Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

NGC

DN17B

http://www.cdep.ro/interpel/2015/r7273A.pdf



Oare la care perioada face referire prin "viitoarea perioada de programare"? 2021 - 2030 sau 2030 - 20XY?  :o

dcr965

#2641
Update starea drumului E79 (DN56 ), Craiova - intersectia spre Maglavit.

Craiova - Balta Verde este gata, stratul de uzura este turnat sunt facute si semne in vederea trasarii marcajelor rutiere. Inainte de podul peste jiu s-a amenajat un scuar pentru facilitarea virajului la stanga.



In Podari este la fel, lucrarile sunt incheiate, gardurile sunt instalate si vopsite (in galben!) drumul are si marcaj, pe alocuri :), la intersectia cu drumul spre Segarcea au amenajat tot un scuar.



Pana la padurea Radovanului drumul este gata, sunt santuri betonate, se asteapta marcajele.



La intrarea in padure mai erau cam 500 m unde asfaltul a fost raschetat, se turna stratul de uzura pe ultimile sute de metri in padure, cred ca in cateva zile, max o saptamana se termina de turnat. mai raman santurile de betonat (pe unele locuri) dar se lucreaza destul de bine.















In Radovan lucrarile sunt cam finalizate, la fel si pe drumul pana la Perisor. Prin Perisor este si marcaj final (alb), gardurile sunt montate in toate localitatile iar "florile' au crescut mari in scuarele aferente.



Drumul este finalizat in Giubega si pana la vreo 2 km de de Galicea Mare.







Au inceput lucrul si la podul de la intrarea in Galicea mare, unde exista o ocolire de vreo doi ani.



In Galicea Mare lucrarile mi se par mai intarziate dar, cine stie?!





Eu cred ca drumul se va inalta destul de mult in Galicea Mare, pana la primul rand de borduri.







De la iesirea di Galicea Mare si pana la intersectia cu DN56A drumul este in stare buna, mai trebuie pus stratul de uzura si terminate santurile, are chiar si marcaj, galben, pe alocuri.



Pe o distanta de cativa kilometri inainte de intersectie drumul nu este intr-o conditie foate buna, are marginile intarite dat este destul de valurit.

[



Cred ca, din cauza grabei, constructorul "a uitat" sa faca cateva podete, vreo 4, si acum sparge asfaltul proaspat pus ca sa ingroape acele casete "uitate". Din pacate n-am  poze decat de la o "spargere" :)



[

TibiV

Mulţumim dcr965 !
Esti sigur de faza cu podetele ?... :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

stangabriel

Asa a fost si pe DN 1D , Albesti -Urziceni, si de 10 ani de cand sunt gata, la 2 ani se astupa santurile de langa podet, ca le-a fost sila sa compacteze serios din prima.

ovideatza

#2644
Asa a fost si pe DN2A incepand de la Harsova. Si eu ma minunam cand am vazut pe acolo, dar pana la urma lucrarea a iesit ok.

E un alt mod de lucru se pare. De asta si marcajul galben din fotografii. Asfalteaza primul strat/ primele doua complet, apoi se apuca de aceste podete si apoi vine ultimul strat.

Dupa cum arata, reabilitarea e la inceput pe ultima parte dintre fotografii: largesc si asfalteaza marginile la nivelul actual, urmeaza strat/ straturi pe toate latimea, apoi podete urmate la final de uzura si marcaj alb.

ddfab

pe valea oltului, la largirea dn7, au avansat usor. nu se observa modificari semnificative.
sensul de deplasare Sibiu-valcea 01.09.15
pana la turnul spart





dupa turnul spart















au trasat cu galben marcaje pentru lucrari si dincolo de localitatea Lazaret, cum mergi spre valcea. pana acum nu au miscat nimic in acea parte. vom vedea ce va fi in viitor si ce vor face: largire sau consolidare.

adiarc

Mulțumim de poze
Scuze daca am pierdut șirul postărilor ....care e termenul de finalizare pt porțiunea din Jud.Sibiu si in ce stadiu mai era licitația pt Jud.Valcea ?

Multumesc
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

rocklee

de ce pe aceasta portiune nu sa largit mai mult ...din aceasta imagine se vede ca mai aveau loc ....


stangabriel

Atat timp cat e ambiguu contractul in sine, pun stalpii de electricitate ca principale piedici. Unde sunt stalpii nu s-a largit. Uite ca a venit toamna si nu s-a mai lucrat. Poate avem mai mult noroc la vara.

raulbogdan23

Stie cineva daca se mai lucreaza pe DN 1 la podul de dupa Predeal pe sensul Predeal - Bucuresti?

CristiM

Sambata am trecut pe DN1 la Predeal. Nu se lucra pe pod, dar era inca in reabilitare, lucrarea nu e terminata. Se circula pe ambele sensuri.
Pesemne fiind weekend erau oamenii liberi. Nu stiu cum este in cursul saptamanii.
"Românului îi e greu până se apucă de treabă că de lăsat îndată se lasă"   Ion Creanga

pasadia

Lucrarile se desfasoara fara sa impiedice circulatia de cel putin o luna incoace.

NGC

#2652
CNADNR a atribuit direct in 31.08.2015 catre EXPERT PROIECT 2002 contra sumei de 68,188.45 RON, "Servicii de proiectare pentru revizuire Proiect:" Consolidare versanti, refacere ziduri de sprijin, aparari maluri pe DN1 km 111+000-km 138+000"".

Este vorba de portiunea dintre strada Podul lui Neag din Comarnic si limita dintre judetele Prahova si Brasov.



NGC

Ofertele pentru "Intocmire SF pentru obiectivul: Sporirea capacitatii de circulatie a sectorului de drum national DN 15 km 61+100 - 69+215, Recea-Tg. Mures":

   300.000,00 RON fara TVA    Valoare estimata
01. ? RON fara TVA    SC POD PROIECT SRL
02. ? RON fara TVA    SC NV CONSTRUCT SRL
03. ? RON fara TVA    SC ALIDO PROIECT SRL
04. ? RON fara TVA    SC BRIDGE CONSULT SRL
05. ? RON fara TVA    SC SPC ELITE CONSULTING SRL
06. ? RON fara TVA    SC IRIMAT CONS SRL
07. ? RON fara TVA    SC PROIECT INFRA 2005 SRL
08. ? RON fara TVA    SC VIO TOP SRL
09. ? RON fara TVA    SC ROAD CONSULTING & DESIGN SOLUTION SRL
10. ? RON fara TVA    SC RUTIER CONEX XXI SRL

dragos76

^^^^^

în condițiile construcției A3, are sens această lucrare?