News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

rebel

In orastie azi la 13:30 se mergea pe o banda de la kaufland pana in centru (se asfalteaza in oras pe dn7)
dn1 langa monumentul cu alba-iulia (https://www.google.com/maps/@46.028509,23.549337,3a,75y,33.76h,60.46t/data=!3m4!1e1!3m2!1sy0t-BayFnoDVffqjjEsl-A!2e0) au aparut niste gropi pe sensul de mers catre alba

adiarc

pt cei ce n-au avut marea placere sa circule pe DN 14 Sibiu-Sighisoara , pun un mic filmulet mai jos , la iesirea din Slimnic spre Medias
se merge cuminte in coloana , in spatele unui Saviem obosit rau .....si dupa cum se vede la finalul filmuletului...rulam cu ,  colosala viteza de 20 de km/ora.

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

bogdymol

Pentru a 976159 oara in ultimii ani, s-a inchis circulatia la iesirea din Arad spre Deva pentru repararea trecerii la nivel cu calea ferata (locatia + articol in presa ce anunta lucrarile). De fiecare data cand se executau lucrari acolo traficul era deviat pe un alt drum, dar tot se faceau cozi si dura prea mult, iar soferii erau cu nervii la pamant. De data aceasta insa, s-au intrecut pe sine, intrucat si varianta de "ocolire" era in lucru, astfel incat nu exista nici o varianta cat de cat normala de traversare a zonei (articol despre haosul creat).
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

adiarc

consecintele nepromovarii meritocratiei
suntem condusi de Dorei
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

stelian222

DN11A  Adjud-Barlad, trecut pe harta cu rosu. L-am strabatut(de nevoie) recent. Am observat ca este chiar f. f. circulat in ciuda faptului ca e prost.  Bag de seama fie ca lumea nu e informata fie ca nu le pasa deloc de masini. Cele mai multe masini nu aveau numere de VN, VS, BC ci de Bucuresti.

Drumul e la fel ca in anii trecuti, ba mai prost pt. ca incet incet dalele de beton desi rezista la imbinari(rosturi) isi maresc distanta si apar "santuri". Unele rosturi de acest fel sunt plombate cu asfalt prost pus, altele nu. Au aparut si vreo 2 zone bine semnalizate in care efectiv a disparut jumatate de banda(alunecari de teren). Desi apar semne cu drum in lucru nu cred ca e prea mare graba, ba chiar cred ca nici nu se vor apuca prea curand de treaba(imagini cu acele zone apar si pe street view 2012). La cateva podete au "reparat" turnand pe o distanta de 5-6m asfalt, care din motive ce imi scapa e proaspat gaurit, denivelat, faramitat si prost pus(cu praguri si turnat la lopata). Totusi drumul e circulabil in functie de cum tii la masina(unii merg cu 50 altii cu 70-75). Daca as zice ca nu e de rosu ci de galben as induce lumea in eroare pt. ca toti s-ar gandi la un drum asfaltat de "galben". Dar el e din dale de beton. Recomand evitarea/ocolirea lui (desi pare in realitate nu faceti economie de timp si carburant)  celor care citesc forumul evident, ceilalti il vor tranzita in continuare si vor injura in gand la fiecare "prag".

AlexIP

Dacă nu merg eu, merge altul să facă poze. :)

DN76 + aeriene: https://www.facebook.com/calin.cazan/media_set?set=a.873690925992340.1073741904.100000543227460&type=1

Apropo, poate fi trecut liniștit cu roșu plin pe hartă încă vreun an, în unele locuri cu trafic alternativ pe 1 singură bandă a început să se surpe și aia. Drumul ăla e motivul principal pentru care rămân la jenți de tablă.

luc

O imagine care ar trebui facuta poster in birourile Impreglio, pana finalizeaza tronsonul 3:

coada de km in zona Aciliu din cauza unui accident

adiarc

cred ca Politia ar trebuii , printre altele , in loc sa stea la ciupeala , sa opreasca cat mai multe autoturisme , autoutilitare , camioane , etc...., pt a verifica starea tehnica , in general si profilul cauciucurilor , tipul si vechimea acestora , in mod special
cand incepe sa ploua zici ca incepe sa ninga....asa creste nr accidentelor
cat despre Impregilo .... :((
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

luc

Exact Adi, cunosti bine zona si stii unde stau la ciupeala: in zonele cu restrictii de viteza, oricum de dimineata erau in zona, iar rezultatul s-a vazut :-(

