Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

AlexIP

http://www.mediafax.ro/social/defileul-jiului-inchis-circulatiei-rutiere-timp-de-trei-luni-intre-anumite-ore-pentru-lucrari-13988023

QuoteDefileul Jiului va fi închis circulaţiei rutiere între Bumbeşti Jiu şi Petroşani, începând din 16 martie şi până în 15 iunie, de luni până sâmbătă, între orele 7:00 - 12:00 şi 14:00 - 19:00, pentru efectuarea unor lucrări la sectorul de drum, a anunţat, duminică, IPJ Hunedoara.

TibiV

#2101
Băieți, astea sunt mai degrabă discuţii pentru threadul " Traficul în direct" sau "Cum ajung din A în B"....

Dar bossake, ai 2 ore, între 12 si 14, adică în pauza de masă a muncitorilor...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

anul trecut de 1 mai pauza a fost ceva mai mare (de vreo 3 zile) si la deschiderea traficului a fost dezastru.
Drumul s-a deschis la ora 18 iar eu am trecut de Tg Jiu la ora 20 si am facut peste 2 ore pana in petrosani.
Asa ca ocoliti pe cat posibil
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Dan74

#2103
Ieri dupa masa "m-am plimbat" vreo 4 ore jumate pe DN76 intre Soimus si Oradea, dupa ora 16 am fost in Soimus (am facut si o scurta oprire in sat). Poze nu am, eram destul de obosit dupa o zi supraaglomerata la manastirea Prislop.
Ce am observat pe traseu:
1. Selina are multe utilaje si lucrau in mai multe puncte, avanseaza bine cu lucrarile;
2. Porr avea putine utilaje, cand am trecut pe sectorul lor am avut senzatia ca se termina ziua de lucru (desi era putin dupa ora 17);
3. Vyales lucra intr-un singur punct cu 3-4 utilaje (alte utilaje nu am vazut pe sectorul lor);
4. Construct Mod si/sau subcontractorii sai au disparut complet, absolut nimic pe acest sector, sper ca acest lucru sa nu insemne si finalul lucrarilor de pe acest sector;
5. Azvi au o mobilizare de utilaje extraordinara, am vazut utilaje de la Azvi dar si a mai multor subcontractori, se lucreaza in mai multe puncte, pe sectorul lor sunt vreo 6-7 semafoare ceea ce face ca distanta de 15 km dintre Stei si Beius sa fie parcursa in aproape o ora.
6. SCT au in partea dinspre sectorul Azvi un cilindru compactor si au montat un semafor desi acel utilaj poate lucra fara restrictii de circulatie. Intre Baile Felix si Hidiselu de Jos am observat ca se lucreaza la 3-4 podete.
In concluzie cei de la Azvi si de la Selina chiar lucreaza iar ceilalti mai mult se fac ca lucreaza sau nu lucreaza deloc.
In ritmul asta anul viitor cred ca vom avea 2 sau 3 sectoare finalizate, iar la restul sectoarelor avem sperante (mai bine zis emotii) pentru finalizarea lor.
Trebuie sa remarc DN66 atat cat am mers pe el (Simeria-Hateg). Dimineata am facut putin peste 20 min pe acel sector, era destul de liber si fara "tovarasi" astfel ca am mers cu 70-80 in localitati si cu 100 in afara.

pasadia

DN66 e superb pe toata distanta dintre Simeria si Petrosani. Pentru mine e cel mai frumos DN din Romania la ora actuala, dar probabil ca nu numai asfaltul perfect contribuie la impresia asta ci si faptul ca e destul de liber, cu putine localitati pe parcurs si traverseaza o zona foarte frumoasa. Daca ar fi toate DN-urile la fel n-as avea multe obiectii. ;)

dan_c

#2105
Mobilizare Sectia Drumuri Nationale Suceava, Pregatiri inainte de Sarbatori  :lol: :lol: :lol:

Zona Dorna Candreni, trecere la nivel cu CF



DN 17 Bistriţa - Năsăud - Suceava Limit cu Iacobeni, km 116+000 - 155+000, Contract 4R9


neobluenet

Cum autostrazi avem prea putin, stirea asta cred ca ar merge mai bine aici:
CNADNR realizează recensământul traficului rutier, în perioada aprilie - noiembrie
Quote"Înregistrările de trafic se desfăşoară după un calendar prestabilit, timp de zece zile, în diferite perioade ale anului, respectiv două zile în luna aprilie, două zile în luna mai, trei zile în luna august, o zi în luna octombrie şi două zile în luna noiembrie. Recensământul traficului rutier se va încheia în data de 14 noiembrie 2015, ora 20:00. Efectuarea înregistrării circulaţiei rutiere pe reţeaua de drumuri publice se va realiza printr-o metodă combinată, manual-automat. Această metodă prevede înregistrări automate, cu caracter permanent, folosind contori de trafic rutier şi înregistrări manuale, pe formulare", se arată într-un comunicat al CNADNR.

