Waze, Google Maps și navigație GPS

Started by sebba, September 04, 2012, 12:29:53 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sebba

Am deschis acest topic in ideea ca toti folosim mai multe sau mai putin echipamente mobile, cum ar fi GPS-uri, statii CB, camere video, etc.
Cu ce asemenea aparate v-ati inteles bine? Cu care nu? Motive? Recomandari?

Ca dispozitive de navigatie am incercat iGO dar nu mi-a placut. Adevarat, il rulam pe un smartphone HTC TyTN II cu care se intelegea destul de bine dar mi-a parut ca are multe lipsuri sau chestii cu care nu m-am inteles. Plus faptul ca hartile mi-au parut destul de inexacte in conditiile in care sustinea ca are peste 90% acoperire. Nu ma refer aici la Romania, nu merg cu GPS in RO decat daca vreau sa gasesc vreo adresa prin vreun oras necunoscut.

Am luat apoi un Navigon 8110/8310 din Germania. Super scula. Totul este frumos si bine implementat. Hartile sunt mult mai bine puse la punct, chiar si pe RO unde stie doar strazile (nu si numarul) dar chiar si asa, imi pare o solutie mult superioara iGO-ului.
Ca dezavantaje ar fi faptul ca 8110/8310 are cam putine resurse hardware la dispozitie si aplicatia mai baga si clepsidra intre meniuri sau la incarcare. Din fericire in navigatie e OK, lagul este aproape insesizabil. Probabil un device mai nou rezolva si chestiile astea.

Am testat acum si NAV-ul de la Android, tot pe un smartphone HTC. Dragut, free, destul de bine actualizat dar inca nu are facilitati de GPS pur-sange. :)
Dupa o prima "evaluare" m-a deranjat faptul ca nu prea vrea/stie sa faca "recalculate route" in cazul in care te abati de la traseul propus de el.
De luat in seama totusi cand nu exista alta alternativa sau nevoia de GPS se rezuma la cautat adrese. Dezavantajul ar fi ca ii trebuie net ca sa isi ia hartile (Google Maps)

Sailing away! S/Y Haimana

savagedanyro

Folosesc IGO PRIMO pe un Samsung Galaxy S cu hartile la zi si merge extraordinar si in Romania si in afara.
Ungaria si Austria perfect la nivel de numar de casa , mai greu putin in Serbia, Muntenegru Croatia (hartile sunt inca mult perfectibile in fosta Yugoslavie) dar fara probleme si in aceste tari, nu a dat nici un rateu !

Plus ca e foarte usor de folosit si intuitiv. Google Maps e foarte ok ca si update al datelor dar daca ai conexiune permanenta la net iar asta inseamna ca afara cam nu ti-a dori sa il folosesti !



TIMISOARA 2021 !

isotech_ro

^^^

eu nu vad un viitor prea stralucit soft-urilor dedicate navigatiei, dintr-un simplu motiv, care se numeste HARTI. Hartile de navigatie rutiera (GPS) sunt realizate in acest moment de doi contributori majori, si ma refer aici la NAVTEQ - USA si de TomTom - TeleAtlas - Olanda, cit si de citiva contrubutori locali - regionali (indeobste pentru Europa de Est) si ma refer la Topmap, Suncart, CarteBlanche etc. Dar marea problema este rata de reimprospatare si de actualizare a acestor harti, de plusurile sau minusurile care le au.
nu acelasi lucru se poate spune de Google Maps, care odata cu introducerea noiilor facilitati (cladiri, tts, trafic assist, etc.) si a ratei superioare de reimprospatare a hartilor ... mai nou se pot download local si a hartilor. O singura problema are si care se va rezolva in viitor acesta numindu-se traficul de date, care in roaming este destul de costisitor in acest moment, dar nu se stie ce rezerva viitorul

Ionut

Quote from: isotech_ro on September 04, 2012, 03:12:17 PM
^^^
eu nu vad un viitor prea stralucit soft-urilor dedicate navigatiei, dintr-un simplu motiv, care se numeste HARTI. O singura problema are si care se va rezolva in viitor acesta numindu-se traficul de date, care in roaming este destul de costisitor in acest moment, dar nu se stie ce rezerva viitorul

Sunt total de acord, nici eu nu vad cu ochi buni viitorul softurilor de navigatie "clasice". Trebuie sa se reinventeze ca sa faca fata Google Maps, un servciu 100% gratuit si din ce in ce mai bun. Eu pe Romania nu folosesc sistem GPS din simplul motiv ca am abonament Vodafone internet nelimitat pe mobil... totul inclus in abonament. Este ffff comod cu GPS-ul de pe telefon (smartphone, un HTC)... practic gratuit (ma rog, in abonamentul Vodafone).

