Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

stangabriel

http://www.hunedoaramea.ro/?p=22381

Circulația rutieră va fi închisă pe DN 76, pe porțiunea de drum peste podul de la Șoimuș, de joi, 28 mai, până în 20 iunie anul acest, pentru lucrările de reabilitare a podului peste Mureș, a anunțat miercuri Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România.

Pentru toate categoriile de autovehicule circulaţia se va desfăşura pe următoarea rută ocolitoare:

– sensul de deplasare Brad – Deva: circulaţia rutieră se va desfăşura deviat pe A1 km 369+110, nod Şoimuş – A1 km 354+000, nod Simeria, DN 7 km 377+525 – DN 7 Deva;

– sensul de deplasare Deva – Brad: circulaţia rutieră se va desfăşura deviat pe DN 7 km 394+300, DN 7 km 377+525 nod rutier Simeria – A1 km 354+000 – A1 369+110 – DN 76 km 0+600 nod Rutier Şoimuş.

adigsm

Quote from: alecu26 on May 27, 2015, 06:56:08 PM
Sunt ceva sanse sa termine centura Carei si Sacuieni anul asta. De obicei la procentele astea confirmate inseamna ca e cam totul pregatit, sau chiar se pune deja asfalt la greu, si podurile la fel...deja au grinzile pe ele.

Cat despre restul loturilor...banuiesc ca Beius-Oradea e CCCF-SCT si Stei-Beius e firma spaniola, si Varfurile-Stei e Porr. Sau...?

Pe la Carei am trecut eu saptamana asta si am observat urmatoarele:
- este asfalt pe portiunea dintre drumul spre Valea lui Mihai si drumul Tiream
- este piatra sparta pe toata lungimea centurii (unde nu e asfalt sau alte probleme, vezi mai jos)
- nu a fost facut nimic la rampele pasajului peste calea ferata, nu e pus niciun metru de pamant pentru rampe, poti sa urci pe grinzi doar cu scara
- nu a fost inceput niciun sens giratoriu la intersectii
Eu nu cred ca se poate preda anul acesta. Dar Speranta moare ultima.

alecu26

chiar nu pot intelege. Presiunea pentru absorbtie ar trebui sa fie la fel de mare si pe aceste proiecte. Cum am zis....proiectele mai mici sunt scapate din vizorul conducerii CNADNR...si nimeni nu-i ia la rost pe acei constructori.

Dar, banuiesc ca si acolo e tot FIDIC ROSU, deci...ei se leaga de orice chichita si o arunca in curtea CNADNR, la fel ca la centura TGM, sau Valea Jiului.
Drumurile noastre POATE;

stelian222

Are cineva vreun update pt. DN 2D bucata dintre Lepsa-TG. Secuiesc?

Dan74

#2254
@Alecu26 pe DN76 doar cei de la Azvi lucreaza intre Beius si Stei si o fac bine (pe hartie in luna mai au inaintat lucrarile cu 2.5%, dar cred ca in teren situatia e mai buna), contractul cu SCT e reziliat, pe Stei Varfurile Construct Mod a oprit lucrarile.

ashbird

Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!

dr4qul4

23 de zile, si un ocol nu chiar atat de mare, pe un drum oricum ocolit din cauza lucrarilor.

Comparati cu ce s-a intamplat anul trecut pe Dealul Negru, unde, pe coridorul principal de transport, camioanele au fost puse sa ocoleasca peste 100 de km!
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

AlexIP

Pentru navetiști înseamnă doar vreo 2 x 4 km în plus, se poate circula pe drumul bucșelor pe DJ706A. Brad - Deva la prânz a ajuns la 2 h 20 m. La mai mare!

cezar-mario2012

 Pentru cine vrea sa vada drumul intreg de la Sibiu la Bucuresti pe DN 1, la redarea 4x:

https://youtube.com/v/oeUApkK_E5o

pasadia

Nu inteleg de ce nu ai folosit DN73A, prin Paraul Rece, intre Codlea si Predeal. Ok, e mai bun drumul pe dincoace, dar tot mi se pare ca varianta prin Rasnov / Paraul Rece e mai scurta ca timp.

cezar-mario2012

 Nu eu am condus, asa a vrut soferul. Eu o luam si pe A3, dar nu a vrut, a mers la ecunomic pe DN 1. :lol:

adiarc

Apropo de drumul de astăzi...din Lancrăm pana la Turda am mers numai bara la bara....in Aiud se asfalta centura ocolitoare si tirurile o luau prin oraș...a fost ca un fel de Sebeș reloaded si mi-au trebuit cam 30 de min sa tranzitez orașul....
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

NGC

#2262
DN1S Sercaia - Hoghiz

A fost lansata licitatia pentru "Intocmire SF pentru Modernizare drum national DN1S km 0+000-23+850".
Termen de predare Expertiza Tehnica (ET): 30 de zile de la ordinul de incepere
Termen de predare SF: 4 luni de la predarea ET



NGC

#2263
Situatia sectorului din DN76 care traverseaza Municipiul Beius.

http://www.cdep.ro/interpel/2015/r6935A.pdf



NGC