Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

TibiV

Quote from: yetiman on October 10, 2016, 10:51:59 PM
Comunicat CNAIR
Quote
Data finalizării perioadei de implementare a proiectului este 31.05.2017.

7 luni si jumatate ?!?!...  :o

Sau asta este un "proiect retrospectiv", terminat deja? Doar ca sa le mai luam europenilor ceva banuti pe care nu am fost in stare sa ii luam de la bun inceput ?
Adica sa marim "gradul de absorbtie de 70,23% la 70,47%" ?...
(Ceea ce n-ar fi rau...  :D Cu o suta de "retrospective" din astea mai "carpim" ceva din miliardul de euro pierdut...)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

bugybuu

Quote
A fost emis Ordinul pentru aprobarea depunerii cererilor de rambursare pentru proiectul major ,,Reabilitarea DN1C/DN19, DN1C Baia Mare - Livada, km 155+125 -

km 200+170; DN1C Livada - Halmeu, km 200+170 - km 216+630;

DN19, Satu Mare - Livada, km 135+000 - km 150+000"
Ministerul Fondurilor Europene a emis în data de 06.06.2016 Ordinul nr. 821, prin care se aprobă depunerea de cereri de rambursare aferente proiectului major ,,Reabilitarea DN1C/DN19, DN1C Baia Mare - Livada, km 155+125 - km 200+170; DN1C Livada - Halmeu, km 200+170 - km 216+630; DN19, Satu Mare - Livada, km 135+000 - km 150+000".

Valoarea totală a Proiectului este de 246.984.744,57 lei, din care valoarea totală eligibilă este de 165.071.036,00 lei. Contribuția Comisiei Europene din Fondul European de Dezvoltare Regională este 140.310.380,60 lei (85% din valoarea totală eligibilă a proiectului).

Prin realizarea proiectului se urmăreşte reabilitarea Drumului National 1C şi a Drumului National 19 pe o lungime de 76,505 km, reabilitarea a 14 poduri și 37 de intersecții, refacerea sistemului de colectare şi evacuare a apelor pluviale, asigurarea elementelor de siguranţa circulaţiei în conformitate cu legislaţia actualã precum şi consolidarea sau înlocuirea podurilor existente în funcţie de starea tehnică a acestora, pe teritoriul judeţelor Maramureş şi Satu Mare.

Prin realizarea proiectului se urmăreşte asigurarea unui acces rutier facil şi rapid pentru toţi participanţii la traficul din zona de implementare a proiectului, precum și sporirea capacităţii de circulaţie prin mărirea fluenţei traficului, decongestionarea traficului din zonă, realizarea unui confort mărit pentru participanţii Ia trafic, mărirea siguranţei circulaţiei, reducerea numărului de accidente, îmbunătăţirea mediului din zonă prin reducerea noxelor şi a poluării sonore, reducerea costurilor de operare a vehiculelor cu aproximativ 5%.

Prevederile Ordinului nr. 821/06.06.2016 își încetează aplicabilitatea în momentul semnării contractului de finanțare aferent proiectului.
http://www.cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/interes-general/comunicat-de-presa-669

Asta pare a fi legat de rambursarea lucrarilor efectuate. Nu sunt sigur daca ii vorba de acelasi proiect. Sumele sunt un pic diferite. Poate cineva cu mai multa experienta sa ne explice. Desi ma gandesc ca avand in vedere ca autoritatea care deconteaza e aceeasi s-ar putea sa fie acelasi lucru. Nu cred ca CE da bani pentru acelasi drum la un interval de timp atat de mic.

yetiman

Sigur e acelasi.
Primul comunicat (in ordine cronologica), postat de tine se refera la depunerea cererilor de rambursare. cel postat de mine arata, practic, ca a fost aprobata finantarea.  :)

Diferenta cred ca vine din diferenta de curs valutar.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

GDPR

#3933
Prima filmare pe care am gasit-o pe net in care apare DN1R asfaltat complet. Asfaltul rezista destul de bine.



Interesant e ca toata portiunea din Alba a ramas ingusta.

carutasul

#3934
Azi pe DN5 in comuna 1 Decembrie, pe sensul spre Giurgiu asfaltul fusese frezat pe sensul spre Giurgiu. Pe celalalt sens era asfalt proaspat.
Doua poze proaste, din motiv de ploaie:



De asemenea pe podul de peste Sabar era frezata o banda. Oamenii par că lucrează, dar nu cu prea mult elan si parca nici nu prea arată a lucrare de pus in CV...

TibiV

Quote from: carutasul on October 11, 2016, 11:00:13 PM
nu prea arată a lucrare de pus in CV...

Ba da...
Daca mergi pe principiul  "caut de munca, da Doamne sa nu gasesc !"... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

^ Frezau sau asfaltau? Ca ieri nu prea stiu cand au apucat sa asfalteze la cat a plouat.

carutasul

Quote from: Ionut on October 12, 2016, 06:10:36 AM
^ Frezau sau asfaltau? Ca ieri nu prea stiu cand au apucat sa asfalteze la cat a plouat.

Frezau. Nu am vazut masina de asfalt, chiar ma gandeam că la atata ploaie o sa mai astepte cateva zile. Pe celalalt sens era proaspat asfaltul, dar nu era pus in ziua respectiva.

infraAdi_ro

#3938
Update DN 18 Moisei-Borsa

Se lucreaza la casete in Moisei













Inlocuire podet-turnare radier



Organizare de santier Tehnic Asist lot 1



statie de asfalt-e mica, dar am intrebat si o zis ca mai aduc una tot de dimensiunea asta



statia e betoane si in departare vf Pietrosu 2303 m



Romania are un viitor doar daca are prezent!

infraAdi_ro

#3939
Cine vine la schiuri?

DN 18 Borsa-pasul Prislop azi 13.10.2016







Romania are un viitor doar daca are prezent!

GDPR

^Ar fi fost fain sa vedem si un finisor la asternut de asfalt pe vremea asta  :) Zapada si doage de lemn, iuhei!

pentium10

s-a inceput si in judetul Mures frezarea si asfaltarea DN14A de la limita jud Sibiu, au inceput de la Botorca si vin catre Tarnaveni, in ziar local relateaza despre 5km inceputi
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

adiarc

^^ am sperat si eu ca va fii asa ( anterior am observat ca au curatat tot nisipul si pamantul depus pe acostamentul drumului si speram sa nu fie doar intretinere )

multumesc de info...

PS - asteptam secolul acesta sa demareze si reabilitarea pe fonduri europene a sectorului Tarnaveni-Ungheni ( aceasta apartine de CJ  Mures )
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

TibiV

euromau,
pozele de la Moisei-Borsa de aici http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=12.msg132466#msg132466 nu se mai vad !
(Eu cel putin nu le mai vad... :( )
Apare mesajul "URL signature expired "...
Insa ieri le-am vazut...  Care este treaba cu URL-ul expirat ?...

Se vad insa bine-mersi pozele de la pasul Prislop... Se vad astazi.
Dar exista riscul sa "dispara" maine si astea ?...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

north

Am remarcat și eu asta la alte poze ale lui @euromau, când făceam English monthly digest pe DN-uri. Chiar aș fi vrut să pun seria sa de poze de pe DN 18, dar a trebuit să o sar, căci nu se mai vedea niciuna.
@euromau: recomand să folosești serviciul imgur.com.
Două drumuri paralele nu formează neapărat o autostradă.
Atlanta freeways at night * Vordhosbn * Centură * Autobahn * Happy cycling