Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 5 Guests are viewing this topic.

NGC

#2430
Quote from: adrian rosca on July 12, 2015, 01:03:01 AM
Quote from: NGC20 on July 10, 2015, 04:40:50 PM
Undeva trebuie sa fie ceva gresit, deci sa incercam sa lamurim problemele.
...
S-ar putea in schimb sa ai dreptate referitor la "stand-by", doar ca doar pe portiunea de la granita dintre judete si Obarsia Lotrului.
...
Aici din nou, cred ca este Este vorba doar de portiunea Obarsia Lotrului - granita dintre judete (Km 86+601), deci nu pana la Cabana Groapa Seaca, ci pana la Pasul Groapa Seaca.

Atentie, am zis de Pasul Groapa Seaca nu de Cabana Groapa Seaca  :) Pasul asta e chiar la limita dintre judete iar cabana e mai jos.

Atunci iti dau dreptate, asa ca am modificat si mesajul anterior, ca sa fie totul corect (cu rosu mai sus).  :D
:cheers:

spy_flo

@NGC20,mersi mult încă o dată o bere virtuală din partea mea

Dan74

#2432
@spy_flo: cand ai facut pozele? vad trafic lejer.
Eu am mers pe directia Sibiu - Ramnicu Valcea vineri la pranz - trafic infernal, returul sambata dimineata si trafic pot sa spun lejer, dar cu sectoare mai aglomerate. Ce am de completat este ca eu cred ca vor fi 4 benzi pe portiunea in lucru dupa latimea portiunii adaugate la DN, mentionez acest lucru pentru ca pe forum se discuta de 3 benzi.

MNU

Trebuie sa existe si acostamente (hard si soft) care impreuna fac aproape cat o banda. Plus ca parapetii (acolo unde e cazul) nu se pun chiar in margine.

Kidu

Vom circula noi mult si bine pe acest DN7 intre Sibiu si Pitesti pana vom avea parte de A1.
Lucrarile sunt binevenite insa sper sa nu ne scoata ochii cu ele. Deh, s-a rezolvat problema.

Dan74

@MNU: avand in vedere ce ai scris ma gandesc ca poate o sa mute DN-ul mai departe de munte.
@kidu: nu cred, traficul e prea mare pentru ca astfel de lucrari sa imbunatateasca semnificativ situatia.

disney

Quote from: Dan74 on July 12, 2015, 09:06:39 PM
Ce am de completat este ca eu cred ca vor fi 4 benzi pe portiunea in lucru dupa latimea portiunii adaugate la DN, mentionez acest lucru pentru ca pe forum se discuta de 3 benzi.
Probabil vor fi doar 3 benzi. Vezi comunicatul CNADNR din 18.06.2015 referitor la "Elaborarea Studiului de Fezabilitate pentru Realizare banda a 3-a DN 7 Valea Oltului".

spy_flo

@Dan74,pozele sunt făcute ieri , duminică la ora 12 în plin miez de zi.
Ce am mai observat e că sunt zone unde consolidarea e foarte aproape de actualul aliniament la drumului. Deci o sa rămână doar o banda pe sens

rocklee

pina la uema nu fac toata valea oltului ....daca se scremeau bine puteau so dubleze .... :D

NGC

Ofertele pentru "Intocmire SF pentru Modernizare drum national DN1S km 0+000-23+850":

    550.000,00 RON fara TVA    Valoare estimata
01. ? RON fara TVA      SC PRINFO SRL
02. ? RON fara TVA      SC EXPERT PROIECT 2002 SRL
03. ? RON fara TVA      SC IRIMAT CONS SRL
04. ? RON fara TVA      SC SEARCH CORPORATION SRL
05. ? RON fara TVA      SC S ENGINEERING DESIGN SRL
06. ? RON fara TVA      Asocierea 3TI PROGETTI ITALIA INGEGNERIA INTEGRATA SPA - SC VIO TOP SRL - SC GEO STUD SRL
07. ? RON fara TVA      SC LUCA WAY SRL
08. ? RON fara TVA      SC RUTIER CONEX XXI SRL
09. ? RON fara TVA      SC DANINA STAR SRL
10. ? RON fara TVA      SC BRIDGE CONSULT SRL
11. ? RON fara TVA      SC VIA PONT INVEST SRL
12. ? RON fara TVA      SC NV CONSTRUCT SRL
13. ? RON fara TVA      Asocierea VCE VIENNA CONSULTING ENGINEERS SRL - SC KOMORA SRL

Dan74

Quote from: rocklee on July 13, 2015, 08:12:51 AM
pina la uema nu fac toata valea oltului ....daca se scremeau bine puteau so dubleze .... :D
Sincer cred ca daca se dorea puteau sa faca 4 benzi pe partea in lucru din Valea Oltului, se observa si din poze ca este suficient spatiu.

radutm

Sper ca in urmatorii ani lucrarile de intretinere/cosire a acostamentelor, pe toate categoriile de drumuri, sa devina un lucru obisnuit:

cont inchis

ovideatza

#2442
Legat de aceasta intretinere, cred ca tine foarte mult de regionala CNANDR. In zona Constanta de exemplu vad des respectivele utilaje de tuns iarba. Si in jud Iasi le-am observat constant.

Problema mare cred ca e la drumurile care nu-s nationale, unde Directia de drumuri judetene ar trebui sa faca licitatie pt respectivele lucrari, si mai departe sa supravegheze pe DJ-uri executia contractelor, iar orasele/comunele sa faca direct pe zona lor de competenta.

MNU

Daca nu ma insel, ala e ceva DJ (poate DJ 609D). Nu il gasesc acum dar pe GM apare ca strada Aeroportului.