Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

disney

Deocamdata se face doar SF, iar dupa SF isi vor da seama ca nu mai e nevoie, dar e prea tarziu.

TibiV

#2416
Never say never.... :)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

NGC

Pun aici raspunsul complet, desi o parte din el se refera la CF si o parte la autostrazi, dar informatiile legate de CF si autostrazi sunt deja cunoscute.

http://www.cdep.ro/interpel/2015/r7042A.pdf














Observatii:

1) Drumul de legatura intre A1 Arad - Timisoara si DN 69, NU este in judetul Arad, ci in judetul Timis !!!
2) Sa intelegem ca de fapt drumul TransRegio Arad - Oradea de 122 Km cu valoarea estimata de 60,50 milioane Euro este de fapt DN79 reabilitat?

ovideatza

#2418
Lucrari DN24 intre Vaslui si Crasna, zona padurii, unde sunt acele probleme permanente:

UMB intervine in perioada de garantie probabil, fotografiile sunt de ieri dimineata la ora 6.05, le-am mai deschis sa se intelega ceva din ele. Sapa iar foarte adanc.







In zona trecerii de cale ferata, s-a asfaltat integral zona. Insa e vorba de o asfaltare peste ce era inainte, si nu ceva cum trebuie. Nu mai sunt acele denivelari, damburi, hopuri. In schimb tot se trece pe acel podet provizoriu cu un singur sens. Chiar nu inteleg de ce nimeni nu rezolva dupa atatia ani acea problema, eu trec des din 2008 si in 7 ani nu s-a putut face un pod...

NGC

#2419
Undeva trebuie sa fie ceva gresit, deci sa incercam sa lamurim problemele.

"Executie lucrari si prestari servicii proiectare (PTH, DDE si Asistenta tehnica) la obiectivul: "Consolidare si amenajare DN 7A Km 86+601 –Km 105+120"".

Quote from: NGC20 on July 09, 2015, 09:29:39 AM
Deci contract semnat in 27.03.2013 si lucrari din 19.05.2015 pana in 19.05.2017?  :o Perfect!
Oare cand au dat ordinul de incepere?

dan_c a dat un link catre un articol care a fost publicat in 31.07.2014.
http://gazetadedimineata.ro/actualitate/incep-lucrarile-pe-dn7a-defilul-va-fi-inhis-doar-patru-ore/

Quote from: dan_c on July 09, 2015, 09:51:13 AM
Reprezentanții Drumurilor Naționale Gorj, însoțiți de constructor și proiectanți au ajuns, joi, din nou pe DN 7A. Aceștia au identificat măsurile necesare pentru consolidarea dumului.
"Putem spune că am dat ordinul de începere a lucrărilor. Suntem pe DN 7A împreună cu proiectantul, cu constructorul. Au ajuns primele mașini cu piatră și așteptăm și utilajele de la Gorj ca să ne putem apuca de treabă", a delcarat, joi după-amiază, pentru GDD, Ion Tudor, șef Drumuri Naționale Gorj.
Aici probabil ca e vorba de alta portiune si nu de cea referita de CNADNR in raspunsul catre acel deputat.

De fapt ordinul de incepere pentru portiunea in discutie, Km 86+601 - Km 105+120, a fost dat in 19.05.2015, dupa cum se vede si in raspunsul primit de adrian_rosca si cum a scris si el mai sus.
Quote from: adrian rosca on July 09, 2015, 03:12:59 PM
Ordinul de incepere a fost emis in data de 19.05.2015, vezi raspunsul CNADNR la intrebarea subsemnatului referitoare la stadiul lucrarilor la DN 7A din threadul dedicat comunicarii cu autoritatile.

Quote from: adrian rosca on July 09, 2015, 03:12:59 PM
Atentie ca se refera doar la portiunea de drum de pe teritoriul judetului Hunedoara, pana in pasul Groapa Seaca. Bucata dintre pasul Groapa Seaca si Obarsia Lotrului e in stand-by, fiind parte a fostului contract cu Romstrade.
Pasul Groapa Seaca este probabil chiar la Km 86+601 la granita dintre judetele Hunedoara si Valcea, intrucat borna de la Km 87 este aproape imediat dupa aceasta granita, catre Petrosani.
Intrucat contractul referit in raspunsul CNADNR catre acel deputat se refera la "Executie lucrari si prestari servicii proiectare (PTH, DDE si Asistenta tehnica) la obiectivul: "Consolidare si amenajare DN 7A Km 86+601 –Km 105+120"", ordinul de incepere este valabil pentru sectorul de la Petrosani (Km 105+120) pana la granita dintre cele doua judete (Km 86+601), deci include si portiunea de la Cabana Groapa Seaca pana la granita dintre judete de la Pasul Groapa Seaca.

Quote from: adrian rosca on July 10, 2015, 11:43:53 AM
Quote from: Cristi N on July 09, 2015, 03:16:17 PM
De portiunea Voineasa - Obarsia Lotrului se stie ceva, face parte din alt contract ?

Portiunea Vidra-Obarsia Lotrului e in acelasi pachet cu Obarsia Lotrului-Groapa Seaca. Restul cred ca nu face parte din niciun proiect de reabilitare.
Este vorba doar de portiunea Obarsia Lotrului - granita dintre judete (Km 86+601), deci nu pana la Cabana Groapa Seaca, ci pana la Pasul Groapa Seaca.

Marius

Pe DN1 la intrarea in Turda, lucrarile la podul peste Aries se apropie de final. A fost turnat asfalt pe cel de-al doilea sens (Turda-Alba) si urmeaza montarea parapetilor. Probabil scapam in curand de semafor.

yetiman

#2421
Sunt curios daca se muta la podul urmator (aici). Si acela e la fel de rau. O laterala e desprinsa aproape pe toata lungimea.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Marius

Oops, am numarat invers. Podul peste Aries e primul cum intri in Turda. Eu ma refeream la ultimul  :)

TibiV

Adică tu si yetiman vorbiţi despre același pod ?
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Marius

yetiman se refera la podul peste raul Aries. Acesta are partea dreapta distrusa, pe sensul Alba-Turda.
Eu m-am referit la podul acesta, unde momentan se executa lucrari de reparatii:
https://www.google.com/maps/@46.562973,23.775313,3a,75y,32.86h,80.03t/data=!3m6!1e1!3m4!1sGmz83MgmilO-VtTmE1GPYg!2e0!7i13312!8i6656

spy_flo

#2425
Am scăpat de semafor urmează parapetii de pe partea unde s-a lucrat.
http://imgur.com/a/ed80y
 

Rog un coleg să pună link-urile direct, sunt pe mobil, nu-i dau de capăt



spy_flo

#2428
Câteva poze cu lărgirea DN 7 pe malul Oltului. Turnul spart încă rezistă. O porțiune, după limita de județ avea asfalt, traficul fiind dirijat pe acolo.mai trebuie doar stratul de uzura.

http://imgur.com/a/uVJ72

Rog un coleg să pună link-urile direct, de pe mobil nu ma lasă