Autostrada: mic îndrumar

Started by sebba, September 08, 2012, 10:24:10 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sebba

baieti, m-ati inteles gresit! eu vreau sa facem filmarile dar nu vreau sa ne busim masinile!  :lol: :lol: :lol:  O:-)
ce limba e aia? nu ma pricep dar pare maghiara.
cine stie maghiara? facem macar subtitrare?

tnx ciprebbe
Sailing away! S/Y Haimana

ciprebbe

da e maghiara.... ceva mai pricep si eu din ea...de la atatea drumuri pe la ei.....
Ideea ta am priceput-o , in filmulet e o prezentare asemanatoare cu ceea ce ai propus tu ca si mod de circulat pe autostrada...(fara busituri si cred ca e la nivelul anilor 90).
Pt subtitrare poate gasim pe cineva care sa stie bine....( cred ca eurocopter ar terbui sa stie , dar el e cu filmarile aeriene nu cu subtitrarile  :p)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

sebba

da, cred ca as putea gasi si eu pe cineva ca doar stau in arad :)
sper insa sa gasesc pe cineva cu care sa pot sta si face direct sub-ul
ma gandesc insa ca ar trebui sa cerem si acordul autorului
Sailing away! S/Y Haimana

grig73


Telvanni

Aici ar mai fi bine de adaugat modul diferit fata de la noi in care se face schimbul benzilor in Germania. Pentru cei care ati mers pe autostrazile lor ati observat ca in momentul in care dai semnal sa schimbi banda ti se face loc "instantaneu", nu te incurca nimeni. Ei bine, asa trebuie sa procedam si noi, daca vedem pe cineva din fata noastra dar pe alta banda ca vrea sa schimbe va trebui eventual sa si franam putin dar sa-l lasam sa se bage. Oricum se baga dar sa fiti pregatiti si nu interpretati ca v-a taiat fata ca nu e asa, e doar o regula putin diferita de la noi dar la care te adaptezi foarte usor.
Cam la fel si cu cei care intra pe autostrada, ei au benzile de intrare cu raze mari astfel incat poti accelera foarte repede si usor si intrarea pe prima banda a autostrazii se face foarte repede.

ciprebbe

Din ciclul asa NU!!!
Dacia in Ungaria pe autostrada .

Acu ca are si la el in judet o bucata de autostrada poate il invata cineva cum se merge pe ea.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

stelian222

 Va zic eu de ce cred ca mergea asa: din acelasi motiv pt. care se merge asa pe E85 sau Iasi-Roman.
Si in afara de necunoasterea regulilor mai e  faptul ca daca pe E85 de exemplu mergi corect, legal automat se gaseste un cocalar care vine tare din spate, si  te claxoneaza, iti da flash-uri in secunda 2 pt. ca il incurci. Asa ca ce faci? dai mai pe dreapta si ii faci loc sau pur si simplu daca ai o masina care atat permite(90 in conditii de siguranta) mergi doar pe banda de urgenta si te feresti de injurii, ironii, claxoane sau chiar bataie  :o

ciprebbe

#22
Quote from: stelian222 on March 07, 2013, 12:03:57 PM
Va zic eu de ce cred ca mergea asa: din acelasi motiv pt. care se merge asa pe E85 sau Iasi-Roman.
Si in afara de necunoasterea regulilor mai e  faptul ca daca pe E85 de exemplu mergi corect, legal

Tu iti dai seama ce zici? Cum sa mergi legal pe E85 dincolo de linia continua pe dreapta?
Legal e drum cu 1 banda de circulat si nu e deloc legal sa te muti pe dreapta.

Quoteautomat se gaseste un cocalar care vine tare din spate, si  te claxoneaza, iti da flash-uri in secunda 2 pt. ca il incurci. Asa ca ce faci?
Stau pe banda mea si imi vad de drum, daca e cocalar oricum ma va depasi,conduc legal nu incalc nici o regula.
Quotedai mai pe dreapta si ii faci loc sau pur si simplu daca ai o masina care atat permite(90 in conditii de siguranta) mergi doar pe banda de urgenta
adica sa fac o ilegalitate
Quotesi te feresti de injurii, ironii, claxoane sau chiar bataie  :o
Pentru asta am evoluat din comuna primitiva, sa stim sa ne purtam, ... mai exista si ap foto, si camere, si politie, etc.