Pe întreaga reţea de drumuri publice vor fi înregistrate vehiculele în 3.350 posturi de recenzare, din care 960 de posturi pentru drumurile naţionale şi 2.390 de posturi pentru cele judeţene şi comunale.

sursa: http://www.gandul.info/stiri/cnadnr-realizeaza-recensamantul-traficului-rutier-in-perioada-aprilie-noiembrie-14125688

BIGRED1984

Bine ca o fac dupa Paste si inainte de luna decembrie; n-or sa prinda niciun varf de trafic ... poate doar spre mare

ciprebbe

Drumul spre Lacul Roşu şi Cheile Bicazului este plin de gropi şi, pe anumite porţiuni, nu poate fi parcurs cu o viteză mai mare de 30 de kilometri pe oră. Şoseaua s-a stricat în judetul Harghita, dar şi pe teritoriul judeţului Neamţ, iar gropile se întind pe aproape toată porţiunea Cheilor Bicazului.

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Social/VIDEO+Drum+de+cosmar+spre+destinatii+de+vis
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

teocharis

Quote from: BIGRED1984 on April 17, 2015, 02:30:17 PM
Bine ca o fac dupa Paste si inainte de luna decembrie; n-or sa prinda niciun varf de trafic ... poate doar spre mare

asta este ideea: nu fundamentezi decizii privind proiectii de infrastructuri pe 1 sau 2 w-enduri cu trafic de varf

horatiu.cosma

Dar nici nu poti elimina complet acele varfuri de trafic. Daca faci o medie anuala, acele varfuri o vor modifica foarte putin, dar se va sti ca pe drumurile respective exista premisele unui trafic crescut in anumite perioade ale anului, si se pot lua decizii in consecinta.

bossake

Am Trecut astazi de la tg jiu la petrosani prin defileu. Se circula fara restrictii legate de ora dar multe semafoare, 6-7. Drumul este prost dar practicabil, alternativele fiind spre 0.


vladb

Quote from: ciprebbe on April 17, 2015, 02:48:32 PM
Drumul spre Lacul Roşu şi Cheile Bicazului este plin de gropi şi, pe anumite porţiuni, nu poate fi parcurs cu o viteză mai mare de 30 de kilometri pe oră. Şoseaua s-a stricat în judetul Harghita, dar şi pe teritoriul judeţului Neamţ, iar gropile se întind pe aproape toată porţiunea Cheilor Bicazului.

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Social/VIDEO+Drum+de+cosmar+spre+destinatii+de+vis

Tocmai am fost intr-o delegatie de la Cluj la Bicaz si pot sa spun ca articolul este tendentios! Intr-adevar, nu se compara cu DN66 (cu riscul de a ma repeta, acesta mi se pare cel mai bun drum din Romania la toate capitolele: latime - chiar daca e 1x1, calitatea stratului de uzura, lucrari de arta, semnalizare sau parcari/spatii de servicii), dar nu e de rosu garantat ca sa il catalogam "de cosmar". Ba, mai mult, cum eu tot fac drumul asta de vreo 3 ani, o data la doua luni, starea lui s-a imbunatatit continuu. Doar pe raza judetului Neamt (iesirea din chei - Bicazul Ardelean - Bicaz) drumul e de "galben". In rest e de verde, cu portiuni de albastru. De la prima serpentina de urcare dinspre Gherogheni (apropo, iesirea din Gherogheni pana in acest loc este de "galben" de asemenea + canalele celebre din Gheorgheni cu vreo 15 cm sub nivelul stratului de uzura) pana aproape in varf este proaspat asfaltat si marcat. Dupa care coborarea spre Lacul Rosu este un mix de verde/galben, inclusiv portiunea din chei. Luand in considerare relieful specific zonei de munte, dar si latimea unui drum de munte puternic limitata de chei, eu consider acest drum chiar ok.

In ceea ce priveste drumurile din judetul Harghita, privite la modul general - eu consider ca sunt cu mult deasupra drumurilor din alte judete (Praid - Gheorgheni (verde/galben), Toplita - Tulghes(albastru), etc) - sigur peste media din Moldova, de exemplu judetul Neamt: Piatra Neamt - Bicaz (galben/verde), Bicaz - Poiana Largului (galben/rosu), Poiana Largului - Brosteni (ROSU), etc). Eu pe astea am circulat, de celelalte nu stiu personal.