Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

NGC

#4050
S-au mai emis niste ordine de plata pentru lucrari la DN, VO si poduri / pasaje. Le gasiti in locul obisnuit.

Teo

Data de 15.11.2016 va aduce ceva nou in ceea ce priveste lucrarile pe Valea Oltului?

Cred ca se vehicula ca e termenul-limita.


adiarc

ultimul termen era sf.lunii noimebrie...toate celelalte NU au fost respectate
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

adiarc

drumul de la Medias spre Tarnaveni ,incepand din judetul Mures a ramas in acelasi stadiu ( lipsa marcaje )...la intors era deja noapte si asfaltul fiind f.negru experienta este f.neplacuta si nesigura.
La prima vedere am putea spune ca e vremea de vina...de fapt proasta planificare a lucrarilor sau decizia tardiva de start a acestora si/sau alocarea tardiva a fondurilor necesare

limita de judet











iar in Medias continuua de vreo luna ,aducerea canalelor la nivel.Probabil echipa japoneza care a umplut acel crater ar fii invidioasa  :lol:











momentan atat



"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

GDPR

Quote from: Hory1987 on November 06, 2016, 09:41:18 PM
Da, despre acel pod este vorba (doar ca eu credeam ca trebuie reparata doar partea surpata, dar se pare ca ai dreptate, trebuie refacut tot podetul). Ceea ce ma nemultumeste pe mine este ca a stat ani buni pana sa inceapa lucrarile, iar cand credeam ca este gata, hop ca s-au "impotmolit" ca tiganul la mal, iar anul acesta nu au miscat o lopata de pamant.   :(( :((Iar din ce am vazut aveau termen de finalizare 9 luni incepand de la data atribuirii contractului / emiterii ordinelor de incepere a serviciilor sau lucrarilor.


GDPR

"Totul despre / Ultimele lucrări de la DN 7A şi DN 66 de pe Defileul Jiului.

Lucrările de la DN 7A puse-n cui. Defileul - gata la primăvară. Parcarea de la Lainici nu se va mai transborda."

http://www.zvj.ro/articole-41958-Totul+despre++Ultimele+lucr++ri+de+la+DN+7A+++i+DN+66+de+pe+Defileul+Jiului.html

Dominik

#4056
DN 76 via CNAIR









You're in Steelers Country

Dominik

#4057












You're in Steelers Country

Teo

La viaductul de pe VO se lucra in dupa-masa asta. Mai lipseau câteva grinzi marginale, in schimb carosabilul era aproape gata pentru asfaltare. Circulatia se desfasoara alternativ, cu semafoare.

Razvan.M

#4059
Quote from: NGC20 on November 08, 2016, 04:25:28 PMSingura portiune prevazuta pentru reparatie pe DN14A era Km 15+240 - Km 20+400, adica de la limita MS/SB si pana la monolitul care anunta intrarea in Tarnaveni, portiune despre care ati relatat voi mai sus.
Pe portiunea Tarnaveni - Iernut nu au fost prevazute lucrari anul acesta si deocamdata nici pentru la anul, in principal din motive de buget.
Mersi de informare. Sper sa isi dea seama ca trebuie facut si restul pentru a beneficia de o cale de acces decenta pe relatia Sibiu-Medias-Tarnaveni-Targu Mures

Hercule

Intre Targu Mures - Medias se merge pe la Cerghid e si mai aproape cu 10 km si mult mai bun drumul. Bun, e absolut normal sa se faca Iernut - Tarnaveni, un DN care sa arate asa de jalnic nu am vazut de mult
Deșteaptă-te române!

asztalos


Horațiu 87

Quote from: Hory1987 on November 06, 2016, 08:22:40 PM
Pun un filmulet filmat de mine de pe DN 11 de la o mini-lucrare care sta neasfalatata de aproximativ un an de zile (cei care au trecut periodic pe acolo pot confirma). Pe acolo nu trece nenea Homor in vizita sa vada stadiul lucrarii ? Cred ca daca facem o cheta pe forum reusim sa strangem bani pt 20 m2 de asfalt



Quote from: adrian rosca on November 06, 2016, 09:03:50 PM
^Asta nu e podetul de la km 82+437? Din cate stiu trebuia refacut complet, nu doar in portiunea decopertata. Documentatia de licitatie e pe site-ul DRDP Brasov: http://www.drdpbv.ro/licitatii.html

Quote from: Hory1987 on November 06, 2016, 09:41:18 PM
Da, despre acel pod este vorba (doar ca eu credeam ca trebuie reparata doar partea surpata, dar se pare ca ai dreptate, trebuie refacut tot podetul). Ceea ce ma nemultumeste pe mine este ca a stat ani buni pana sa inceapa lucrarile, iar cand credeam ca este gata, hop ca s-au "impotmolit" ca tiganul la mal, iar anul acesta nu au miscat o lopata de pamant.   :(( :((Iar din ce am vazut aveau termen de finalizare 9 luni incepand de la data atribuirii contractului / emiterii ordinelor de incepere a serviciilor sau lucrarilor.

Quote from: adrian rosca on November 06, 2016, 10:12:06 PM
^Am trimis acum o intrebare catre CNAIR referitoare la soarta acelui podet. Sa vedem ce raspund.

@adrian rosca Se pare ca nu "am latrat" in zadar. Am trecut azi pe acolo si era asfaltata portiunea aceea  :o :o (de data asta fara video pentru ca am fost luat prin surprindere, nu ma asteptam) sau poate a fost doar o coincidenta  ;). Asa ca solutia este "sa latram" in continuare la orice neregula vazuta si poate se va face ceva, vorba aia: copilul care nu plange, ma-sa nu-i da tzatza  8).


infraAdi_ro

Latru si eu despre aglomeratia din sensul giratoriu de la intersectia DN 1C-DN 17 de la  Dej (Baia Mare-Dej,Cluj-Napoca-Dej,Dej-Bistrita).
E dezastru cel putin dimineata si dupa masa.Chiar asa o centura a orasului Dej nu trebuie?Am trecut vineri din Dej spre Cluj-Napoca si cred ca in 15 min am trecut orasul.

poze de azi dimineata la 7





Deci cine sustine o centura a Dejului? :)
Romania are un viitor doar daca are prezent!