updateurile tale! :D

Continuam cu Piata Wenceslas in capatul careia este Muzeul National (de mai sus). Piata asta nu este de fapt o piata, ci un bulevard semi-pietonal, o zona centrala pietonala si pe margini drum pentru masini. "Piata" este o zona fff aglomerata cu multe magazine, zona de shopping, hoteluri, restaurante.

Fotografii facute cu spatele la Muzeul National (aflat intr-un capat al pietei/bulevardului) spre celalalt capat, cu statuia Sf. Wenceslas in fata.




Se vede foarte clar capatul pietei, in departare. Inainte se merge la Piata Veche, iar in dreapta se merge la Powder Tower. Ambele in Old Town si ambele pozate mai incolo, desigur.

Ionut

In fata Muzeului National, deci in capatul Pietei Wenceslas, se afla un memorial interesant dedicat lui Jan Palach, un student care in 1969 si-a dat foc in piata pentru a protesta impotriva invaziei Cehoslovaciei de catre URSS.

Iata memorialul. Este foarte interesant, este o cruce fixata in pavaj.

Ionut

Inca patru cadre din Piata Wenceslas. Prima fotografie cu Muzeul National, celelalte trei facute inspre piata.








sebba

Quote from: Ionut on September 23, 2012, 10:30:46 AM
Per total: MUSAI de vizitat o data in viata. Si cam atat. :)

da, dar sa fie ziua! :D

eu l-am vazut odata, noaptea, o singura noapte, am oprit special cateva ore
din pacate noaptea toate pisicile sunt negre si nu mai retin decat zona centrala, si nici aia bine

multumesc ptr poze
Sailing away! S/Y Haimana

Ionut

Ramanem in New Town (Orasul Nou) si vizitam Charles Square (cred ca se traduce Piata Carol), se pare ca este cea mai mare piata medievala din Europa.

Cel mai important obiectiv aici este New Town Hall, un fel de primarie a Orasului Nou, un centru administrativ pentru Orasul Nou. Arata foarte fain, un turn frumos. Praga este vestita pentru turnurile sale.

Asa arata:






O cladire adiacenta:


Aici se vede o bucata din Piata Carol (Charles Square), fotografiata cu spatele la New Town Hall.





Ionut

Jungmannova Náměstí (náměstí = piata). O mica piateta la intrarea in statia de metrou Mustek (linia C, galbena - se vede intrarea in stanga in prima poza). Este la doi pasi de statia de metrou Mustek Verde (linia A) din Piata Wenceslas. Mi-a placut fooooarte mult pavajul si felul in care este spatiul amenajat. Simplu, eficient. Pavajele peste TOT in Praga sunt SUPERBE. Bravo lor. Inclusiv zonele carosabile sunt pavate. Veti vedea foarte multe pavaje in poze, toate de calitate excelenta. Sunt cele mai bune pavaje vazute de mine, chiar peste ce se vede in Viena sau Amsterdam.

Deci mica piata la intersectia dintre strazile Narodni si Jungmannova.




PS: veti vedea multe poze cu turisti putini. Nu va speriati, pozele cu turisti putini sunt facute la primele ore ale diminetii, inainte de 10. Dupa 10 se aglomereaza extrem de puternic, Praga este foarte, foarte vizitata.

Ionut

Mergem mai departe si la doi pasi ajungem in capatul Pietei Wenceslas opus Muzeului National. Ne indreptam spre Piata Veche (Old Town Square). Ne oprim pentru 3 poze in capatul Pietei Wenceslas.

Spre Muzeul National.


Spre Powder Tower (in departare), strada cu zona de shopping. Se vede turnul in departare, daca va uitati atent.


Spre Charles Square, exact sensul opus celui spre Powder Tower.