Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

pasadia

Si daca tot am pomenit de DN76, un reportaj extrem de vechi (mai mult de o luna in urma) intre Varfuri si Soimus. Nu cunosc exact sectoarele si constructorul de pe fiecare, cine e mai familiarizat cu proiectul e liber sa le mentioneze.

Mai intai un lot practic abandonat, intre Varfurile si limita de judet AR/HD (Ocisor):

















pasadia

Lotul nu e deloc complicat, nici o lucrare de arta importanta (pasaj sau pod...). Doar lucrari de largire, repare podete si evident terasamente si asfalt. Dar dupa cum vedeti sunt incepute si abandonate.














pasadia

Apoi de la limita de judet AR/HD pana la Brad un lot complet terminat, foarte-foarte frumos.









Iar de la Brad pana la Soimus, lotul Selina (cred) era in lucru - mai multe echipe fiind in mai multe locuri si in plus zonele problematice fiind cat de cat evidentiate.












pasadia

Sper ca si acest lot sa fie terminat - dupa cum am mai spus in trecut, pe ruta Deva - Oradea o solutie buna fiind ruta prin Brad - Varfurile - Bocsig - Tinca - Oradea.




carutasul

Fara poze, că eram la volan, pe DN5 între Jilava si 1 Decembrie se pune uzură pe câte o bandă ( se blochează, deviat traficul si se toarnă)
Nu pot să nu remarc tâmpenia de a nu face o centură a localitătilor, cu trei centuri s-ar fi transformat în DE aproape standard şi ar fi putut şi oamenii ăia din satele de pe parcurs să răsufle...

Dan74

@pasadia: tronsonul abandonat este cel aferent contractului reziliat cu Viales, ma bucura sa observ ca peticirea rezista, mentionez ca nu asa l-au lasat cei de la Viales, s-a intervenit ulterior si s-a adus la starea actuala. Sectorul finalizat este al lui Porr.

Horațiu 87

Quote from: TibiV on May 09, 2017, 11:53:15 PM
Intre timp seful Vertateilor a venit sa vada ce fac...
Politicos omul.
Mi-a spus ca sub apa se afla un radier proaspat turnat, pentru un nou pod, dar l-au acoperit ploile din utlima saptamana...

Si nu l-ai intrebat cat au de gand sa o mai lalaie asa......pardon......sa termine lucrarea ??

TibiV

Am intrebat, desigur, dar omul nu stia...
Ei sunt acolo subcontractori, doar pentru mutarea unei tevi de gaze.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

bugybuu



infraAdi_ro

Romania are un viitor doar daca are prezent!

carutasul

DN5 la ieşirea din 1Decembrie către Jilava, azi, ascultându-l pe Ionut la RFI :)

Eu am crezut că ceea ce pun ei acolo e uzura, dar văd că au marcat tot cu galben.
In 1 Decembrie parea să fie asfaltat tot sau aproape tot, deja avem şi trotuare ( la astea se mai lucrează).
Podul peste Sabar e tot cu o bandă închisă, aparent au mai progresat şi acolo.
Prin Jilava nu am intrat....

pentium10

La Sighisoara au dat drumul la pod pe ambele sensuri. Nu mai este semafor.
Inca lipseste un strat de asfalt, dar e OK si asa.
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

TibiV

Eu sunt "vechi" si stiu despre ce vorbesti, dar pentru restul lumii nu ar trebui sa fii un pic mai explicit ?...

De exemplu care pod... ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

Se lucreza pe DN1. in Otopeni, pe directia spre Ploiesti - raschetare asfalt si turnare strat nou.