News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Allex

Quote from: danutzu_1069 on August 24, 2015, 11:04:01 PM


Ce mi s-a parut interesant sunt doua ... megaparcari. Nu am mai vazut asa ceva in Romania


Mai stiu eu doua pe DN24B intre Crasna si Husi
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

TibiV

danutzu,  ar trebui să umbli mai mult prin ţară, în beneficiul nostru !  ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

 :lol: :lol:
Cum spuneam, sunt in delegatie. Deci pe banii firmei. O:-)
Am ales ruta asta de la Timisoara la Zalau pentru ca:
- mi-a dat-o Waze.
- nu am mai fost prin zona asta, pe drumurile astea. (DN79, DN1 pana la Alesd, si DN1H pana la Nusfalau).

Joi fac retur la traseul asta si ma gandesc, daca timpul imi permite, sa dau o tura pana la Nadlac II, evident, nu ca sa trec in Ungaria, ci sa intorc in vama (se poate?)

horatiu.cosma

Multumim de poze, de pe toate thread-urile. La Nadlac se poate intoarce, e o subtraversare.

stefanudrea

#2599
Da, sunt 2 pe DN6

v46is

Drumuri frumoase. Asa e si Centura Alexandria plus DN 6 pana dupa Rosiori de Vede . Sunt si acolo 4 parcari pe traseu foarte mari si cu masute . Pacat ca sunt in plin soare si nu au copaci .

MRS

Astfel de parcari a facut umb si pe DN24
1. Pe sensul spre Barlad (inainte de Badeana, vis-a-vis de Hanul lui Nea Vasile)
2. Pe sensul spre Tecuci (la intrare in Badeana, venind dinspre Barlad)



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

ashbird

#2602
Quote from: pasadia on August 24, 2015, 09:14:04 PM
Si cu ocazia asta am mai aflat de un tunel aflat in grija CNADNR. Spuneau intr-un document ca ar avea 10 in grija (pagina 4) si eu nu stiu deocamdata decat de 5:
- Balea, pe DN7C
- 2 pe DN6, intre Drobeta si Orsova
- Cheile Bicazului, pe DN12C
- acesta pe DN2D

Pe Transfagarasan sunt mai mult de 1 si anume 5
La fel mai avem 1 tunel pe autostrada A1
LE: am gasit pe ZF o lista cu tuneluri (Andreea)
: http://i.imgur.com/ZTNTWr0.jpg


Un tunel exista si pe DJ 687D din Jud. Hunedoara intre Hasdau si Lunca Cernei de Jos dar nu stiu daca e in grija CNADR
https://geolocation.ws/v/P/59106051/intrarea-in-tunelul-luncii-cernei-de-jos/en 
https://www.google.ro/maps/place/45%C2%B038'50.7%22N+22%C2%B038'45.7%22E/@45.6306629,22.6502884,2191a,20y,41.09t/data=!3m1!1e3!4m2!3m1!1s0x0:0x0?hl=en



Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!

horatiu.cosma


pasadia

Lol, l-am uitat chiar pe cel de pe A1.  :lol:

Cat priveste cele de pe Transfagarasan, sunt uluit. Chiar atat de mult timp a trecut de cand am facut Transfagarasanul pe partea argeseana? In 2007 am fost ultima oara pe acolo, insa nu-mi aduc aminte nici acum de ele.

dr4qul4

Prin unul dintre ele nu treci decat daca vrei sa ajungi pe malul drept al lacului. Sau daca urci pe jos prin Valea lui Stan, treci prin el la coborare.

Oricum, aceste tunele sunt in 'indiferenta' CNADNR. Sunt pline de gropi, ascunse doar de bezna din inauntru. 


PS. Momentan sunt in Croatia. La sarbi, prin cazane, sunt vreo 19 tunele! Iar aici la croati am trecut prin cel putin 20 de tunele pe autostrada si alte cateva pe DN! dar si costa :))))
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

SILVIUFG

In dorinta de a gasi informatii despre DN 57 Orsova-Moldova Noua am dat peste articolul asta :

http://www.caon.ro/se-detoneaza-piedica-de-pe-dn-57/1566241

Mi-as dori sa fac drumul asta peste vreo 2 saptamani, stiam ca e blocat si de asta cautam date sa vad ce se mai intampla cu respectivul DN. Cunoaste cineva detalii? Vor da drumul circulatiei daca tot indeparteaza stancile cazute? Multumesc.

dr4qul4

Salut.
Poti merge linistit pe la sarbi. Drumul este peticit, dar fara gropi si cu parcari de unde se pot face poze incredibile. Abia astept sa ma intorc sa le postez.


PS. O singura grija la sarbi: NU au roaming pe zi. Cateva mailuri intrate mi-au facut cost de 37 de euro, si nici nu a mers netul decat prin belgrad.

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

SILVIUFG

Mersi dr4qul4. Nu cred ca pot iesi din tara. Nu sunt urmarit stai linistit!!  :lol: Probabil voi face un traseu mai scurt anul acesta daca nu vor da drumul la circulatie pe acolo. Oricum sa ti un DN inchis din februarie pentru niste stanci... Am vazut o stire conform careia a fost o problema birocratica de trecere de la Romsilva la CNADNR si ca acum ar cauta surse de finantare.... Cum adica frate nu ai bani sa eliberezi drumul si sa rezolvi niste versanti acolo? E totusi un DN cu potential turistic. Ma rog. Nu ma mai lamentez.  :((

dr4qul4

Eu obisnuit cu "roaming pe zi" care se activeaza automat, si care a functionat perfect si in Turcia si in UAE, nici nu ma gandeam ca la sarbi e altfel.
Nu e pb de bani, dar ma oftic ca nu mi-a mers deloc telefonul in serbia, si s-a conectat la net abia in vama cu Croatia.....unde am stat aproape 5 ore!!!!

Am platit sa stau la coada :)))

Gata cu OT
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024