Calea ferata 409 Salva-Viseu de Sus-Sighetu Marmatiei

Started by nenea_hartia, September 21, 2012, 02:47:54 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

alin_simeriaveche

:) Frumos. E prima data cand intru pe feroviar. Am bunici langa Sighetul Marmatiei (Valea Stejarului) si an de an calatoream cu trenul acolo vara...si gratis ca tata era CFR-ist. Niste peisaje de poveste si aceasta portiune de calatorie cu trenul era farmecul. Tunelul de la Dealul Stefanitei mi se parea ca e foarte lung..la cu ce vitezan se circula prin el :) Mare pacat ca nu se investeste in infrastructura in acea zona. Pe langa ca e saraca lumea pe acolo nu ofera nici posibilitatea venirii  investitorilor. Daca doriti as putea pune si eu poze de pe ruta aceasta (si nu putine) facute cand am fost ultima data in 2006. Cei drept au trecut aproape 7 ani dar nu s-a schimbat cu nimic. Acolo timpul e inghetat

nenea_hartia

Quote from: alin_simeriaveche on May 07, 2013, 08:35:46 PM
Daca doriti as putea pune si eu poze de pe ruta aceasta (si nu putine) facute cand am fost ultima data in 2006. Cei drept au trecut aproape 7 ani dar nu s-a schimbat cu nimic. Acolo timpul e inghetat
Da, chiar te-aș ruga să pui poze. :)

alin_simeriaveche

#32

















Turbi camion gonea cu o viteza de am zis ca tot se imprastie...probabil a crezut ca o ia inaintea trenului sa nu stea la bariera



Punctul de frontiera de la Valea Viseului...locul unde intodeauna stationam mai mult si schimbam locomotiva. defapt pe ruta Simeria - Sighet schimbam locomotiva cred ca de 3,4  ori. tin minte atat ca la Cluj Napoca, parca la Salva sau Beclean, Valea Viseului



Mara se varsa in Tisa


tisa

Cateva bonusuri  :D
Asa beau oamenii buni pe langa gara Sighet


nava spatiala cu care am mers din Sighet in Valea Stejarului la bunica(am mai fost cu un amic din Tm)

unchiul meu Pupaza, artist mare :)


femeia Tanc cu senile

fetele din MM



pe acolo doar acestea se uitau dupa noi, ca cele de varsta noastra se uitau dupa cei de 28-30 :D

Duminica seara fetele in costum traditional se leapada de hainele vechi si pun ceva mai trendi

Mahmureala dimineata...prima si singura experienta cu horinca(palinca)

Dupa asta am ajuns in cimitir....cel vesel :)

nenea_hartia


alin_simeriaveche

Mai am intr-adevar dar sunt cu peisaje si locuri de prin zona unde am fost

nenea_hartia

Un tren a deraiat în Bistriţa-Năsăud

Mai multe, aici.



alin_simeriaveche

E inadmisibil asa ceva....chiar nu se pot atrage fonduri pt acea portiune? Nu pot fi accesate cu alte programe europene?  e singura linie ce leaga MM de centrul tarii( mai directa)

alin_simeriaveche

in sfarsit a venit momentul, duminica voipleca de la cluj napoca la sighet cu trenul si voi face poze


alin_simeriaveche

S-a modificat programul si atunci voi pleca MAINE LA SIGHET :) la ora 16 din Cj si voi ajunge la 22,30 in Sighet, sper cel putin sa fie lumina sa fac poze pana la Valea Viseului. Am facut un compromis cu sotia, la venire mergem cu trenuliar laintoarcere cu autocarul. Eu am facut lobby pt tren, sa-mi amintesc de vremurile din tinerete

alin_simeriaveche

sunt dator cu poze. de cand am venit nu am apucat sa le incarc pt cam-am pregatit de plecare in Franta si azi am ajuns. Pozele unt pe laptopul sotiei. Sper sa le primesc cat mai repede si apoi le incarc.

alin_simeriaveche

#41
Am zis, am zis. Uite si pozele de la Sighet, chestia e ca sunt vreo 300 dar pe aceasta ruta Dej Sighet si le pun pe google picasa
https://picasaweb.google.com/110387718326333629910/20130803

alin_simeriaveche

Văd că nimeni nu spuneți nimic de pozele mele de astă vară de pe acest traseu. Bine! Hai că le pun :)
TraseuDej Călători- Sighetul Marmației




























TibiV

Adrian Rosca a stiut din prima raspunsul la "ghicitoarea" mea...

Dupa aproape 3 ani si jumatate incerc sa aduc ceva nou pe topicul asta uitat pe nedrept...

Am circulat pe CF409 de cand eram copil - pe vremea aia si de 2-3 ori pe an, in ultimele doua decenii o data la 2-3 ani...
Privelistea din tren este superba (insa doar 4-5 luni pe an, caci acceleratul Bucuresti-Sighetu Marmatiei (si fra'su spre Bucuresti) are un orar care face ca in restul de 7-8 luni pe an sa vezi doar becuri...

Dar sa revin...
Mereu am vazut masinile "mici, jos in vale"...
Si mereu mi-am dorit sa vad si invers, cum arata calea ferata de jos.
Mi-am indeplinit dorinta saptamana trecuta, si s-ar putea sa va placa si voua...

Pozele sunt facute de pe DN17C, Salva-Moisei, iar sectiunea in care soseaua se intalneste cu calea ferata este cuprinsa intre comunele Romuli si Dealul Stefanitei, dupa care calea ferata si soseaua pleaca fiecare drumul ei...

Incepem in Romuli. (Adi, de unde ai stiut ?!...)





Nu cautati continuarea viaductului, aici intra direct in tunel...




Alt viaduct, cam departe de sosea


Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Un al treilea viaduct...



Aici "iese" din munte...

... este tare lung...

... si tare inalt...

... comparatia cu cladirile din jur este lamuritoare.

Dovada locatiei (Adrian Rosca a ghicit perfect !...):
Mama proștilor este mereu gravidă... :)