Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

GDPR

^^Mai repede s-ar face pe POR, daca s-ar declasifica in DJ sau chiar DC. Sa ceara Homor baracutza de la fostul primar interimar Sava si sa si-o instaleze pe DN76, poate asa se rezolva ceva.

iuli

Daca mai exista cineva de pe forumul asta care nu stie despre ce drum vorbim, iata si o filmare nu prea veche: https://youtu.be/D9wXrtzXNtA

Traseul: https://goo.gl/maps/1D7DeMt7rVu
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Io

E oleaca mai incolo pe DN76 dar las aici spre aducere aminte: de cind ma stiu aici terenul aluneca si fost reparat la structura in citeva rinduri, 3-4, nu-mi mai aduc aminte anii, oricum 60-70-80.
https://www.google.ro/maps/@46.8459934,22.1748261,3a,75y,162.82h,65.96t/am=t/data=!3m6!1e1!3m4!1sW7zU9IataFgek6cL3ghiQg!2e0!7i13312!8i6656

N-am indraznit sa-mi pun frumoasa masina pe drumul ala in ultimii 5 ani si am preferat sa inchiriez una din Oradea. Pentru vara asta cochetez cu traseul Bratca-Beius-Padis. Daca rezolva drumul ala fara sa fie nevoie de interventii de structura ulterioare eu imi scot palaria.
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

aditd

Quote from: iuli on June 08, 2016, 08:11:18 PM
DN7 Valea Oltului - Rm Valcea - Pitesti

Ruta: https://goo.gl/maps/eknnMnSkAAS2


De la Sibiu la Rm. Valcea nu ai nimic? :)
Pe mine ma intereseaza cum arata lucrarile in partea de largire la 3 - 4 benzi ( nu mie clar cate si cum ) de pe VO.

iuli

@aditd Din pacate, de la Sibiu pana la filmare s-a inregistrat peste. Nu am avut destul spatiu pe cardul de 128 Gb. Am inregistrat prea mult prin Dobrogea :(
Maybe next time!
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

yetiman

#3455
QuoteComunicat de presă
09.06.2016
Începe reabilitarea DN 18, Moisei - Iacobeni
Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România informează că astăzi,
10.06.2016 a fost semnat contractul
de Proiectare și Execuție Reabilitare DN 18 Moisei - Iacobeni
pentru remedierea lucrărilor existente și finalizarea lucrărilor rămase de executat: LOT 4
Cârlibaba – Iacobeni, km 199+400 - km 220+088.

În cadrul acestui proiect, DN18 va fi reabilitat de la km 199+400, ce marchează ieșirea din
localitatea Cârlibaba, până la km 220+088, intersecția dintre DN18 și DN17 în localitatea Iacobeni.
Drumul este localizat în județul Suceava și traversează patru localități. Lungimea totală a
drumului în interiorul localităților este de 12,113 km și 8,575 km în afara acestora. Drumul este
clasificat ca drum național, având 2 benzi de 3,50 m lățime fiecare și aparține clasei tehnice III,
conform Normativului 46/1998.

Contractul a fost atribuit Asocierii SC AUTOTEHNOROM SRL - SC OPR ASFALT SRL - SC PROCAD SRL (Lider
de asociere - SC AUTOTEHNOROM  SRL) și are o valoare de
59.840.261,94  lei  fără  TVA.  Sursa  de  finanțare  este  asigurată  de  Banca  Europeană  de
Investiții și Guvernul României.

