Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

BIGRED1984

Quote from: teocharis on April 17, 2015, 02:59:44 PM
Quote from: BIGRED1984 on April 17, 2015, 02:30:17 PM
Bine ca o fac dupa Paste si inainte de luna decembrie; n-or sa prinda niciun varf de trafic ... poate doar spre mare

asta este ideea: nu fundamentezi decizii privind proiectii de infrastructuri pe 1 sau 2 w-enduri cu trafic de varf

Cand excluzi din calcul 33% din an (decembrie - aprilie) cu tot traficul de iarna si cele mai importante varfuri de trafic ti se par ca ar fi 1-2 w/e de varf ?
Ei fac proiectii din 10 zile, "respectiv două zile în luna aprilie, două zile în luna mai, trei zile în luna august, o zi în luna octombrie şi două zile în luna noiembrie" , oare cat de fundamentata vi se pare aceste proiectii ?

Cel mai bine ar fi cate o saptamana cap-coada din fiecare luna, incluzand Craciun, Revelion si Paste ca doar atunci ai coloane intregi pe care le poti numara nu doar sa le arati ostentativ la TV, cu niciun rezultat.

NGC

#2116
Ofertele pentru "Revizuire D.A.L.I. si realizare expertiza tehnica pentru DN 7D":

   342.065,00 RON fara TVA    Valoare estimata
1. 140.851,58 RON fara TVA    SC MAXIDESIGN SRL
2. 150.255,00 RON fara TVA    SC LUCA WAY SRL
3. 184.120,13 RON fara TVA    SC IRIMAT CONS SRL
4. 207.900,00 RON fara TVA    SC RUTIER-CONEX XXI SRL BACAU
5. 261.928,87 RON fara TVA    SC EXPERT PROIECT 2002 SRL

NGC

Are "SC RUTIER-CONEX XXI SRL BACAU" vreo legatura cu UMB sau Umbrarescu?

ciprebbe

Compania Rutier Conex XXI SRL e administrata de Iulian Mata si Dana Padurariu. Activeaza in zona judetelor Bacau, Neamt, Suceava si Buzau.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

NGC


SB76UFO

@adiarc sau cei care frecventeaza DN14 Sibiu-Medias
1.Care este limita la care nu ma opreste militia, ca am depasit viteza regulamentara?
2.Care ar fi zonele preferate de militieni sa stea la panda?
Multumesc!
"Prostia este eternă și invincibilă"

adiarc

10 km peste limita legala...la 11 km esti ars....problema in acest caz o reprezinta mai degraba soferii cu sechele de la militia comunista , care de frica lor merg cu 10-20 de km sub limita legala....am prins chiar eu unul pe care l-am depasit pe linie , desi nu fac asta in 99% din cazuri , dar mergea cu 10..repet 10 km la ora pe limita de 30 !!!!!
din pacate stau cam peste tot si se tot schimba...i-am gasit cam in toate localitatile si in afara lor in diverse locuri..in Sura Mare ,Slimnic , intre SLimnic si Rusi , in Seica Mare , Axente , Tarnava ,etc...deci cam peste tot , atat la limita cat si la linie continuua...
..nu s-a modificat nici o limita de viteza si doar la tranzitul prin Dumbraveni avem o limita decenta,....70 in localitate....la fel ca si in afara ei , pe linie dreapta cu vizibilitate un km si fara iesiri secundare  :(
Drum bun
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

horatiu.cosma

Scuze de off-topic, dar si eu am patit aceeasi chestie, si e foarte amuzant si de neinteles sa reduca cineva la 50 in afara localitatii la vederea masinii de politie :).

SILVIUFG

DN 1S : Sercaia-Hoghiz jud Brasov - avem confirmarea din presa locala ca se lucreaza.

http://www.bunaziuafagaras.info/drumul-rusinii-va-fi-acoperit-cu-o-pojghita-de-asfalt/

Mai de mantuiala dar se lucreaza. Sub greutatea camioanelor Lafarge nu stiu cat va rezista. Primul meu instinct a fost sa postez la drumuri judetene. Ca locuitor al Tarii Fagarasului ma obisnuisem cu aceasta clasificare a drumului. Desi starea actuala nu e nici de drum comunal.

dragos.popescu

VIDEO FOTO - Scandal arheologic pe Valea Oltului. Lucrările de extindere de pe DN7 au fost OPRITE!
http://wp.me/ps3nV-HuX

davyl

Vizita lui Narcis Neaga pe santierul DN66 (defileul Jiului):

"Directorul Companiei Naționale de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România (CNADNR), Narcis Neaga, s-a aflat ieri la Târgu Jiu, unde a evaluat stadiul lucrărilor de pe DN 66. Şeful CNADNR s-a deplasat pe cele două şantiere de modernizare a DN 66 Rovinari – Bumbeşti-Jiu şi Bumbeşti-Jiu – Petroşani. Autorităţile judeţene sunt nemulţumite de modul în care se desfăşoară lucrările pe DN 66, în Defileul Jiului. Lucrările sunt în întârziere, deşi au ca termen de finalizare luna noiembrie a acestui an. Narcis Neaga a avut o şedinţă cu cei doi constructori şi a cerut grafice clare pentru lucrări, astfel încât să nu se ajungă la aplicarea de penalizări".


http://www.gds.ro/Local/2015-04-24/narcis-neaga-inspectat-lucrarile-din-defileul-jiului/

dragos.popescu

SITUAȚIA TURNULUI SPART de pe DN7 - VALEA OLTULUI de la Boița. Direcția pentru Cultură merge AZI în control!
http://wp.me/ps3nV-Hwd


danutzu_1069

#2128
Articolul este tendentios, pentru ca nu stiu sa se fi montat vreo camera pentru verificarea rovinietei pe vreun astfel de drum.
Si nici vreun echipaj mobil cu aceiasi sarcina.

Ma refer strict la treaba cu amenda ptr rovinieta.

TibiV

Quote from: bossake on April 17, 2015, 09:16:27 PM
Am Trecut astazi de la tg jiu la petrosani prin defileu. Se circula fara restrictii legate de ora dar multe semafoare, 6-7. Drumul este prost dar practicabil, alternativele fiind spre 0.

Iata si explicatia pentru eliminarea restrictiilor legate de ora:
Quote
Drumul Naţional 66, în lungime de 32,5 kilometri, face legătura între judeţele Gorj şi Hunedoara. Şefii Companiei Naționale de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România sunt şi ei nemulţumiţi că lucrările din defileu nu decurg aşa cum ar trebui. Pentru a-i ajuta pe constructori, s-a decis chiar instituirea de restricţii luna trecută, dar acestea au fost ridicate când beneficiarii lucrării şi-au dat seama că nu se lucrează.
Informatia este luata din srticolul postat de davyl: http://www.gds.ro/Local/2015-04-24/narcis-neaga-inspectat-lucrarile-din-defileul-jiului/
Mama proștilor este mereu gravidă... :)