News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

user201

#3270
Între Ionești și Vârfurile, în schimb dezastru. Nu am mers mai departe de localitatea Vârfurile, dar cineva din Oradea îmi spunea că nici nu e de mers, majoritatea podurilor fiind terminate, dar existând diferențe semnificative între aceste poduri și terasamentul actual.





Avem chiar și lucrări de consolidare făcute pe jumătate și abandonate.


alecu26

E bătaie de joc ăsta.  Ok..or fi cine știe ce motive cu lucrari neplătite.  Sau ce spunea NGC20. Dar de ce la Porr se poate....chiar și la Sulina. ...dar la Azvi nu, și mai ales CNADNR nu ia nici o măsură.
Marcajele la Porr nu sunt gata.  Au doar pe zona mediana, fără marginal fără parapetii,  fără semnalizare verticala.  În penultimul raport de progres apărea ca nu au primit proiectul. Tot nu e gata?
Drumurile noastre POATE;

marinul

Ionesti-Varfuri e reziliat parca.  Oricum rezilierea s-a facut anul trecut si nici o veste despre relicitare. Azvi e pe Stei-Beius care arata mai rau.

gruda

Ieri se lucre sustinut pe Valea Oltului in portiunea unde se largeste drumul la 3 sau 4 benzi. Se asfalta, strat de uzura, si se excava pamantul.
In rest, cozi mari la semafoarele de la viaductul in reparative, am stationat cam 15 min.

GDPR


infraAdi_ro

Stie cineva ceva vesti despre DN18 Moisei-Carlibaba(3loturi)?in 26 04 a fost proiectul in CTE CNADNR pentru avizare......daca se pot afla noutati as fi bucuros.
Romania are un viitor doar daca are prezent!

ioio_viola

Quote from: NGC20 on April 28, 2016, 07:21:31 PM

^^^ Confirm si eu "pe surse" traseul de mai sus.

de pe alt forum, multumiri @radutm


Morosanu

Daca ar fi sa ne luam dupa primarul din Borsa pa la inceputul lui iunie ar trebui sa inceapa pe primele 2 loturi - Tehnic Asist si Strabag.
http://www.voceatransilvaniei.ro/veste-uriasa-pentru-borseni-reincep-lucrarile-la-dn-18/
Politica distruge tot ce atinge.

infraAdi_ro

Primarul spune ca proiectele celor 2loturi au primit aviz favorabil.....ce mai urmează?stiu ca Tehnic asist are deja 2statii de betoane instalate si o statie de asfalt ridicata.Deci îs pregatiti de lucru.
Romania are un viitor doar daca are prezent!

salman rushdie

Astăzi am mers vreo 470 km pe ruta Alexandria-Pitești-Cetatea Poienari-Curtea de Argeș-Câmpulung Muscel-Pitești-Alexandria! Vreau să zic că sper ca bucșăraiele mașinii mele nu vor începe de mâine să protesteze împotriva tratamentului la care am supus-o azi! Adică, am obligat-o să intre pe niște drumuri ce nu merită titulatura de ,,Drumuri naționale"! Concret, cred că pentru DN 73C e prea mult spus să-l încadrăm mai mult de un drum comunal, DN 73 nu are nicio creștere față de cum l-am văzut în toamnă, DN 65A e de ani buni o ruină, e rușinos ca într-un județ care se remarcă prin industria auto să aibă parte de asemenea condiții! Pusesem telefonul în bord să pozez dar nu am avut nicio șansă! Eram prea preocupat să evit gropile! Sunt niște peisaje superbe pe DN 73C, nu ai timp să le savurezi datorită faptului că te trezești la realitate când ești dat cu capul de plafon după ce ai dat într-o groapă cât cea a Marianelor! In toamna am făcut zob o jantă la ieșirea din Bran! Azi sunt nevoit să schimb iar setul, am luat una ,,frumoasă" aproape de Câmpulung pe DN 73C! Eu sunt un șofer care face de plăcere măcar 1500-2000 km/lună! De azi voi fi foarte atent la alegerea traseelor, chit că voi merge pe un drum național bun pe care voi conduce din instinct și obișnuință! E rușinos pentru Argeș ca portiunea din DJ 504 să fie mai bună, mă refer la lipsa gropilor, decât un drum prea pompos denumit național!

aditd

Quote from: gruda on April 29, 2016, 11:10:07 AM
Ieri se lucre sustinut pe Valea Oltului in portiunea unde se largeste drumul la 3 sau 4 benzi. Se asfalta, strat de uzura, si se excava pamantul.
In rest, cozi mari la semafoarele de la viaductul in reparative, am stationat cam 15 min.

Super! Era si cazul sa termine ce aproape e gata de cateva luni.

Beowulf

Am gasit pe youtube o filmare realizata pe Valea Oltului (DN7), in urma cu aprox 2 luni, intre Lazaret si Boita:

Ordinea prioritatilor:
A1: Bucuresti-Nadlac;  A3: Bucuresti-Bors;  A10: Sebes-Turda;  A0+DNCB: Centura Bucuresti; A8: Tg Mures- Ungheni; A12+A14: Calafat-Craiova-Pitesti-Tirgoviste-Ploiesti-Buzau-Braila; A6: Lugoj-Calafat; A7+DN(2X2): Botosani-Focsani-Slobozia-Calarasi.

marinul

Am mers in weekend pana in Padis asa ca mi-am pus "copilotul" sa faca niste poze intre zona Dealu Biti si Sudrigiu. Adica lucrarile abandonate pe DN76 sectiunea Stei-Beius.

NO COMMENT!































marinul









Intrarea in Beius





Trecem de Beius















Ultima poza in Sudrigiu de unde eu fac stanga




TibiV

Ne pacalesti cu DN76...
Ce ai pozat tu nu poate fi decat un DJ, si ina unul prost intretinut... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)