Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

rocklee

cum se mai prezinta luctarile pe dn7 ...de pe valea oltului ...pote cineva sa mai puna niste imagini sa avem si noi noutati ...trebuie sa merg la mare si .,,,,,.pote ne spune cineva ...cum sa circula .....si care este ora cea mai oportuna sa treciprin zona ....???????? ....

florin74

Cum ti-e norocul. Incearca un 08.00-09.00 dimineata.
Saptamana viitoare trec pe acolo si vad cum evolueaza lucrarile.

stangabriel

#2387
Conform raspunsului oficial, eu inteleg ca largirea DN7 de pe Valea Oltului de fapt e consolidare, si acum se ia in considerare asfaltarea. Deci nu pot asfalta pana nu se da ok-ul, nu? Chiar daca se compacteaza si consolideaza trainic deja? De aceea e secretul asta....de fapt nu e nimic oficial cu largirea, ca nu e largire. Sau la ce viteza au la autorizatii, ma gandesc ca intai vor scoate la licitatie un studiu de fezabilitate pentru largire, peste consolidare,  studiul recent de largire oficial e in alta zona in care nu necesita consolidare, deoarece nu e pe malul Oltului.

Singura scapare ar fi, aici sa ma corecteze cunoscatorii, asfaltarea se va face mai repede, fara multe autorizatii sau studii, ca  uite , am gasit o firma care lucra la largire, si i-am rugat sa asfalteze si ei.

Presa a luat de bun zvonul, dar nu a intrebat pe nimeni oficial, e largire sau consolidare?  Multumesc voua, care va implicati.

Marius

Quote from: Marius on June 18, 2015, 11:44:05 AM
Din 22 iunie se vor impune restrictii la pasajul peste calea ferata de pe DN14B Blaj-Teius:

http://alba24.ro/din-22-iunie-restrictii-de-circulatie-pe-dn14b-pe-sensul-blaj-teius-se-executa-lucrari-la-rampa-de-la-pasajul-de-cale-ferata-420075.html

LE. in aceasta zona vor fi impuse restrictii:
https://www.google.ro/maps/@46.170238,23.692789,3a,75y,265.37h,80.68t/data=!3m6!1e1!3m4!1sVpOMC2w-3Vprnv66n7QYPQ!2e0!7i13312!8i6656

Astazi am trecut prin zona si traficul era restrictionat pe o banda (stanga in directia Teius) si semnalizat cu semafor electric. Sa lucra la rampa peste viitorul pasaj peste CF, sensul Teius-Blaj.
Zona cu restrictii e dupa virajul la dreapta pe DN 14B, pe o portiune de vreo 200m, cam aici:
https://www.google.ro/maps/@46.173346,23.688571,3a,75y,331.74h,78.93t/data=!3m6!1e1!3m4!1sRUo34V0BS-SkTQYoNMQrAg!2e0!7i13312!8i6656
In poza google ne aflam pe traseul vechi. Drumul actual (temporar) e tangent in partea stanga cu acest traseu in aceasta zona. Ulterior, acest traseu vechi va trece peste CF.
Inca nu imi dau seama cum va arata bucla spre sud respectiv intersectia cu DJ107B. Se lucreaza si acolo, sunt ceva podete betonate, insa nu se vede clar traseul.

ciprebbe

aici drumul vechi si aici e drumul cu deviatia temporara. Din ambele locatii se vede ,in plan secund, zona lucrarilor la CF pt viitoarea traversare.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

TraianBV.

Cum se prezinta drumul Deva-Oradea?
A iesit din reparatii?

MRS

@Stelian,
Noi  :dunno: lucrari de consolidare ale umb-ului pe DN24 la Crasna/Marul de Aur
Speram sa fie ok de data asta!






A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

Dan74

Quote from: TraianBV. on July 06, 2015, 07:56:56 AM
Cum se prezinta drumul Deva-Oradea?
A iesit din reparatii?
Momentan uita de drumul asta. Eu cred ca anul viitor o sa avem ceva sectoare gata. Cand va fi gata tot, e imposibil de spus acum.

mopy

stie cineva care e starea drumului DN73C  Ramnicu Valcea - Curtea de Arges?

nenea_hartia

#2394
^ Vezi aici, pare că e foarte rău. Dar dacă ajungi pe acolo faci și ceva poze? Ar fi interesant de urmărit în perspectiva accesului Vâlcei la viitoarea A1 Pitești-Sibiu.
Mulțumesc anticipat!

dr4qul4

Galben in capete, Rosu la Piatra unde drumul e rupt! De fapt e si semn de "drum inchis" dar se circula si se poate trece.

La piatra pe o portiune de 3-4 km e plin de gropi, in 2 locuri e cazuta o banda, iar intr-unul este cazut tot drumul si umplut cu pamant si pietris. Recomand sa se evite noaptea sau pe ploaie torentiala.

In mod normal circulatia ar tb sa fie deviata pe DJ678A, care este "verde" dar mai lung cu 10km.

PS. nu am mai fost pe acolo de 4 luni.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

stangabriel


TibiV

In comunicat zice ca sunt poze de pe "loturile 1 si 2".
Or fi de pe lotul 1 DN76 si de pe lotul 2 A1 Orastie-Sibiu...  :D
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

infraAdi_ro

pozele cu betonul sunt de pe podul de la Soimus Sector Soimus-Brad constructor Selina
Am informatii ca in 2 saptamani va fi gata reabilitarea podului de la Soimus si se va relua traficul normal!!!
Romania are un viitor doar daca are prezent!

NGC