Durata contractului este 48 luni, din care 24 luni pentru Proiectare și Execuție Lucrări (120 de
zile proiectare) și 24 luni perioada de garanție.
CNADNR SA

Sper ca va place premonitia de la CNADNR. In comunicatul din 09.06 (adica azi) ne anunta ca in data de 10.06 S-A SEMNAT contractul...  :D
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

aditd

#3456
Lucrarile pe DN1 - montare parapeti - chiar au o logica:
1. Dupa ora 17.00 nu se mai lucreaza pentru a fi liber traseul in "rush hour"
2. Surprinzator: se lucreaza si noaptea (cel putin la 23.00)

NGC

Quote from: yetiman on June 09, 2016, 03:08:40 PM
QuoteComunicat de presă
09.06.2016
astăzi, 10.06.2016 a fost semnat contractul de Proiectare și Execuție Reabilitare DN 18 Moisei - Iacobeni pentru remedierea lucrărilor existente și finalizarea lucrărilor rămase de executat: LOT 4 Cârlibaba – Iacobeni, km 199+400 - km 220+088.

Deci le-a luat mai mult de 6 luni (19.11.2015 - 10.06.2016) ca sa reanalizeze ofertele STRACO si AUTOTEHNOROM si sa semneze contractul?
Ah, mi-am adus aminte, au fost ocupati cu restructurarea.

ciprebbe

Oare revolta de ieri a grabit cumva lucrurile?

Ma gandesc la OS3 , acolo nimeni nu s-a revoltat in afara de noi.

Astfel de presiune asteapta CNADNR-ul?
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

bacovia

Pe la Borsa au iesit oamenii de mai multe ori in strada. Tot degeaba.

Acum avem 4 loturi atribuite. Inafara de ARL, restu firmelor sunt penale si la propriu si la figurat.

NGC

Protestul de ieri parca a fost pe DN76.
Oricum, nu cred ca a grabit nimic, pentru ca rezultatul procedurii a fost comunicat mai devreme si nu puteau sa ii cheme pe cei de la AUTOTEHNOROM de pe o zi pe alta, sa semneze contractul.

GDPR

Nu cunosc firma Autotehnorom, dar cand ma uit pe pagina lor de web ma cam ia cu chill pe sira spinarii. Astia or fi in stare sa duca la capat lucrarea?

QuoteLucrari de referinta ale societatii:

Aceste lucrari, prin calitatea si profesionalismul cu care au fost realizate, reprezinta cartea de vizita a societatii S.C. AUTOTEHNOROM S.R.L.

2012 - Imbracaminte bituminoasa usoara pe drum comunal DN 2K – Scoala km 0+220 – 0+590 in comuna Iaslovat, judetul Suceava
2013 - 2014 Refacerea si modernizarea drumurilor comunale afectate de inundatii in anul 2010, comuna Todiresti, judetul Suceava
2013 - 2014 Refacerea si modernizarea infrastructurii rutiere afacetate de inundatii in anul 2010, in comuna Veresti, judet Suceava

Lucrari in curs de executie:

2014 - Refacerea si modernizarea infrastructurii rutiere afectate de inundatiile din 2010, in comuna Comanesti, judetul Suceava
2014 - Modernizare drumuri agricole prin Masura 125a, in comuna Dornesti, judetul Suceava
2014 - Modernizare drumuri de acces la exploatatiile agricole in comuna Bosanci, judetul Suceava


NGC

^^^ Pentru DN18 sunt in asociere cu SC OPR Asfalt SRL, dar au si lotul 3, deci va fi interesant.

3xteam

ce mai 'spun' ziarele.....

Direcţia Regională de Drumuri şi Poduri Timişoara anunţă că, în perioada 10 – 14 iunie, se va închide circulaţia pe DN 68A, în zona pasajului de cale ferată Ilia – Lugoj, de la km 40+480, pe raza localităţii Margina. Măsura este necesară pentru execuţia lucrărilor de înlocuire a dalelor de beton existente cu dale elastice pentru trafic greu şi foarte greu.

http://www.tion.ro/circulatie-ingreunata-in-zona-localitatii-margina-se-monteaza-dale-elastice-la-trecerea-peste-calea-ferata/1652836

aditd

Nu cumva la trecerea asta se formau coloane din cauza denivelarii foarte mari?