E drept, singura problema este roamingul. Dar... cei de la Vodafone aduc viitorul foarte aproape:
Vodafone Roaming pe Zi - Cu Vodafone Roaming pe Zi beneficiezi și din roaming de minutele, SMS-urile și traficul de Internet mobil din abonament sau din extraopțiune. [ sursa ]

Deci din punctul meu de vedere este inceputul sfarsitului. :) De fapt, pentru noi consumatorii nu sunt decat vesti bune... costuri mai mici, nu iti mai trebuie si GPS-ul clasic, iti e de ajuns telefonul...

sebba

da, conteaza harta (actualizarea ei) in proportie f mare dar nu cred ca google maps/nav va fi vreodata la nivel de gps dedicat mai ales varianta free

de multe ori gps-ul sta in bord cam degeaba, il apelezi doar cand vrei o benzinarie, o parcare, un atm etc, asta la drumuri mai lungi pe autostrazi
insa exact aici se vad diferentele, cat de usor e de gasit informatia, cum iti e furnizata si cat de usor e receptata

plus integrarile cu celelalte device-uri (telefon, audio masina, etc)
nu vorbesc de sistemele deja incluse in masini, alea au deja facilitatile astea
iarasi, e posibil ca si alte device-uri mai noi sa aibe asa ceva asa ca nu ridic in slavi navigonul
dar asta e ceea ce mi-a placut la navigon, mai ales ca e un device de vreo 4 ani

functia de FM transmitter trimite "coloana sonora" catre radioul masinii (merge si prin cablu) dar stie sa mixeze si sa controleze f bine sunetul de la navigatie cu telefonul (handsfree prin bluetooth) si cu playerul MP3 integrat
stie si de comenzi vocale ptr navigatie dar nu prea merge decat pe germania si alte tari mai sus-puse
plus TMC-ul, care deocamdata e cam greu de transmis pe net (poate va fi inlocuit de TRAFFIC, parca tot al lui gugle e si asta)

aici vad eu diferentele
si da, mi-as dori un navigon cu harta de la Maps :P
Sailing away! S/Y Haimana

MRS

Folosesc un Mio cu IGO8 fara rateu pana acum in BG, SRB, HR, HU, MD, AT, FR, BE, L, DE, IT, GR... recomand
De asemenea, am un detector Cobra (luat din state): am peste 200,000km (sa-mi traiasca!) cu el in Romania si o singura amenda.
Am folosit si o statie dar datorita limbajului uzitat nu ma pot folosi de ea atunci cand sunt cu alte persoane in masina...
Imi doresc o camera video pentru ca sunt o gramada de momente cand ar fi perfecta
:cheers:
 


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

isotech_ro

stati putin sa va lamuresc  :D

pe masina am un sistem navi aftermarket (china made aka o chinezarie) care-si face treaba, si chiar nu este un model ieftin sau subdotat ( winCE 6.0, 256M RAM, proc. grafic, functii PIP, TMC, internet acces via GSM modem, etc. ), iar ca software de navigatie utilizez Google Maps si preponderent iGo Primo 2.0, cu "de toate" ( map charger cu toate hartile la zi NQ-TT-TA, local providers , cladiri, POI multiple - adica odata cu schimbarea hartii se schimba si POI specific provider, TTS in limba romana, TMC - ce pacat ca in Europa nu functioneaza decit in 6 tari etc.
Ca tot am spus de harti hai sa va spun si parerea mea, in ordinea preferintelor:
1. NAVTEQ - a crescut enorm pentru Europa in ultimii 2 ani si ofera cele mai "accurate" harti, cel putin in Europa de Est.  Iar ca minus, in momentul de fata, este acoperirea medie la numar cladire, dar daca cresc in continuare in acelasi ritm la anul viitor nu vor mai fi probleme, ofera pe linga harti fisiere specifice POI, cladiri, fisiere , fda, fpa, ftr, hnr;
2. TomTom - TeleAtlas - harti EXTRAORDINARE pentru Europa de Vest, dar SUBMEDIOCRE pentru Europa de Est. Insa in ultimii doi ani, hartile de la TT-TA pentru Romania a crescut de la 2.5Mb la 4.5Mb;
3. provideri locali - TopMap - harta cea mai completa, dar si cu cele mai multe erori. Practic harta este construita nu numai dupa masuratorile din traseu, ci si dupa vechile harti cartografice. Asa se face ca pe multe drumuri de rang inferior te trezesti ca mergi prin cimp, iar drumul este marcat la cca. 500m. Oricum din ce se aude, isi cam inceteaza suportul pentru urmatorii ani datorita penetrarii marilor provideri.
....
si totusi in acest moment hartile si software Google sunt cele mai precise, mai actualizate, cu cele mai multe detalii, locatii si cladiri, nu spun ca este perfect dar rata de corectie si imbunatatire continua este net superioara  O:-) ca sa nu spun ca Google Maps il am si pe telefonul mobil si daca am nevoie de orientare o am "la purtator". Ca sa nu mai vorbesc si de ultimile facilitati care iti permit sa descarci parti din harti pe device-ul local, astfel incit sa-ti scada traficul de date  8)

