Waze, Google Maps și navigație GPS

Started by sebba, September 04, 2012, 12:29:53 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

spy_flo

Salutare, am igo primo instalat pe telefon cu hărți navteq și tomtom, satisfacție garantata. Am călătorit cam 70% din continent fără vreun incident. Pot confirma ca opțiunea cel mai scurt traseu este doar teoretică, nu numai că nu te ajuta dar te și încurcă.


PS:știți de unde pot lau niște hărți din 2014? Eu am din 2013 Q3

ciprebbe

Romania_NNG_2014.03_140411,
Hungary_NNG_2014.03_140620,
Turkey_Basarsoft_2014.03_140507
și Ukraine_CarteBlanche_2014.03_140417

Cam astea stiu ca sunt ultimele, adica Q4 2013.
Pt fisiere foloseste "prietenul Goagal" (e interzis pe forum mai mult :D)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

costingh

Salut, cel putin prin .ro am incetat sa mai folosesc igo, e bataie de cap cu gasitul hartilor etc. Experimentez google maps si mai nou waze. Avantajul lui google maps e ca ti se face rutarea in functie de trafic. Waze are insa avantajul decisiv: rutare in functie de trafic si in plus alerte despre pozitia echipajelor de politie, despre ambuiteiaje, accidente, gropi etc. Sta mai prost la rutarile pe distante lungi insa hartile se editeaza continuu de catre comunitate iar problemele raportate se rezolva destul de repede.
Mai nou si garmin a scos pt android Viago, costa cativa lei sa faca ce face google maps free, poti downloada si hartile offline, insa contra cost, spre ex. harta europei vad ca este cam 70 lei. Destul de rezonabil.

dr4qul4

Waze a fost cumparata de Google si acum folosesc aceleasi harti. Orice incident semnalat prin waze apare si pe google maps!
Probabil ca in viitorul apropiat, cele 2 aplicatii vor deveni una singura.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

costingh

Waze este una si google maps e alta. Chiar daca a fost cumparat de google, waze isi pastreaza propriile harti, priopriul editor de harti si in primul rand propria comunitate de utilizatori si editori de harti.

spy_flo

@ciprebbe,prietenul Goagăl nu știe nimic din 2014, dar mai încerc eu pe la "băieți "

Kidu

M-ar interesa o camera de bord, preferabil integrata in oglinda. Voi ce mi-ati recomanda pana in 50 de euro?

sebba

Quote from: spy_flo on August 01, 2014, 06:36:50 PM
@ciprebbe,prietenul Goagăl nu știe nimic din 2014, dar mai încerc eu pe la "băieți "

_ttp://rutracker.org/forum/viewtopic.php?t=4816845

doar ca trebuie sa-ti faci cont... pe ruseste... :D
Sailing away! S/Y Haimana

spy_flo

#23
Am găsit ceva de anul acesta dar doar România, Ungaria și Turcia. Deocamdată
@kidu, este o cameră de bord prezentată pe www.4tuning.ro la 180 lei.nu știu specificații tehnice dar poți arunca un ochi.

iuli

Prostia aia de camera am avut-o si eu. Am dat-o acum un an pe o suta de lei. NU va luati asa ceva, NEVER!

Calitatea o puteti vedea in filmarea mea:

https://www.youtube.com/v/fOrvWd8KO78

In plus are o gramada de probleme de la suportul de prindere care a cedat destul de repede pana la fisiere care nu mai puteau fi citite sau alte si altele.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

spy_flo

Am găsit hărți de igo android full Europa de pe 2014.dacă sunteți interesați, mesaj pe privat.

anacronox

salutare. Are cineva GPS de la Garmin? stie cum se pot actualize datele fara sa invalidez garantia? multumesc anticipat pentru raspuns.

sebba

pai ce garantie? daca e cu garantie, adica luat pe bune, nu ai si posibilitate legala de update atat la soft cat si la harti?
eu asa am avut la navigon...
Sailing away! S/Y Haimana

anacronox

windows 8, 8.1 si 10 nu recunosc device-ul, si software-ul de update inclus nu merge decat pe windows vista/ 7

igorashu

E puțină bătaie de cap, dar îți poți pune o mașină virtuală de XP și faci update-urile prin aia până se mișcă Garmin.