radudanutz

Fiecare cu ce il doare : DN Sibiu - Sighisoara, cred ca au cumparat masini speciale pt acest drum, si ieri si azi la munca baietii unde nici nu te astepti..... era coada de nu mai faceau fata militienii.... Nici ieri, nici azi nu mai era Strgabul la lucru semn ca au terminat cu tot. Ma tot uit ce faine sunt bordurile din Medias, noi noute... eu tot ma intreb oare de ce toata lumea tace ( de "sus" binenteles ) si au lasat asa drumul din Medias, nu e normal ca acolo sa nu se faca nimic, sa iti rupi masina pe ulita aia de drum, de ce nu se vrea sa se gaseasca solutii si nu ma refer aici la centura ca nu o sa fie in viitorul apropiat, oare omul de rand de acolo de ce se complace si ii convine sa circule civilizat, de ce nu se implica comunitatea de acolo ca in primul rand ei au de castigat.... oare e de ajuns un festival cu bere si mici sa astupe gura multimii? ...........

AlexIP

Încă o zi, încă o nuiță dată șoferilor. Lăpușnic, DN68A (E673), limită proaspătă definitivă (albă, nu galbenă!) de 20 km/h pe jumătate de sat cu poliția nelipsită la pândă. Și bunica pe bicicletă merge mai repede, și uncheșu cu roaba dacă se grăbește.

http://goo.gl/maps/jnkZh Ăsta pare a fi drum de 20 km/h?

north

Aproape ca e de ras... Mi-am adus aminte de un banc din State.

Cica merge unul pe o sosea interurbana si la un moment dat vede un semn:

SPEED LIMIT 20

Si, desigur, incetineste la 20 (+10, in fine) mile pe ora. Merge ce merge tipul, si dupa o lunga bucata de vreme vede alt indicator:

SPEED LIMIT 10

"Mai sa fie!" isi zice tipul, dar, fiind de principiul respectarii legilor, reduce si se chinuie cu viteza redusa printre ciulini pentru ceea ce ii pare o eternitate... Dar iata ca peste inca ceva timp apare un nou indicator:

SPEED LIMIT 5

"!!! #@*&", isi spune tipu-n barba, dar reduce prudent viteza la limita si, cuminte, conduce prin pustiu.
Dupa aproape un ceas de chin, tipul vede in zare un indicator... pe care, cand se apropie de el, citeste:

WELCOME TO SPEED LIMIT!

:)
Două drumuri paralele nu formează neapărat o autostradă.
Atlanta freeways at night * Vordhosbn * Centură * Autobahn * Happy cycling

dr4qul4

stie cineva care e starea DN7 intre Pitesti si Sibiu?
Am inteles ca la Dedulesti a cazut de tot banda suplimentara (era afectata de inundatiile de acum 1-2 luni). Mai erau cateva zone cu probleme  de la inundatiile trecute, dar acum am vazut ca a fost rau si la Bascov si la Brezoi.

Saptamana viitoare trebuie sa ajung in judetul Valcea si am mai mare incredere in colegii de pe forum decat in informatiile de la tv
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

myid

#1393
Reabilitarea DN15A ( Reghin - Bistrita ) si DN15 ( sectorul Reghin - Targu Mures) se apropie de final

Constructor : Strabag
Beneficiar : CNADNR ( angajati ai CNADNR erau la fata locului pentru receptia lucrarilor pe anumite sectoare )

Se executa lucrari de :
-marcaj
-montaj parapeti
-montaj semnalizare rutiera
-mici lucrari de curatare a rigolelor
-igienizarea santierului

Plusuri :
- asfalt excelent
- s-au realizat lucrari de "imblanzire a curbelor"
- marcaj excelent ( in zonele in care s-a terminat )
- semnalizare excelenta ( in zonele in care s-a terminat )
- igienizare santier EXCELENTA ! asa da

Minusuri :
-Lipsa a doua benzi pe sens  pentru rampe cu inclinatie mai mare de 5%
-scuarul ce precede intrarea in fiecare localitate e realizat mult prea strans , deja s-au produs cateva accidente minore

Din punctul meu de vedere intr-o luna , maxim doua toata lucrarea va fi realizata ( marcaj, semnalizare, montaj parapeti ) si poate fi trecuta in intregime cu albastru pe harta

Mai jos cateva poze realizate cu telefonul ( scuzati calitatea ) in data de 21.07.2014
1.1

2.1

3.1

4.1

5.1

6.1

7.1

8.1

9.1

10.1

11.1

12.1

alecu26

este efectiv ultima lucrare a strabag in romania acum. cred ca cu aceasta se mentinea la un relativ relanti de supravietuire, dupa ce nu a castigat nimic pe Deva Lugoj si Sebes Turda, chiar daca a a fost constant pe locul 2.

As zice ca acum la Campia-Ogra-TGM va fi un fel de totul sau nimic.
Drumurile noastre POATE;