sebba

cum sunt un fan declarat al navigon-ului, am facut azi niste teste cu o versiune mai noua, ptr Android.
am observat ca TMC-ul este inlocuit de TRAFFIC, ceva asemanator dar actualizat prin internet
probabil si alte aplicatii implementeaza deja inlocuirea TMC cu TRAFFIC dar intrebarea e: va functiona si in alte tari in afara de cele "acoperite" de TMC (DE, AT, FR etc)?
Sailing away! S/Y Haimana

ciprebbe

E vorba sa fie si la noi lansat un astfel de serviciu si din cate am inteles  va fi contracost (undeva intre 30-40 euro/an)

Eu atat in tara cat si afara merg cu igo . Am 2 variante. Un igo 8 pe un HTC HD2 sub Windows, si un Igo primo pe Android Samsung SII.
Atat afara cat si in tara nu prea am avut surprize cu ele.
Ce as scoate din  ele e varianta"drumul cel mai scurt" care mi-a creat adevarate peripetii atat in tara cat si in strainatate( in Olanda am ajuns in curtea unor oameni, in Austria am trecut pe la oameni prin curte intre hambar si casa de locuit, in Ungaria si Germania am ajuns pe drumuri de piatra). Asa ca functia asta o ignor total.
Pe viitor nu stiu cum vor evolua lucrurile in aceasta directie insa daca se va cobori pretul/mb la traficul de date in extern ( acum e la 0.28 eur/mb) atunci se va folosi maps -ul .
Miscarea celor de la Vodafone si a celor de la Cosmote (mai nou) vine cam fortata de catre RCS-RDS care i-a lovit cu preturile de pe roaming. Sincer nu stiu cum se poate practica astfel de preturi pe piata de telecom de la noi(ori GSM-istii castiga ft bine) , iar daca ai acces wifi afara te-ai scos cu serviciul Digi Oriunde( in vacanta de 3 saptamani din Germania am avut 16 ore si 24 min de apeluri efectuate de afara in tara si am de plata 1.92 euro). Pana la urma ei sa se bata, noi sa castigam la tarife.
Daca se va ajunge la sume de ordinul catorva centi / Mb cred ca majoritatea vor folosi GM.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

MHN

Folosesc urmatoarele:
- un echipament Smailo HD 5.0, de productie croata, pe care am instalat o aplicatie IGO My Way, deoarece aplicatia initiala de pe device (Mireo Black Edition) avea o problema cu update-ul hartilor in tarile din fosta Jugoslavie. Iar hartile pe care le folosesc impreuna cu My Way sunt de la TopMap, deoarece calatoresc mai mult in Europa de Est.
- pe telefon (Samsung Galaxy SII) o aplicatie IGO Primo 2.0 cu harti tot de la TopMap, care am vazut ca realizeaza actualizari destul de des pentru zona mea de interes

Pana acum am avut ceva probleme in Serbia cu hartile Mireo, insa cu aplicatiile IGO MyWay, Primo si hartile de la TopMap, nu am avut nicio problema.

Quest

Quote from: Mrs on September 04, 2012, 03:45:08 PM
Folosesc un Mio cu IGO8 fara rateu pana acum in BG, SRB, HR, HU, MD, AT, FR, BE, L, DE, IT, GR... recomand
De acord cu Mrs, am si eu un Mio cu Igo pe el, merge tare bine. Singura data cind mi-am dat seama ca ii lipseste ceva a fost in Germania, eram undeva catre Rosenheim, urma sa fie un stau in toata regula care fusese deja anuntat pe TMC. GPS-ul inglobat pe masina m-a deviat ca sa ocoleasca staul. Mio neavind receptor FM inglobat deci nici detector de TMC, n-a putut face aceasta recomandare.
Common sense will get you far !

sebba

in germania TMC-ul e sfant si orice device care n-are TMC e cam inutil. e unul din motivele ptr care nu folosesc mio
navigon ptr (mai) low-budget sau garmin ptr problem-less
Sailing away! S/Y Haimana

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

AM testat vision HUD si se vede ft bine pe timp de noapte, ziua insa nu vezi mare lucru. Viteza afisata pare un pic mai mare dacat cea afisata pe sistemul de navigatie dar mai testez la drum lung sa vad diferenta de kilometraj.
E o aplicatie simpla si utila cand trebuie sa mergi cu 59 in localitate :D .
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

dr4qul4

https://www.youtube.com/watch?v=mVPku-xItv8

Probabil de plictiseala, cei de la CAT si-au facut si un telefon care sa se asorteze cu buldozerul.

Ar trebui sa-i luam unul si lui Sova, poate intr-o noapte trece buldozerul peste cortul lui, si sa nu-i strice telefonul.  :lol:
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024