Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

adiarc

Postez aici,deși e un DJ,dar,dupa părerea mea de importanta naționala.

Este vb.de drumul Medias-Tanaveni,de la limita cu Jud.Mures pana in Târnaveni...
Se lucrează la drum,S-a finalizat mare parte din frezare,iar de la ieșirea din Botorca pana in Târnaveni avem asfalt pe ambele benzi.

Sper sa reziste,pt ca in Jud.Mures drumul era destul de ciuruit ,cu gropi care ajungeau pana in terasament.
Dupa frezare,gropile au fost astupate si apoi S-a turnat str.nou de asfalt.

Poze deseară.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

adiarc

^^

limita de judet Sibiu-Mures













intrarea in Botorca dinspre Medias - asfalt pe un sens





iesirea din Botorca spre Tarnaveni - asfalt pe ambele sensuri





momentan atat.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Hercule

In sfarsit se face ceva in MS pe drumul asta atat de circulat. Multumesc adiarc pentru update!
Deșteaptă-te române!

alecu26

Sa speram ca vor continua si portiunea Tarnaveni-Iernut, cu toate ca acolo nu e asa simplu. Intai trebuie detensionate acele dale de beton.
Drumurile noastre POATE;

danyel79

   Am avut un drum dus-intors Targoviste-Oradea, cu traseu pe Valea Oltului, că Valcea a fost un punct intermediar. Pe DN7 mai multe lucrari. Mai intai intre Pitești - Rm. Valcea se reasfaltează o bucata mare la Draganu (am stat cam 7 minute la dus miercuri 19.10 și surprinzator 10 la intoarcere, astăzi 22.10.) Pe Valea Oltului la dus am prins 3 semafoare. Cel mai serios la viaductul Carligu Mic. La dus a fost binisor, desi cu tot traficul și semafoarele am facut 1h 50m de la iesirea din Rm.Valcea la intrarea pe centura Sibiu. La întoarcere insa vineri seara am stat aproape 50 de minute la Carligu Mic (coada era inspre Sibiu de cam 14km, iar pe sensul dinspre Valcea pana in Calimănesti - 6,5km - asta in jurul orelor 9 -10 seara). La viaduct nu se lucreaza noaptea (specialiștii ar putea spune daca au posibilitatea, dar mi se pare total nesatisfacator sa tii traficul cu coloane asa mari o perioada semnificativ mare de timp cat ar dura repararea viaductului). De la Sebes la Turda, e aglomerat sectorul Sebes - Teius. La Decea am stat putin (un singur "semafor" - de fapt dirijat la paleta) atat la dus cat si la intors. In schimb Teius la intoarcere a fost cam nasol - am pierdut 11 minute din ce estima gps-ul. Chiar si asa la intoarcere, ieri seara - 21.10, era o coloana de la Lancram pana la Alba Iulia pe contrasens fața de mine.
  Cate ceva si despre Cluj - Oradea, un drum de aproximativ 2h30 min. Joi dimineata l-am parcurs in cam acest interval (perioada orara 7 dimineata - 9.30 - de genul Florești - centru Oradea). Dar la întoarcere Aleșdul a fost înfiorator - am pierdut 20 de minute timp GPS, pe langa aglomeratia inerenta mai si lucrau la o conducta la iesirea dinspre Cluj (cu dirijare pe un singur sens alternativ). De asemenea s-a reasfaltat o portiune mare după Huedin inspre Oradea (mai au 4 km aproximativ care sunt decopertati si alti 12 asfaltati fara marcaje). Si aici pe portiunea care se asfalteaza am asteptat cale de 1 semafor (dar tot dirijare la paleta) si la dus si la întors.
   Cu toate lucrarile mentionate, un drum pe care GPS - ul mi l-a dat de cam 6 ore de la Oradea la Ramnicu-Valcea, l-am parcurs in aproape 8 ore - 7h50m ca sa fiu mai precis, iar pe autostrazi am mers cu 130-140km/h.

luc

Azi in jurul amiezii, se asfalta, banda a 3-a, de urcare pe dealul Bitii (dupa Pocola), DN76, sectorul celor de la Azvi. Pozele sunt de pe FB, al unui prieten:





staude6

Cine recunoaste DN-ul din imagine?
Indiciu: se afla in reabilitare :)

Revin mai tarziu cu mai multe poze


GDPR

Trebuia sa-i spui calaretului sa-si dea clopul jos, sa fie mai greu de ghicit  :)

florin74



staude6

Quote from: adrian rosca on October 23, 2016, 09:42:40 PM
^Desesti
Asa e.
Am facut azi cateva poze pe DN18 intre Baia Sprie si Sighetu Marmatiei. La ora 16 cand am trecut eu nu era absolut niciun utilaj sau muncitor. Se circula foarte bine, nu mai sunt semafoare.
Avem promisiuni de la autoritati ca pasul Gutai se va finaliza in primavara, iar tronsonul dintre Mara si Sighet pana la sfarsitul anului.




































ovideatza

Reasfaltarile de pe DN2 de care vorbeam (Suceava-> intersectia Radauti/Siret).

https://svnews.ro/flutur-lucrarile-de-modernizare-a-e-85-de-la-suceava-pana-la-intersectia-cu-dn-2h-vor-fi-finalizate-in-cateva-zile/81869/

Ulterior ar trebui ca drumul pe harta calitatii sa ajunga inapoi la verde sau poate albastru, vedem cum se va prezenta.

captiva

Pe DN1 sectorul Ploiesti-Comarnic parapetii NJ s-au montat intre Ploiesti si trecerea peste calea ferata si apoi intre ultima intersectie spre Baicoi si Banesti. Mai au asadar destul de mult si nici vineri si nici duminica nu am vazut nicio urma de lucrari (nici macar intrerupte pt. weekend).

pasadia

Eu i-am vazut joi seara la 18 descarcand si montand parapeti undeva intre intersectia spre Floresti si Banesti.

dragos76

S-a tot discutat și pe threadul de siguranța circulației de aberațiile de lucrări de pe DN1 din zona Cluj, cu separarea sensurilor cu acele mini-borduri. Pe lângă faptul că e discutabilă soluția mie mi se pare că se lungesc extrem de mult aceste lucrări. Există ceva informații oficiale de la cnadnr legat de când ar trebui să fie gata? Azi mâine vine zăpada și suntem în un șantier perpetuu prin Feleac, Tureni, Paniceni etc.