[B] Pasajul Mihai Bravu-Splai-Vacaresti

Started by Ionut, September 14, 2011, 02:09:30 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

#405
bretelele vor fi terminate in maxim 2 saptamani. Acum nu stiu daca isi vor lua catrafusele sau se apuca de largirea podului vechi si de cele 2 pasarele pietonale.
Am dat o fuga pana acolo  :D (nu se putea altfel) si va pot spune ca acea coada imensa s-a mutat la Piata Sudului.  Asteptam si acolo pasaj.
http://youtu.be/JHXm0ruFknI pasajul nou

http://youtu.be/oDqTfrAXwts  coborarea de pe pasajul vechi

cele 2 clipuri sunt facute la ora 18:05-18:10!
Inca mai sunt multi care o iau pe jos, probabil de frica  :lol:
Un pasaj perfect pentru mine : ajung in 5 minute la Cora  :dance:
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Tavi

super video! Ce bine arata noaptea! Pai sa-l folosesti cu placere dr4qul4!  :)

dr4qul4

Ms.
E un video făcut cu telefonul, din mers. Ma tot uit de o camera de bord, dar cum in ultimul an nu am mai ieșit la fel de des din București (cu munca), nu prea mai are rost.
Poate imi iau macar un suport de parbriz pe care sa fixez telefonul.
In weekend dau o fuga sa vad cum e cu bretelele.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Goldmund


ion59

Super! Și când te gândești că s-a putut face în vreun an și ceva când s-a vrut!

alecu26

baga mare Oprescu. Greu va fi sa piarda urmatoarele alegeri. (si-a atribuit Basarabul, pasajul Pipera, Mihai Bravu, Piata Sudului, va mai avea si Piata Presei)....pe atunci va fi foarte clara si va parea foarte aproape de deschidere si metroul....

Chiar...acum mi-a venit o idee...gandidu-ma la un posibil adversar: sa revina Basescu in competitie????
Drumurile noastre POATE;

dr4qul4

 :lol:
nici o sansa.
Basescu nu mai ia nici 30% din voturi in Bucuresti. Cand ma uit in spate la ce a facut nu ma gandesc decat la Bordureanu Tehnologica Radion.
Ne-a prostit de 2 ori cu comunistii lui, a 3-a nu-i mai merge.

Oprescu, asa cu bune si rele, a lasat ceva in urma lui. Mie tot nu-mi vine sa cred cum s-a transformat centrul vechi si cum continua sa se transforme. Am biroul exact langa Cocor, si in fiecare luna vad noi si noi cladiri reabilitate.
Acum au trecut si pe partea aceasta. Deja au finalizat 1 cladire pe Baratiei, + 1 exact la inceputul Caii Mosilor si au inceput inca 2 pe calea Mosilor. Toate acestea in cei 150 m dintre P-ta TImpului si Sfanta Vineri. +romexterra bank (asta e de cativa ani).

Din strada ai impresia ca sunt doar renovate, dar in fapt li se pastreaza doar fatada, li se face o noua structura de rezistenta (pe otel) si li se adauga 2 etaje reduse, din sticla, care insa nu sunt vizibile decat de la inaltime.

In plus, la infrastructura rutiera ai uitat de : pasajul peste CFR de la D-na Ghica, pasajul de la splaiul Dudescu/N Grigorescu, piciorul de pod de la Ciurel si Bulevardul Uranus.
Iar in 3 ani probabil vom mai vedea si alte santiere incepute.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

ion59

@alecu26
După ce ai fost președintele României, primăria Bucureștiului nu mai poate fi o țintă! În legătură cu Oprescu, după mine, marea lui calitate este că a făcut, dar am putut și noi să respirăm în acest timp, nu ne-a omorât! Aduceți-vă aminte în timpul lui Videanu, șantiere începute peste tot, lucru cu încetinitorul, un blocaj continuu în circulație, o nebunie totală. Fără cap și fără coadă! Bani cheltuiți la greu! Contracte la toți băieții, împrumutul ăla gigant de 500 milioane euro, etc. Parcă e mai bine acum. Cu toate că sunt atât de multe de făcut!

Ionut

Baieti, deviati, oarecum. :) Ii facem si lui Oprescu un bilant la viitoarele alegeri.

Tavi

Ionut, nu stiu daca nu cumva topicul ar trebui inchis ca doar suprateranul e gata. Sau redenumit daca hotarasti sa continuam, lucrarea la sol mai are ceva ceva de tocat  :D

Ionut

Nu il inchid, schimb numele topicului si il las deschis, se poate posta ulterior. Dar deocamdata nu este finalizat, mai au la sol.

dr4qul4

tot la sol mai au si 2 pasarele pietonale si pt biciclete, plus consolidarea podului actual si nivelarea trotuarelor pentru a fi transformate in a 3-a banda
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

dr4qul4

Azi se asfalta sub pod , pe partea cu Mihai Bravu.



Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

BIGRED1984

Ce parere aveti de indicatorul 'interzis accesul biciclistilor' amplasat pe partea stanga ?
Unu la mana eu nu l-am vazut decat atunci cand deja ma incadrasem si urcam cu bicla pe pasaj spre Mihai Bravu si doi, de ce ar fi interzis ?
Pe Basarab nu e si ala e mult mai mare si tot 2 benzi.
(bine, nu m-a impiedicat semnul sa-l urc si alta data dar ca idee, daca ar fi ceva, as fi pasibil de amenda).

dr4qul4

La Basarab sunt mai late benzile si in plus aici vor amenaja benzi pt biciclisti la nivelul solului!
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024