Trebuie sa intelegi ca daca ai o masina care poate 90 ... merge pe banda 1 nu pe banda de urgenta !!! sau nu foloseste autostrada pt viteza asta.
Pana la urma e foarte util acest topic si ar trebui sa il folosim mai des!
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Sargon1806

#23
ciprebbe, tu zici cum ar trebui sa fie. Din pacate stelian222 are perfecta dreptate. Omul asta merge defensiv si stie de ce. Ca nu e cazul sa faci treaba asta pe o autostrada cum e cea din Ungaria, asta e alta poveste si probabil inca nu a aflat. Dar il inteleg perfect.

Pe E85 (DN2) este profil 2x1,5, deci cei care stau mult pe dreapta nu incalca nicio lege. Drumul este 2x1,5 tocmai pentru a permite triplari. In momentul in care mergi cu 90 km/h nici nu-ti dai seama cand trece pe langa tine un dobitoc cu BMW si cu 160 km/h. Am patit eu ieri sa vreau sa schimb banda si sa ma trezesc cu un manelist cu "mertzan" langa mine, aparut de nicaieri, care s-a gandit el sa faca depasiri prin dreapta. Si nota bene, aveam cam 60 iar el vreo 80 (eram in oras). Daca mergi cu 90 pe E85 ar fi bine sa ai TIR, altfel nu te respecta nimeni.

La fel se intampla si pe orice alt drum. Mergi cu 90, iar in urmatoarea secunda te trezesti cu flash-uri in cur. Mai grav e ca dobitocii astia nu au nicio limita, intra in depasire mizand pe faptul ca tu vei incetini si ii vei lasa, ca doar ei sunt jmekeri iar tu fraier. Si pana sa apuci sa te dezmeticesti, te trezesti ca te face sandwich un cretin "bemveist". Da-i cu frana, da-i cu apa sfintita si treci peste, ba mai zi mersi ca nu a scos si pistolul.

Asa ca, inainte de a rade de bietul om si de daciutza lui, hai sa ne amintim din ce tara vine.

sebba

^^da, cam asa e, omul poate n-a vazut deloc autostrada in viata lui...

pe de alta parte, totusi, daca habar nu ai ce si cum, macar intrebi, te documentezi, dai de careva care sa-ti zica de 2-3 notiuni elementare, pleci totusi intr-o tara straina

bine ca nu s-a apucat sa si-o segmenteze pe banda de urgenta :D
Sailing away! S/Y Haimana

ciprebbe

#25
@Sargon1806
Dupa cum vezi suntem pe topicul de "Autostrada-Mic indrumar" si nu pe cel de "parcare" sau "Vroom, vroom" si am pus filmuletul cu titulul "Din ciclul asa NU" pentru a arata ce nu e bine sa faci pe o autostrada.
Intentia mea nu este sa rad de nimeni si nici sa intru in polemici cu alti useri ci de a arata si eventual corecta anumite erori ce le descoperim in trafic zi de zi, pentru a intelege si ceilalti care nu stiu sau nu isi dau seama de greseli.
Exemplul cu E85 de la noi e total aiurea ( asa e si drumul din Cluj pana dincolo de intrarea pe A3 la Gilau) si din ce stiu e linie continua intre banda lata si cea ingusta, pe sens, nu?.
Nu stiu sa fie drum de 2*1.5 oficial ( poate gresesc, nu tin minte normative si nici reglementari ale circulatiei pe drumuri cu 1.5 benzi),iar pe un 1.5(pe un sens) nu cred ca poti face triplare fara sa treci axul drumului.
Uite ce zice wikipedia despre DN2 ul nostru:
QuoteDrumul Național 2 este o șosea națională din România, care leagă capitala București de frontiera cu Ucraina prin punctul vamal Siret.
Structura
De la București până la intersecția cu DN28 din dreptul localității Săbăoani, Neamț (aflată la nord de Roman), șoseaua are patru benzi, două pe sens, dintre care una, cea laterală pe fiecare sens, este una îngustă, de doar 2,5 m lățime, oficial desemnată ca bandă pentru opriri de urgență. Ea, însă, este folosită de șoferi pentru circulație, pentru facilitarea depășirilor, deși lățimea drumului permite depășirea fără trecerea peste axul drumului doar atunci când ambele vehicule implicate sunt autovehicule mici. Această situație este valabilă pe aproape întreaga porțiune de la București la Săbăoani.
Eu mereu am fost ca pe astfel de drumuri sa avem circulatie alternanta (la fiecare 5 km sa faci sensuri cu  1 + 2 benzi apoi 2 cu 1 si tot asa iar axul drumului linie continua permanent). Ne trebuie doar putina minte, cateva galeti de vopsea, cateva carnete ridicate(pt linia continua)  si astfel elimini confictele din trafic.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Guys, e simplu: pe banda de urgenta pe orice autostrada NU se circula. Punct. Banda aia este pentru....... urgente. Nu se circula pe ea si gata. Daca ai masina proasta sau daca tu esti prost, nu mergi pe autostrada, mergi pe drum normal. Sau nu mergi cu masina. Alte parlamentari sunt inutile, trebuie sa intelegeti ca banda aia de urgenta:

