News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

akacrys

#5535
Quote from: Cetatean on February 17, 2024, 10:54:47 PM^ daca te uiti la randare,vezi ca numai rambleu,viaduct. S-au dus vremurile cu 4 m euro pe km :)) daca nu le am facut la timp,le facem acuma cand sunt scumpe.

Inteleg ce zici insa comparand cu Autostrada Pitesti-Sibiu unde pe lotul 2 se plateste 27 milioane de eur/km vrei sa-mi spui ca aici un amarat de drum cu o banda cu sens costa cat o autostrada? Fie ele viaducte sau rambleuri  :o  Ceva nu se leaga.. Sper sa ajunga la un pret decent la licitatii, altfel mi se pare un tun destul de mare.

horatiu.cosma

În ultimii ani au explodat prețurile în construcții. Uitați-vă la toate proiectele aprobate recent, Techirghiol, Timișoara Vest, Arad - Oradea, Pașcani - Suceava, Craiova - Tg. Jiu, proiecte la câmpie cu prețuri similare. Vom vedea la licitație cât va scădea valoarea contractată, dar nu mă aștept să fie mari diferențe. Astea sunt prețurile azi.

mirceaeliade

Schimbari de prin August pana acum (in aqua):


hvm

Uitandu-ma pe video mi se pare ca lungimea viaductelor e cam similara cu cea de la centura gura humorului unde avem aceeasi lungime aprox la un pret de 34mil/km numai ca acolo totul e dublat (autostrada). Mi se pare un pic cam mare discrepanta ca pare sa fie tot plan fara dealuri si de-a lungul apei. Si mie mi se pare cam prea mult aici.
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici