Echipamente foto-video pentru monitorizarea șantierelor

Started by sebba, September 16, 2012, 09:03:44 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

CinX

Quote from: dorinparau on October 15, 2012, 04:02:57 PM
Quote from: CinX on October 15, 2012, 03:49:50 PM
Si eu imi doresc o camera video, mai ales pt a filma din masina.
Si cum nu sunt adeptul ieftinsimelor, am gasit camera asta, GoPro Hero2 Motorsport Edition.
Pare a filma calitativ foarte bine, si poate face si multe alte chestii, chiar poze si timelapse-uri.
Pretul insa nu e chiar mic, pe Amazon am gasit-o mai ieftin decat in magazin, la 280€, si daca vrei si un ecran LCD, mai costa inca 90€.

Dupa cum se poate vedea si in sugestiile de pe Trafictube, ar fi cam cea mai buna camera daca nu esti un adept al ieftinismelor, in special deoarece are un unghi de filmare foarte larg si imagine destul de clara. Dar, parerea mea , aproape toate camerele sunt lafel, filmatul din masina ne avand cum sa fie unul profesionist ci in cea mai mare parte va diferii unghiul de filmare care la camere mai scumpe este mai larg. Poti incerca site-un celor de la trafictube.ro pentru niste idei, si exemple de cum filmeaza anumite camere recomandate de ei. Bafta, sper ca am fost de ajutor macar putin.

Multam.
Deocamdata tot imi zic ca imi iau o camera video, dar parca nu e asa o prioritate.

La fel, tot imi spun ca vreau sa-mi caut o camera foto mai performanta. Si chiar nu as face asta, daca actuala, un Panasonic FZ38, de care sunt multumit, ar avea un senzor mai mare si ar face poze decente si peste granita de ISO 400 in conditii de iluminat slab. De asemenea nu vreau un DSLR mare, ca sa-mi "rup spatele" in calatorii, deci optiunea cea mai buna ar fi se pare un mirrorless, care are oviectiv de calitate DSLR-like, dar e mult mai mic.
Ce mi-a sarit in ochi e seria de la Sony, NEX, 3F, 5N, 5R , la care poti adauga un obiectiv mai micut, va aparea in curand unul, si aproape ca ai un point and shoot ce face poze la calitate DSLR :)

Ionut

Pentru iuli (si altii care vor camere pentru masina):
http://www.carcamcentral.com/reviews/dash-car-camera-guide-buyers
Mi se pare un ghid foarte bun.

Vicovation puteti lua de la trafictube.ro din ce inteleg daca aveti buget. Am vrut si eu sa imi iau si se pare ca este camera cea mai buna pentru conditiile din RO. Insa nu am luat-o pana la urma, n-am mai luat nimic, mai astept (am intrat pe alte cheltuieli semnificative pentru gadgets).

sebba

Ce mi-a suras mie, dupa specificatii si review-uri pe net, este GS5000 si e cam pana in 100 eur pe ebay.
Din pacate inca nu am reusit sa aloc fonduri ptr una asa ca nu pot sa dau mai multe detalii...
Sailing away! S/Y Haimana

iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Sargon1806

#19
Salutare! De dimineata ma tot interesez de camere video pentru masina. Mi s-a recomandat Vicovation, am studiat cazul pe toate partile, dar nu-mi place ca nu are GPS. Acum studiez Mio MiVue 388 si as vrea sa stiu parerea voastra despre acest produs.

LE: Ce parere aveti de Rollei Car DVR 110?

ciprebbe

Recomand Mio MiVue 338 358 388 functie de buget.
Sunt ok , si usor de folosit.
388 e o camera peste medie avand GPS ( defapt e un 358 imbunatatit).
Filmari cu 388 personal nu am vazut insa cele facute(si vazute) cu 358 sunt ok calitativ.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

How to:
1. www.youtube.com
2. cauti "Mio MiVue 388 test" sau "model-cutare test" si vezi ce-ti da...

Simplu! :)

Ziua:
http://www.youtube.com/v/diygECSYx6M

Noaptea:
http://www.youtube.com/v/TZOKXxM42TU

La banii aia (1000 RON), mie mi se pare mult sub Vicovation TF2.

Mi se pare ca nici nu se poate compara........
http://www.youtube.com/v/RARH_VYWVY8

http://www.youtube.com/v/ll3O9hhAxw8

Acel Mio are noise fooooooarte ridicat noaptea... si nici ziua nu ma convinge (daca e sa tinem cont de pretul de 1000 RON). :2c:

Daca vrei GPS cred ca mai bine iti iei un DOD sau ceva. Mie si acele DOD mi se par peste Mio. Asta daca vrei intr-adevar calitate.

Sargon1806

Multumesc mult pentru ajutor. Chiar mi se pare fain DOD. Nu il stiam. Vad ca nu vine cu vreun software, dar probabil ca nu e o problema gasirea unui soft de editare. O sa sterg acum postarea de pe A1 :)

MHN

bogdymol, fii bun si ne mai spune inca o data cu ce echipament a(t)i realizat imaginile din ultimul concediu, in special cele de pe autostrazile din Ungaria si Slovenia. Imaginile sunt foarte clare si foarte luminoase.
Le-a(t)i procesat inainte de postare?

PS: am adresat intrebarea la plural, pentru ca am vazut ca ai beneficiat de ajutor de nadejde :)

bogdymol

Toate pozele sunt realizate cu un aparat Nikon D40 standard care e cam la sfarsitul perioadei de viata. Sper sa-l pot inlocui cu ajutorul acestui concurs :D

Am folosit functia de corectie automata a culorilor din programul Picasa + un mic crop pentru a incadra mai bine poza.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

MHN

Eu am un Nikon P510, deci nu am cum sa ajung la calitatea si claritatea imaginilor ce ies din D40.
Voi incerca insa si eu functia respectiva din Picasa.

Multam pentru raspuns.

Archi

Salut! In urmatoarea perioada intentionez sa imi cumpar un aparat foto nou pana in 2000 RON. Ma gandeam la Sony a58 (review-uri aici si unul mai detaliat aici) si la Nikon D5100. Sony-ul a fost lansat aproximativ acum un an jumate iar Nikon-ul acum 3 ani jumate, sau ceva de genul.

Ceva persoane mi-au spus ca nikonul e mai bun ca are OVF (Optical View Finder) fata de EVF (Electronic...), care e prezent pe Sony, dar asta mie nu mi se pare relevant.

Din cate am inteles Sony-ul este DSLT (Digital Single Lens Translucent), care dupa mine nu cred ca se observa la o usoara analiza diferete fata de DSLR

Eu inclin spre Sony. Voi ce parere aveti? Alte recomandari de aparate foto <2000 RON?

Precizez ca dupa ce cumpar aparatul vreau sa imi cumpar si ceva obiective, deci tin cont si de obiectivele din gama.

Multumesc!

anacronox

Eu am un d5100 cu 2 obiective, 18-55 si 55-300 si isi fac treaba cu brio. La nikon sunt mai mereu promotii la f64 la obiective si accesorii.

adi

ca si recomandare.. in loc de DSLR(greu de carat) aruncati-va ochii spre un mirrorless. un senzor de 23mm este dispobil si pe mirrorless acum!!

Archi

Mi-am fixat in gand DSLR/DSLT de ceva vreme, si aparatele mirrorless fac poze ok, dar vreau DSLR