Waze, Google Maps și navigație GPS

Started by sebba, September 04, 2012, 12:29:53 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Mirela1980

Salut,

Iti recomand cu caldura IGO PRIMO, l-am folosit se descurca de minune!

Sanatate!

davyl

Quote from: anacronox on February 19, 2015, 01:48:47 PM
salutare. Are cineva GPS de la Garmin? stie cum se pot actualize datele fara sa invalidez garantia? multumesc anticipat pentru raspuns.
Salut, eu sunt la al 3-lea GPS Garmin. Primele 2 le-am facut cadou in familie. De al 3-lea ma servesc acum. De fiecare data dupa cumparare, am instalat programul de actualizare special al lui Garmin, Garmin Express, care stiu ca exista si pentru Win 7 si pentru Win 8, deci il poti instala fara probleme.
Garmin Express se ocupa atat de instalarea ultimelor harti (eu am modelul LMT - Lifetime Maps+Traffic care imi da 4 harti gratuite pe an) cat si de ultima versiune soft a GPs-ului.
Sper sa iti fi fost de folos. Ma poti contacta daca ai alte intrebari suplimentare...

SB76UFO

Salut, am un GPS de la Smailo HD5.0 si vreau sa stiu daca e posibil sa pun harta SUA.
sau ce alta metoda am sa ma descurc cu masina sa zicem de la Miami la NY, (harti, waze pe telefon)????
"Prostia este eternă și invincibilă"

nirolf

Din câte știu Waze nu are navigare off-line,  dar Google Maps are mai nou:

https://support.google.com/maps/answer/6291838?co=GENIE.Platform%3DAndroid&hl=en

OpenStreet Map mai e o alternativă gratuită de luat în seamă.

dr4qul4

Iti recomand Here Maps pentru Android.  L-am folosit acum 2 ani in Croatia si anul trecut in Grecia si merge mult mai bine offline decat Google Maps (care in mod offline nu are functia de cautare)

Ce mi-a placut cel mai mult la Maps era ca aveam si booking-ul pe telefon si cu un click m-a dus exact unde trebuie, folosind coordonatele GPS (intai am zis ca ma descurc si cu Google Maps, dar apoi am aflat ca erau 2 localitati cu acelasi nume si pe acelasi drum, la o distanta de 50-60 km una de cealalta).
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

myid

Sygic via telefon sau tableta, best option ever .

In 2 saptamani plec in state si o sa o folosesc.

BR

ashbird

daca mergeti in UE. roamningul de net e fara taxe suplimentare din 1 iulie.. deja de la Vodafone e activ
Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!

SB76UFO

@myid , cum te-ai descurcat cu Sygic ?
"Prostia este eternă și invincibilă"

dumbravaandrei

pana la penultimul update sygic a mers impecabil. Hartile sunt offline dar foarte precise, nu am avut niciodata probleme cu el prin europa.
De doua update-uri incoace, cand ii dai cautare dupa obiectiv, isi da duhul.

In schimb, daca ai tableta conectata la date se pare ca live-trafficul cam lipseste prin Romania. In Germania prelua ok informatiile dar pe la noi nu prea exista update de ruta in caz de aglomeratie. Nu la stilul Waze.

SB76UFO

Ma intereseaza pentru State , anul viitor o sa merg de la Miami la Montreal cu masina
"Prostia este eternă și invincibilă"

dumbravaandrei

Nu am ajuns prin state cu Sygic, dar acolo din ce stiu nu are nimeni probleme cu hartile, e doar vorba cu ce interfata ai fost obisnuit. Eu am venit de pe iGO macelarit pentru Android, Sygic a fost cel mai apropiat ca stil. Fata de Waze are ani buni in fata (cu previzualizare intersectie, detaliu si afisare harta, cladiri 3d etc).
Waze e bun doar pentru alerte trafic si atat. In rest e preistoric..
Mai nou poti pune alerte de obstacole si politie si in Sygic. In romania nu am primit alarma de politie sau de groapa, desi eu insumi am trimis cateva. Deci nu are treaba cu waze/google la capitolul asta...

myid

Quote from: SB76UFO on June 04, 2017, 03:07:38 PM
@myid , cum te-ai descurcat cu Sygic ?

Excelent ! Am avut-o instalata pe tableta, am avut un car-kit de prindere in sistemul de aerisire de la masina pentru tableta ( e-bay - maxim 15 $ )
Am parcurs vreo 2700 de km si spre surprinderea mea, nu am gresit nici o iesire, turn-around sau ceva de genul. Asa ca o recomand.

pasadia

In principiu mi-as dori topic dedicat pentru waze, mai ales ca imi inchipui ca sunt multi utilizatori pe aici. Dar...

Modificarea limitei de viteza mentionata aici apare in Waze. E posibil ca chiar datorita mie, caci am incercat sa o pun si eu din aplicatie, dar vad ca inca nu-mi apare "achievmentul" (apropo, asa greu se misca chestiile de clasament si alte cele - inclusiv editarea as spune ca e groaie).

Dar, revenind - tot atunci a mai fost impusa o limita, de data asta de 70km/h, care inca nu apare in Waze. E vorba despre acest sector (aproximativ). Asa ca, pretty please pentru cine se pricepe (pentium?):

- faci modificarea si in waze
- pui un mesaj cu cateva explicatii legate de modul in care putem face editarea usor (eventual din telefon, cand suntem in zona respectiva)
- si eventual imi explici ce s-a intamplat cu clasamentul (nu de alta dar m-am trezit in top 100 national cam peste noapte).

danutzu_1069

Cel mai in masura, apropo de waze, este @spookyx. "Vine" cam rar pe aici, dar il poti "gasi" pe forumul waze.
Editarea nu este deloc greoaie... ci uneori update-ul hartii mai intarzie. Uzual este la 2 zile ssu peste.
Editare proprizisa nu poti face de pe telefon (in browser), iar in aplicație poti semnala unele probleme harta (chiar asa se numeste raportul)  probleme care sunt analizate si aplicate de catre un editor cu rang corespunzator.
Cu clasamentul, nici nu-l mai bag in seama.... este neinteresant.
A, ar fi util "sa-ti depui actele" pentru raportor de incredere. Asta insemna ca un raport de-al tau va sta mai mult timp pe harta... (combinat si cu alte criterii)

Ionut

Am schimbat titlul thread-ului. Se poate discuta aici despre Waze, Google Maps etc etc.