1. de cele mai multe ori este mai ingusta decat o banda normala
2. are de multe ori praf, pietricele sau altele asemenea care pot provoca alunecarea, mai ales in conditii de umiditate crescuta
3. uneori are gropi
4. poti merge si poti intalni pe cineva stationat (pe buna dreptate cu probleme la masina, nu la cap)

Daca aduni 1+2+3+4 nu-ti trebuie multa energie mentala sa-ti dai seama ca e ffff periculos pentru tine si pentru ceilalti din trafic sa mergi pe acolo.

Later edit: stiu ca exista autostrazi (in Germania sunt destul de multe) unde se poate circula in conditii de accident sau de trafic intens pe banda de urgenta, dar asta se anunta prin sistemele VMS. Nu e cazul aici, in exemplul de mai sus.

stelian222

#27
@ciprebbe

Ai scos fraza din context si ai inteles gresit ce am vrut sa spun. Nu am spus ca e legal pe dreapta.
Quote from: ciprebbe on March 07, 2013, 12:41:22 PM
Stau pe banda mea si imi vad de drum, daca e cocalar oricum ma va depasi,conduc legal nu incalc nici o regula.

Iti zic cat se poate de serios ca risti o bataie buna, din nefericire  :D
Si iti mai spun ca in 80% din timp se circula pe banda de urgenta, eu am mers asa de mai multe ori zeci de km in coloana, in spatele altora care si ei incalcau legea. Cum dai sa iesi putin de pe banda de urgenta cum iti iei flash-uri chiar si de la cateva sute de metri. Asta e realitatea.

Quote from: ciprebbe on March 07, 2013, 12:41:22 PM
Pentru asta am evoluat din comuna primitiva, sa stim sa ne purtam, ... mai exista si ap foto, si camere, si politie, etc.

Insa realitatea e alta (vorbesc de E85 si altele asemenea). Vorba lui Mircea Badea, in Ro daca nu iti pazesti tu spatele, atunci nimeni nu o va face.

Imi pare rau ca am deviat de la subiect, insa discutia e chiar folositoare.

sebba

asta cu "iesitu" si luatu de bataie imi pare o prostie
ia sa-l vad io pe ala care ma loveste din spate si ma mai ia si la bataie! ABIA ASTEPT! sa-mi schimb cumva destinatia si sa ma opresc doar la mina minovici la medicina legala, nu de alta dar abia asteapta niste avocati sa mai traga niste bani de la cocalarii care au impresia ca fac legea cu flashu

Sailing away! S/Y Haimana

marius_ar

Intr-o perioada m-am luat si eu dupa turma si circulam pe asa zisa banda de dupa linia continua (motivele s-au spus mai sus).
Totul s-a terminat in momentul in care jumatatea de banda pe care eram s-a terminat intr-un podet (normal, nu era nici o semnalizare pentru ca nu era banda de circulatie).
In afara de faptul ca a trebuit aproape sa opresc pentru ca nu m-am putut baga inapoi pe banda normala de circulatie, nu s-a intamplat nimic, dar, din momentul ala nu am mai trecut peste linia continua din dreapta mea... flash-uri am primit dar bataie nu.