[B] Pasajul Mihai Bravu-Splai-Vacaresti

Started by Ionut, September 14, 2011, 02:09:30 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

danutzu_1069

Adica armatura.... In alta ordine de idei, la podul metalic, grinzile de nord, a mai aparut o grinda in continuare. Grinda sudica este doar pe esafodaje. Ma intreb cu ce precizie a fost pozitionata.

Tavi

^ Au tras o ata dintr-o parte in alta  :lol:

danutzu_1069

^^
Tare de tot!
Si cat de subtire trebuie sa fie ata????

Klaudiu!!!

Cateva poze de ieri cu pasajul Vacaresti:

Ca note am observat ca mai au de lucru la un singur stalp , grinzile de beton sunt montate pana in apropierea benzinariei Lukoil iar ieri lucrau la tablierul metalic de peste Dambovita; in spre piata Sudului am vazut ca deja au inceput sa puna placile suprabetonate;






la stapul asta mai au de lucru, in rest se pare ca sunt cam toti gata;




dr4qul4

 :gj: credeam ca trebuie sa ma intorc din concediu sa verific situatia.
Inca putin si e gata nebunia.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

dr4qul4

m-am intors si am dat o fuga la santier. Pozele sunt in ordine, de la nord spre sud.





























se lucreaza si intre cele 2 ronduri (tineretului-vacaresti-m bravu):
S-a asfaltat:



















in conlcuzie:
- s-a montat primul arc de cerc al podului
- mai au un singur segment de tablier de montat la pod
- avem 3 deschideri fara grinzi
- se cofrau 2 pile: cea sudica a podului in arc si urmatoarea. DOar partea superiora, restul fiind gata.
- urmatoarea pila era pregatita sa primeasca grinzi
- rampa sudica este betonata doar pe jumatate, cealalta jumatate avand doar armatura. Piatra pentru umplerea ei a fost deja adusa.

si sa nu uit: Se Lucreaza, Lucreaza, Lucreaza. cred ca erau 70-80 de muncitori pe santier, inclusiv unul care probabil a vrut sa se faca  gabor si nu-i convenea lui ca pozez. l-am lasat in pace si am continuat.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

RaduC

Mersi de reportaj!  :cheers:
Foarte clar si la obiect.

Un exemplu foarte clar care denota normalitatea si evidentiaza ce inseamna vointa si banii alocati la timp si in cantitati suficiente. Rusine tuturor celor care de acum incolo nu vor urma exemplul acesta si altele care arata cum trebuie sa se lucreze cu adevarat din banii publici!


get

^^^
Poza 8: Râdem, glumim, dar gazonul trebuie tuns !  :)
Fain reportaj.  :cheers:

dr4qul4

Ms. Cum se termina aici ma mut la nicolae grigorescu. Piata sudului o las pentru unii care stau exact lqnga.
Am fost pe seara in parc pa 1 bere 2, 3, :) si erau 4 betoniere :
1 langa pila sudica a podului in arc din care macaraua aia de turnat beton lua si turna la pila, si inca 3 care asteptau la rand, pe contrasens pe splai.

Iar la pila urmatoare terminasera armatura si mai pusesera un rand de cofraje. Ultimul rand de cofraje era langa pila!


Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

AFC

#339
^
Big like, frumos reportaj.
Lucreaza frumos si repede cum au facut cam peste tot.
Vazand atata dedicare la tine si chiar daca n-am timp liber mai deloc,am sa-mi fac timp pentru monitorizare si poze la pasajul de la Piata Sudului.
Numai bine!
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

AFC

Am trecut in seara asta prin zona, in ambele sensuri si progresul este sesizabil.
Toate pilele sunt finalizate si decofrate, deschiderile fara grinzi sunt insa tot in numar de 3. In schimb pe toate deschiderile complete executau aramatura pentru suprabetonare care deja incepuse in zona rampei sudice. Rampa nordica nu primise inca balast pentru umplutura. Tablierul metalic era asezat pe tota deschiderea, arcul metalic insa nu.Cred ca in maxim 1 saptamana vor completa cu grinzi toate deschiderile si vor termina umplutura la rampa nordica.
Off topic: la Piata Sudului nimic nou, doar organizarea de santier de la Agip, fara utilaje, doar imprejmuire.
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

dr4qul4

tablierul metalic nu este complet. doar bucata dinspre centru a fost completata, pe margine (langa lukoil) inca mai trebuie un segment (care va fi probabil montat foarte curand).

Oricum, vestea buna este ca TOATE pilele sunt gata!
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Tavi

Cum se intareste grinda de la pila sud apar si ultimele elemente (aduse deja in santier).

dr4qul4

probabil s-a intarit deja, deoarece partea  dinspre centru a segmentului tablierului a fost montata pe grinda! Probabil am trecut eu exact in timp ce montau segmentul lipsa.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Tavi

Este posibil intarirea sa se faca repede in functie de reteta de beton folosita. Doamne ajuta sa se termine si santierul acesta cat mai repede!