Echipamente foto-video pentru monitorizarea șantierelor

Started by sebba, September 16, 2012, 09:03:44 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.


bogdymol

Era zilele trecute o promotie f faina la emag, 1800 lei pt. un Nikon D3300 cu obiectivul standard 18-55. Dupa poti sa iti iei 18-105 care e ideal dupa parerea mea pt fotografii amatori.

Si la mine cred ca va veni Mos Craciun cu un aparat. Ma gandeam chiar la modelul asta, dar parca ar fi interesant si un mirrorless.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

boer_escu

Quote from: Archi on October 26, 2014, 01:12:39 PM
Salut! In urmatoarea perioada intentionez sa imi cumpar un aparat foto nou pana in 2000 RON. Ma gandeam la Sony a58 (review-uri aici si unul mai detaliat aici) si la Nikon D5100. Sony-ul a fost lansat aproximativ acum un an jumate iar Nikon-ul acum 3 ani jumate, sau ceva de genul.

Ceva persoane mi-au spus ca nikonul e mai bun ca are OVF (Optical View Finder) fata de EVF (Electronic...), care e prezent pe Sony, dar asta mie nu mi se pare relevant.

Din cate am inteles Sony-ul este DSLT (Digital Single Lens Translucent), care dupa mine nu cred ca se observa la o usoara analiza diferete fata de DSLR

Eu inclin spre Sony. Voi ce parere aveti? Alte recomandari de aparate foto <2000 RON?

Precizez ca dupa ce cumpar aparatul vreau sa imi cumpar si ceva obiective, deci tin cont si de obiectivele din gama.

Multumesc!

Nikon (impreuna cu Canon) au cea mai extinsa gama obiective atat proprie, cat si third-party (Tamron, Sigma, Tokina, etc). Sony este un jucator mai nou pe piata DSRL-urilor si inca este vazut ca outsider. Dintre cele doua eu as alege Nikon ca si brand, iar apoi desigur modelul in functie de buget si de cunostinte tehnice legate de fotografie. Si cel mai simplu DSRL din ziua de azi poate fi destul de sofisticat pentru cineva care nu are foarte multe cunostinte legate de diafragme, timpi de expunere, etc.  Nikon D5100 (sau chiar D5200) il vad ca o buna optiune pentru cineva care vrea sa intre in lumea  DSRL-urilor. Iar pe langa aparat, poate chiar mai importante sunt obiectivele pentru obtinerea unor imagini de calitate. De exemplu, diferenta dintre calitatea imaginilor cu obiectivul kit Nikon 18-55 fata de acesta http://www.f64.ro/products/description/Tamron_AF_S_SP_17_50mm_f_2_8_XR_Di_II_LD_Aspherical_IF-Nikon/index.html este semnificativa.

Sony-ul respectiv, pe langa vizorul electronic (care totusi eu il vad ca un minus), am remarcat ca are si 'lens mount' din plastic, ceea ce nu e foarte fiabil dupa parerea mea.

@Archi Daca te mai pot ajuta cu orice sfat, iti stau cu placere la dispozitie. Iar daca te uiti la pozele din semnatura mea, sunt facute atat cu un Nikon D90 (cu tot felul de obiective, de la obiective de kit la unele medii, niciodata mai scumpe de 2500 lei) sau cu un Pentax DSRL entry-level de 6MP cu obiective de kit.

igorashu

Aruncați un ochi și la Sony RX100 M2 ;) De când a apărut M3-ul s-a mai ieftinit și mi se pare o opțiune mai bună decât să cari un DSLR.

iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

alecu26

Ceva recomandări de aparat foto? Ceva pana în 1000 ron? Am văzut ca deja inclusiv unele dslr ajung la acest preturi. Eu habar nu am de fotografii dar soția vrea ceva (dacă ar fi după ea semiprofesionist) și cu obiective ca reporterii sportivi.
Drumurile noastre POATE;

dr4qul4

Eu mi-am luat cu doar 150 lei (la black friday+70 lei microsd de 32) un Prestigio RoadRunner 519i!
Mi se pare foarte bun la cat a costat, doar mufa de alimentare e pusa invers....

testul:
https://www.youtube.com/watch?v=wD0_M2l_aYE

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

iuli

@dr4qul4 Frumoasă filmare de noapte. Ai setat manual balansul de alb sau l-ai lăsat pe zero? Sau are opțiune să și -l seteze automat?
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

adigsm

Am un prieten care vrea sa isi cumpere un dashcam pentru ca ieri i-a cazut ghiata de pe un tir si i-a avariat masina. Tiristul a plecat linistit mai departe, iar el a ramas cu paguba.
Are cineva idee ce caracteristici ar trebui sa aiba camera, ca sa poata filma si noaptea si sa se vada numerele masinilor destul de clar. Eventual sa aiba si camera pentru spate.
Multumesc anticipat.

dr4qul4

Daca vrea si camera pentru spate ii recomand sa caute pe alliexpress.
Cele de la noi sunt mult prea scumpe sau filmeaza execrabil pe camera din spate.

Dar o sa aiba ceva fire de tras prin masina.

Strict pt camera de fata nu prea conteaza. Eu am avut Prestigio Roadrunner 319i (printre cele mai ieftine) si filma chiar mai bine decat ce am acum :Mio MiVue C320 (desi costa dublu). Doar ca asta suporta card de 64GB...
Important e sa fie FHD. 5 minute inseamna 900MB ocupati, asadar ori isi ia mai multe carduri, ori una care sa suporte minim 64. 32 e cam putin (sub 3 ore in FHD)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

dumbravaandrei


TibiV

Quote from: gruiarew on April 02, 2018, 05:14:33 PM
Plus și camera filmează prost dacă e scuturată (asta n-am înțeles de ce, dar face numai pătrățele).
Nu sunt de meserie, dar am niste colegi care sunt...
Mi-au explicat ceva despre "camerele de amatori" numite dashcam si "compresia fisierelor MP4"...
Esenta a ceea ce am reusit sa pricep este ca aceste camere, pentru a economisi "memoria" fac un fel de interpolari pe baza cadrului precedent. Cand cadrul precedent nu mai seamana deloc cu cadrul "in curs" procesoarele nu mai stiu cum sa intepreteze diferenta prea mare.
Rezulatul: "pătrățele". (Este adevarat, probabilitatea aparitiei patratelelor este invers proportionala cu pretul dispozitivului...)
Pe romaneste: daca iti apar patratele, inseamna ca aproape ti-ai rupt masina... Ai dat in gropi!!!
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

Sau avea viteza prea mare.
Cel mai bun exemplu pentru a incadra o denivelare la categoria crater este dashcam-ul. Dar nu cum zici tu, ci daca intra sau nu salvarea automata a incidentului.
In ultimii 2 ani am patit-o de 3 ori in Bucuresti. Si nu am dat in ceva special....
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

rizzuh

Eu am oprit salvarea automata de la camera. Se activa prea des :lol:
Nu cred ca au realizat Taiwanezii cand au calibrat-o ca alte tari au drumuri mult mai proaste.

(oare n-ar trebui sa discutam astea in parcare, ca sa nu poluam frumuseze de topic?)