News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

igorashu

Ciudat. Acum 2 ani erau zone unde era rupt, neasfaltat și se lucra la câteva podețe. Și pe harta lui vancouver apare cu roșu porțiunea dintre Obârșie și Voineasa.

pasadia

Vad ca masina Google a pus imagini pe Street View din august 2012. EU l-am parcurs in octombrie 2013, si diferentele sunt mici. E un drum decent pentru zona in care se afla: latime corespunzatoare pentru 2 benzi (cu mici exceptii in Cheile Jietului), cu un marcaj slab, intre Brezoi si Curmatura Vidrutei ceva mai vizibil, asfaltat destul de bine pe 90% din lungime (lipseste asflatul intre zona cab. Groapa Seaca si zona Obarsia Lotrului, dar macar e pietruit), si cu foarte putine probleme (mai exact erau cateva podete neasfaltate intre Obarsia Lotrului si Curmatura Vidrutei.

Fiind vorba despre un DN de importanta minora, ce strabate zona montana pe 100 km distanta urcand de 2 ori pana spre 1600m altitudine, as zice ca merita verde intre Voineasa si Brezoi, rosu intre Groapa Seaca si Obarsia Lotrului si galben in rest.

Cristi N

Am parcurs portiunea Brezoi- Ski Resort Transalpina de mai multe ori, ultima oara fiind la sfarsitul lunii februarie  si trebuie sa fac cateva precizari:

  • Brezoi - Voineasa: Drumul se prezinta in stare ok, nu sunt gropi, marcajul este aproape sters, se poate obtine o viteza medie decenta - Verde
  • Voineasa - coada lacului(intersectia cu drumul care duce in statiunea abandonata Vidra) drumul este peticit destul de tare, exista destul de multe gropi, trebuie foarte multa atentie si sa nu tii prea tare la articulatiile masinii - Galben
  • coada lacului - Ski Resort Transalpina drumul este rau, la cateva poduri/podete s-au inceput lucrari de refacere de cel putin 2 ani, lucrari care sunt abandonate, se circula pe solutii provizorii neasfaltate, exista o zona unde o banda a luat-o la vale, iar in zona multor podete refacute s-a lasat asfaltul(exista riscul de a-ti sparge baia de ulei daca nu esti atent), sunt zone unde a fost montat parapete nou - Rosu
Ar merita pusa o intrebare catre CNADNR legata de stadiul lucrarilor, termen de finalizare, etc

BoGDaN

De la Brezoi la Voineasa drumul este OK.
De la Voineasa pana la zona lacului Vidra drumul este jalnic, gropi, denivelari, fundatia ar trebui refacuta in multe locuri.
De la zona lacului Vidra pana la ski resort Transalpina situatia este asa cum o stiti si voi. Lucrari neterminate in anumite locuri dublate de aparitia unor gropi si deteriorarea asfaltului pus de Romstrade.
Chiar si asa drumul este mai bun decat dezastrul Obarsia Lotrului - Petrosani.

stangabriel

Avem asfalt pe a treia banda pe valea oltului? Vom vedea.

mariansb

Inca nu avem asfalt. Se lucreaza dupa Boita pana la Lazaret.
Poze de ieri













"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

mariansb

"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

mariansb

"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

stangabriel

Poate intai aduc la nivel, apoi merg cu tot asfaltul o data pe toate benzile.

frunzaverde

Quote from: mariansb on May 21, 2015, 11:04:34 PM
Inca nu avem asfalt. Se lucreaza dupa Boita pana la Lazaret.

Doar pe segmentul asta se face 2+1?
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

alecu26

Quote from: stangabriel on May 21, 2015, 11:51:46 PM
Poate intai aduc la nivel, apoi merg cu tot asfaltul o data pe toate benzile.

asa ma gândesc si eu. E procedura clasica in cazul reabilitarilor cu extindere de ex. Eu ce vreau e sa dea drumul la unele portiuni si mai scurte daca sunt gata. (in dreptului turnului spart mai poate dura foarte mult).
Drumurile noastre POATE;

ddfab

mariansb. ai avut bafta de drum foarte liber!!!
o sa vin si eu cu ceva completari in imagini, luate in 13.05.15, saptamana trecuta, dar nu am avut timp sa le postez. lucrarile se executa intre "turnul spart" si lazaret.

mariansb

Da, a fost relativ liber ,era dimineata la 10 . La intoarcere a fost mai aglomerat , dar s-a mers bine .
Altfel ,am mai stat la paleta la un viaduct inainte de Cozia, unde se lucra.In acea zona pana la Brezoi mai sunt 2 viaducte cu denivelari si gropi , poate le vor repara si acelea, macar la suprafata .
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

igorashu

Quote from: frunzaverde on May 22, 2015, 02:03:34 AM
Doar pe segmentul asta se face 2+1?
Din ce am văzut acum 3 săptămâni, da. Poate există planuri și pentru alte segmente, dar lucrările sunt începute doar pe tronsonul ăla.

NGC