News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Dubrovnik

Started by savagedanyro, August 12, 2012, 01:15:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

savagedanyro

V-am promis imagini din Dubrovnik.
Am stat in Cavtat , la 15 km de Dubrovnik. Am vizitat acest oras superb cu masina personala, pe care am lasat-o intr-o parcare publica subterana (20 kuna ora, 1 euro=7 kuna). Probabil ca erau si variante putin mai ieftine dar parcarea era la 3 minute de orasl vechi, obiectivul principal al oricarei vizite in Dubrovnik.
Sunt si cateva imagini cu orasul vechi facute a doua zi de pe mare din timpul unei croaziere spre insulele Elephite.
Sper sa va placa, orasul este impresionant.




vederi exterioare ale zidului







vedere de sus din Cafe Buza





Cafe Buza - de pe vas - partea de jos






detaliu cladire





piata principala






detaliu zid cetate





"Stradum" - strada principala a orasului vechi




vedere de pe vas




Teren polo Dubrovnik - fiecare orasel sau sat are cate un astfel de teren de polo , fiecare are clubul sau de polo. Poate asa se explica si succeul acestui sport in aceasta tara.


Ca si concluzie: este un oras de vazut obligatoriu, macar o data in viata






TIMISOARA 2021 !

savagedanyro

Ca un bonus pentru rabdarea de a fi citit postarea anterioara va prezint cateva imagini cu unele din iahturi ancorate in portul din CAVTAT.




High power III , o imensitate. la propriu. Mai jos aveti si un link despre acest iaht (70 metri lungime !!! , an fabricatie 2011 , mai multe detalii in link)  http://www.superyachttimes.com/yachts/details/2688/









elegant si util






LUCKY ME - Nu asa mare ca si highpower 3 dar cel mai exclusivist cu siguranta
Mai multe informatii aicihttp://www.superyachttimes.com/yachts/details/2094/








inspira bogatie. ce ar trebui mai mult la un iaht ?









Pentru o perspectiva asupra marimii lor. cel mai apropiat e cel de sus, un iaht normal ca si dimenisuni ,al doilea e cam mare dupa parerea mea pentru un iaht privat , dar cel mai indepartat din imagine e high power 3. GIGANTIC !



@Ionut : daca consideri ca ar fi interesant un topic separat pe acest subiect te rog sa muti aceasta postare.
TIMISOARA 2021 !