Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 3 Guests are viewing this topic.





alexa_adrian2001

#4624
























alexa_adrian2001

Din ce am povestit cu soferul autocarului, care se pare ca il cunostea pe cineva din Selina ce lucreaza pe ceva utilaj - cica au ceva sef de santier/inginer care nici macar nu stie lua nivelul. Ar fi rugat pe careva dintre 'tractoristi' sa faca acest lucru...asta asa ca si un mic detaliu(poate fi adevarat/poate nu e).
Ce sa mai zic - cu putina grija cred ca merita sa alegi acest traseu decat sa ocolesti pe la cluj(asa cum am facut la dus, tinta era orastie - asa ca am mers prin turda - un trafic infernal pe weekend).

Speram sa prinda viteza pe acest tronson si sa termine cat de repede. Apropo: sunt si cateva trasee de cateva sute de metri ce sunt asfaltate deja)

Am pus bonus si o poza cu o caruta :P

La final o intrebare: pt cei care cunoasteti traseul, pe vremuri in zona Dealului Mare era un izvor unde toti se opreau sa ia apa. Erau copacii inalti, umbra. Acuma nu am mai putut identifica acel loc - tare ma tem ca la un moment dat o sa provoace ceva alunecare. Sa il fi captat si dirijat pe dedesupt? Nu as intelege motivul.

luc

#4626
Nu te-ai intalnit cu Cucu?  ;))

Multe promisiuni si amenintarile cunoscute:

http://mobil.bihon.ro/#!mobilenews/detail/1870165

pasadia

@ alexa - tronsonul Selina e intre Soimus si Brad din cate stiu. Ceea ce ai pozat tu pare a fi intre Varfurile si Beius ( Soimus - Varfutile l-am parvurs saptamna trecuta).

alexa_adrian2001

Nu stiu sa zic exact care e constructorul - dar pe utilaje era scris Selina. Ce am pozat e intre Varfurile si Cristoriu de Jos. De asemeni si incoace catre Beius.

marinul

Foarte tari pozele, intradevar este lotul Varfurile-Stei care la castigat Construct Mod parca, dar au facut ceva intelegera cu Selina si ei lucreaza si pe acest lot

infraAdi_ro

#4630
Quote from: alexa_adrian2001 on July 23, 2017, 10:33:15 PM
Din ce am povestit cu soferul autocarului, care se pare ca il cunostea pe cineva din Selina ce lucreaza pe ceva utilaj - cica au ceva sef de santier/inginer care nici macar nu stie lua nivelul. Ar fi rugat pe careva dintre 'tractoristi' sa faca acest lucru...asta asa ca si un mic detaliu(poate fi adevarat/poate nu e).
La final o intrebare: pt cei care cunoasteti traseul, pe vremuri in zona Dealului Mare era un izvor unde toti se opreau sa ia apa. Erau copacii inalti, umbra. Acuma nu am mai putut identifica acel loc - tare ma tem ca la un moment dat o sa provoace ceva alunecare. Sa il fi captat si dirijat pe dedesupt? Nu as intelege motivul.

Pe sectorul Stei-Varfurile  constructor in acte este Construct Mod dar subcontractor e Selina de peste un an de zile.....Intradevar se vede progres de cand au preluat cei de la Selina dar mai e mult de munca....estimez undeva la 2-3 ani...
Nu pot crede toate vorbele soferilor....Nu cred ca seful de santier a pus un tractorist sa de-a nivelul...pana la urma poti sa fi sef de santier chiar daca nu stii sa lucrezi la nivela sau sa muncesti efectiv(pentru asta are ingineri topografi,ingineri constructori sau sefi de echipa,fiecare e cu treaba lui) ...el trebuie doar sa gestioneze oamenii si utilajele din santier.
Ps.Izvorul de care zici era la capatul coloanelor forate cum mergi spre Oradea.....nu stiu daca mai este ca in urma cu 3 ani nu prea era potabila apa.Chiar in drept cu izvorul este un podet...deci nu o sa fie probleme.
Romania are un viitor doar daca are prezent!

Io

Cred ca va referiti la izvorul asta: https://www.google.ro/maps/@46.4076377,22.5417727,3a,75y,318.02h,90t/data=!3m7!1e1!3m5!1sRArG_8v_4WacQQofK4trog!2e0!6s%2F%2Fgeo2.ggpht.com%2Fcbk%3Fpanoid%3DRArG_8v_4WacQQofK4trog%26output%3Dthumbnail%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26thumb%3D2%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D25.273617%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i13312!8i6656

Am fost in zona saptamina trecuta (Oradea-Stei-Padis-Stei-Arieseni-Alba Iulia). Stiind ca Selina lucreaza DN 76 am fost mirat sa intilnesc 3-4 camioane si citeva utilaje inscriptionate Selina pe DN 75 undeva in zona Bubesti (asta-i un sat al comunei Arieseni). Carau piatra si agregate. Nu, nu se lucreaza pe DN 75.
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

alexa_adrian2001

Mda, 2 3 luni estimam daca se misca sustinut ca sa termine zidurile de sustinere. Pe urma ca trebuie sa faca drumul in sine aia o sa fie cum zici tu, 2 3 ani? wow. Sper sa ia un pic de Duracell.

Cat despre acel izvor, da! Ala era. Ce fain era atunci, de fiecare data ne opream acolo. Pacat ca l-au ascuns/distrus.

Dan74

@Io: camioanele de la Selina din Bubesti lucreaza la modernizarea unor drumuri locale din comuna Arieseni, tot cei de la Selina au modernizat si DC-ul din Arieseni spre Cobles.
Pozele din ultimul post al lui @alexa_adrian2001 sunt de la Stei pana la Sudrigiu (fabricile fratilor Micula) pe sectorul Azvi, iar portiunea unde se asfalta este in localitatea Petrileni.
Azvi mai are de lucru pe portiunea Stei-Sudrigiu, la un podet in Pocola si portiunea de langa dealul Bitii, acolo unde este problema cu proiectul. Pe Cuc cred ca l-a lovit caldura in cap, Azvi nu are cum sa termine tronsonul anul acesta tocmai din cauza acelei portiuni.
Celelalte aberatii ale Cucului nu le mai comentez, ca imi creste tensiunea.

infraAdi_ro

#4634
Update DN 18 Moisei - Borsa Lot1

Se lucreaza la rigole carosabile,poduri,ziduri din gabioane,reciclare si asternere asfalt.Sunt aprox 5 km de asfalt proaspat de la ultima vizita in zona.









Rigola carosabila si reciclat pregatit pentru asfaltare



Protejare drum cu ziduri din gabioane in zona Borsa Complex





Romania are un viitor doar daca are prezent!