Zone periculoase pe autostrăzi

Started by ciprebbe, May 13, 2015, 01:39:28 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pasadia

Daca vreti sa vedeti poze cu parapeti proaspat montati (pe centura Brasov), gasiti aici. Mie imi pare ca arata foarte bine, foarte corect.

user201

Ieri, pe A3 în zona Turda, sensul de deplasare spre Târgu Mureș un cioban păștea oile pe lângă autostradă și un câine mare, alb, cam de dimensiunea unei oi intrase pe carosabil. Nu am văzut gard de protecție în acea zonă. Din păcate nu am poza de la incident.

adiarc

am avut ocazia astazi sa vad minunatia din Sacel....si da....toti cei care au proiectat aceasta minunatie sunt niste adevarati Dorei

lasand gluma la o parte,lucrarea trebuie de urgenta refacuta(eventual pe banii geniilor care au proiectat asa ceva),pt ca este intradevar o zona de pericol pt soferi,dar si pietoni



si pe st.si pe dr.trotuarul e cativa cm in drum....



si coltul din st.e in drum,chiar daca nu se vede prea bine,din acest unghi





"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

alecu26

Sunt curios cine dracu a aprobat proiectul ala. Acolo, teoretic fiind drum in sat, inca isi pastreaza statulul de DN. In latimea drumurilor, marcajul este inclus.

Ce au facut aia acolo nu e departe de ce s-a facut la Colectiv sau in cazul politistului, si se poate solda cu destul de multe victime si accidente.

Daca e o situatie temporara, si ulterior se retraseaza pilotii, ar trebuii idiotii sa semnalizeze corespunzator îngustarea drumului.
Drumurile noastre POATE;

danpandrea

Am intrat azi în București pe A3, pe timp de ploaie puternică. Evitați banda 1 imediat ce coborâți de pe podul de peste centură, e o acumulare incredibilă de apă.

panda_no 5

Si pe bucata dintre str Popasului si Gherghitei balteste pe alocuri apa ca iti smulge volanul la 70 km/h.
Pe bretelele spre Popasului apa nu se scurge , se pare ca s-a lasat mai jos cota decat a scurgerilor pluviale.
Linga sensul giratoriu de la Gherghitei, pe sensul spre Popasului apa balteste pe cel putin o BANDA SI JUMATATE apa trecand peste bordura :(( :(( :(( :((.
Calitate maxima Aktor!

JohannDB

      Zilele trecute, pe A1, după nodul Ilia, pe la km 403/404, sensul spre Holdea/Margina, am avut surpriza existenței unei bălți (plouase, local, binișor cu câteva ore înainte), baltă ce provenea din spațiul dintre sensuri; probabil rigola colectoare avea evacuarea colmatată și apa astfel adunată, pe cca 15-20 lungime ajungea la jumatea benzii 2.
     Puțin mai sus, pe la km 406/407, povestea s-a repetat, dar pe suprafață mai mică și puțin peste verticala parapetului median, dar destul cât să dai în apă cu roțile de pe stânga, pe același sens spre Holdea.  În zonele astea, deși ca profil, drumul este în urcare, aici sunt câteva mici căldări !
     Mare atenție și ziua, pe ploaie sau imediat după ploaie, dar mai ales noaptea !!

cristi5

#142
^ pacat ca s-a pierdut garantia

Acolo in lunca Muresului cred ca au fost probleme si in timpul constructiei dar zona fiind mai greu accesibila, am stiut/discutat mai putin.

Cristian 74

Ieri, A1, Orăștie-Sibiu, pe vestitul lot construit de Salini Impregilo. Pe direcția de mers spre Sibiu, banda 1 arată într-o stare deplorabilă. Au apărut o mulțime de gropi. Ieri se lucra la rezolvarea profesionistă a problemei: umplerea gropilor de către un personaj cu lopata, fără compactare, că doar de aia circulă mașinile, compactează ele. Nu am mai fost de vreo 2 ani în zona aia, dar e tristă situația acum.

ddfab

iar pe A10, atentie la podusi si podete!!! nu cred ca exista unul la care sa nu se fi format trambuline la capete! in unele zone, cu tasari mai pronuntate au mai pus cate un semn de restrictie...
lotul Porr s-a cam denivelat, mai ales in zona dealului dinainte de Turda... deci atentie, mai ales unde se vad urme de cauciuc la intrarea/iesirea de pe poduri... incetiniti...