News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

udar

#4875
Lipsa de autostrazi ...





TibiV

Ai calcat-o bine...
Aproape 3 km in 55 de secunde ziua, in 57 de secunde noaptea..
;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

udar

#4877
Intamplator si dimineata la dus





udar

Si cateva de la nebunia de pe DN unde se simte foarte mult nevoia de A1 cat mai repede.
Pozele spun tot nu mai este nevoie de cuvinte.

Trimis de pe al meu SM-A300F folosind Tapatalk

manoalex86

Buna ziua,

Am si eu o intrebare legata de un proiect din master plan, si sunt sigur ca daca o adresez catre CNAIR nu o sa primesc raspuns :) ; asa ca incerc pe acest forum :(

Trans Regio proiect: Trans Alutus, TR21 Sector Corabia - Rm. Valcea , vad ca in master plan apare ca trecand prin sate(ma intereseaza satul Plesoiu, judetul OLT). Poate sa fie vreo greseala sau este doar orientativ?  Deja trec masini de mare tonaj pe la poarta de ani de zile....
Multumesc mult de tot!!

Dominik

O filmare de sus de pe DN59 Timisoara - Sag dupa montarea parapetului median de beton de tip ''New Jersey''

You're in Steelers Country

NGC

Quote from: NGC on September 21, 2017, 10:46:22 PM
Quote from: NGC on July 27, 2017, 10:55:07 PM
Ofertele pentru ""Consolidare DN57 km 137+500 – km 152+990 Nicolint – Oravita" (proiectare + executie)":

Sa nu uit. "Pe surse", SYLC CON TRANS a contestat.

Contestatia a fost respinsa.

NGC

Quote from: NGC on September 15, 2017, 01:09:06 PM
A fost lansata astazi licitatia "Contract 5R11, Reabilitare DN 76 Ionesti - Varfurile km 55+425 – 69+350 – Rest de executie".

Nu puteam ramane nici aici de caruta, asa ca avem si aici o prima amanare.

Noul termen pentru depunerea ofertelor este 29.11.2017.

marinul

Daca tot ai adus vorba de dn76, cum stam cu expertiza pe celalalt lot cu rest de executat?

Trimis de pe al meu SM-J710F folosind Tapatalk


alexa_adrian2001

#4884
^^
Ma poate lamuri si pe mine de ce avem atatea amanari?

Adica, se are un termen in vedere, astept sa vina firmele cu oferte. Se implineste data - gata facem evaluari. Simplu...
Care ar fii motivele ca nu se intampla asa? Nu a pus dosarul cine trebuie, isi dau seama ca perioada e prea mica, ... ?  >:(
Aceleasi amanari ca e vorba de drumuri nationale, centuri, autostrazi...

adiarc

^cel putin 4 motive principale

1.nimeni nu invata din greseli...nu au invatat nici pana acum ce trebuie sa faca si ce nu trebuie sa faca.

2.legislatie ambiguua,fara termene clare,fara bonusuri,fara sanctiuni

3.timpu trece,leafa merge,indiferent de orice

4.datorita unei politizari succesive pe parcursul a aproape 30 de ani,toate aceste institutii publice au ajuns atat de jos ca profesionalism,caracter si asumarea raspunderii si atat de sus ca incompetenta,politizare,indolenta,incat e nevoie de cativa ani de decizii corecte ca lucrurile sa intre cat de cat pe orbita normala.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

horatiu.cosma

Am văzut pe FB-ul cuiva că pe DN2 (în zona din Afumați unde e 2+2) s-a început montarea de parapeți de tip SAFENCE (http://safence.ro/). Să sperăm că o să funcționeze.

NGC

"Reabilitare DN6 Alexandria - Craiova, Lot 2: km 132+435 - km 185+230 - relicitare"

Un condor a raportat ca a vazut un hamster alergand pe camp. Se pare asadar ca HAMSTER SRL a fost descalificata. ;)

adiarc

up-date din zona VIntu de Jos...cel putin legat de ce se vede din Dn,atat inaugurarea pasajului,cat si redarea circulatiei pe ambele benzi ale drumului national,sunt f.aproape...mai lipsesc mici detalii - taluzari,semne de circulatie,marcaje...in rest cam totul e gata.





















si in sens invers







atat pt moment
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

iulius

Quote from: horatiu.cosma on October 30, 2017, 07:30:55 PM
Am văzut pe FB-ul cuiva că pe DN2 (în zona din Afumați unde e 2+2) s-a început montarea de parapeți de tip SAFENCE (http://safence.ro/). Să sperăm că o să funcționeze.

^^^
Safence.ro