Autostrada: mic îndrumar

Started by sebba, September 08, 2012, 10:24:10 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sebba

Deschid acest topic inainte de a avea si alte raspunsuri de la ceilalti membrii.
Cred ca e clar ca e nevoie de asa ceva.

Cum il structuram? Cum il facem?
Eu as zice sa facem un scurt-metraj, cateva minute, in care sa filmam cum se fac manevrele specifice circulatiei pe autostrada

Ca si "spoturi", as enumera asa:

1. Intrarea pe A (folosirea benzii de acceleratie) atat din pct de vedere al celui ce intra cat si al celui care este deja pe A si se apropie de intrari.
2. Folosirea benzilor, depasirea
3. Asa NU (stationare pe banda de urgenta, blitz-uri si alte chestii care nu se fac)
4. ...later...
Sailing away! S/Y Haimana

Ionut

Sunt multe:
- iesirea de pe autostrada (nu e chiar la fel ca intrarea pentru ca trebuie sa-ti selectezi banda din timp, nu in ultimii 500 de metri si sa vii de pe banda 2 sa le tai calea la toti si sa franezi ca idiotu')
- mentinerea distantei legale si DE SIGURANTA (in conditii de ceata, ploaie, carosabil alunecos toamna dimineata si seara si iarna, experienta la volan, viteza)
- folosirea spatiilor de servicii (da, nu e la mintea cocosului ce trebuie sa faci si sa nu faci in spatiile de servicii)
- la asa nu: aruncarea gunoaielor din masina in rigole sau mai grav, in cel din spatele tau

Astea asa doar daca ma gandesc 10 secunde.

sebba

pai hai... facem ceva concret sau ramanem la stadiu de topic?
se mai implica cineva? completam lista?
Sailing away! S/Y Haimana

Ionut

Pai putem sa facem un filmulet, insa ne trebuie un editor. :) Eu nu ma pricep. Se ofera cineva?
Cu idei pot veni mai multi, dar nu asta e problema. Important e sa avem omul care editeaza clipul video.

NordKapp

Ceva de genul asta.

Cu toate ca nu sunt de acord cu folosirea benzii din mijloc cand cea din dreapta e libera doar eventual pe centurile marilor orase unde intrarile si iesirile de pe autostrada sunt foarte numeroase, cum e de exemplu pe Bulevardul Periferic de la Paris.

sebba

ah, sa cautam si sa preluam clipuri deja existente pe net? pe care sa le montam apoi?
nici eu nu pot spune ca ma pricep la editare dar la ce softuri sunt acum pe piata, cred ca putem aborda si problema asta fara sa apelam la "outsourcing"

eu insa vedeam putin altfel, ne gaseam cativa cu 2-3 masini si faceam exact manevrele pe care le discutam aici
cum eu sunt din arad, m-as putea implica, impreuna cu alti aradeni si am avea si unde sa facem "dublele" :)

e ceva mai complicata propunerea mea dar cred ca ar fi mai clara, mai la obiect... si cine stie.... poate vindem clipul si la ceva televiziuni... ne mai vin ceva bani la bugetul forumului... :)
Sailing away! S/Y Haimana

Ionut

Nu ma refeream sa luam secvente din alte clipuri pentru ca in primul rand trebuie acordul celor care le-au creat. Putem face noi... dar ia ceva timp. Putin probabil ca presa sa vrea sa cumpere clipul... dar chiar daca am face am putea sa-l promovam, cu ocazia asta facem si educatie si facem si promovare. :)

sebba

mda, macar atat

ar mai fi cineva din arad dispus sa traga niste duble pe autostrada?
incepem sa facem "regia"?
Sailing away! S/Y Haimana

MRS

sa-i spuneti si astuia cum trebuie sa mearga...



asa a mers pana la Moara Vlasiei de cand a intrat pe A3  :vroomvroom:


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

sebba

te referi la faptul ca mergea pe banda II?
am mai vazut asta si afara, acolo unde sunt 3 benzi, si cand e liber... banda 1 sau 2... mai ales daca merge ceva mai "lansat"...

eu unu prefer banda 1 din cauza ca-mi mai da cate ceva de facut si nu ma plictisesc (la drumuri lungi ma refer)
mai dau un semnal, mai schimb o banda, mai fac ceva acolo, am obiectu muncii...  norocu meu ca nu am tempomat, as adormi...  :p
Sailing away! S/Y Haimana

davyl

E boala grea asta cu banda II sau III. In Belgia si Olanda sunt multi care merg aiurea pe banda II  si nu lasa traficul sa curga. Cel mai greu este in Germania, mai ales in zonele unde nu este limitare, caci cei care vor sa mearga mai repede sunt impiedicati de cei care depasesc cu 135km/h pe banda II pe unul care merge pe banda I cu 130km/h.

Dar cum spune si sebba, variatia e foarte buna sa nu adormi la volan, mai ales cand oboseala iti da tarcoale :).

ciprebbe

Exact situatia din poza lui Mrs am intalnit-o ieri tot pe A3, la volanul unui X6 o blonda( si la propriu si la figurat). Viteza lor de rulare, aprox 100-110. Drumul liber, i-am vazut de la cel putin 2 km , circulam ceva mai tare si eram pe banda1. Depasesc regulamentar de pe 1 pe 3, si inapoi pe 1 si se uita lungggg ca si cand eu sunt prostul care dansez pe autostrada....Ma departam si vedeam in oglinda cum tot acolo statea.
A si ce nu inteleg eu poate ma lamuriti voi ce e cu loganurile 1.6 16v ? Ce se cred atat de grozavi posesorii lor? Sau ce vor sa demonstreze?. Stie cineva?
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

sebba

deci facem ceva? io mi-am rezolvat "camera", filmez cu tilifonu... cine se mai baga? bogdymol? AR-xx-WHO?
Sailing away! S/Y Haimana

Sfantu

mai bine facem niste gifuri animate care pot fi postate usor in alte parti :)  O:-)
Harta Autostrada A1 A2 A3 A4 A6 inclusiv DN si DJ in judetele adiacente Versiunea medie 50MB  Versiunea mare 200MB

ciprebbe

Asta merge pus aici :D
e mai vechi dar e interesant,... mai trebuie tradus  :D......
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe