News:

Video dronă 12.04 A0 Bâcu-Bragadiru / A1-DN6.
S-a deschis A0 între DN5 și DN4!

Main Menu

[B] Pasajul Mihai Bravu-Splai-Vacaresti

Started by Ionut, September 14, 2011, 02:09:30 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

TibiV

#435
Recunosc, eu am ratat lucrarile astea...
Dar nu si colegii de pe MU...
Sursa este asta: https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=209&p=242587#p241851

Le pun "calup"....
12 iunie:
Quote



21 iunie
Quote





Evident, orice tosrt are o cireasa in varf... ;)
Adica panoul lucrarii / panoul santierului.
Unde am mai auzit eu denumirea asta... "Astaldi" ?... Suna cumva cunoscut...  O:-)

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

strumf11

Deci daca au ca termen de executie 1 an incepand din 27.02.2017 si ei s-au apucat acum de el (cam de pe 10.06), sigur ne prinde 2019 pana va fi gata. 😞

Sent from my HTC_M10h using Tapatalk


Dominik

E trist, dar s-ar putea sa ai dreptate  :(
You're in Steelers Country

TibiV

#438
Vechiul Pod Mihai Bravu...
23 iulie 2017
Suntem pe malul drept, sub pasaj, vedere spre Oltenitei...

... si spre Splai

In lungul Splaiului...

... si spre Vitan



Incep sa trec podul




Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Malul stang, vedere spre Timpuri Noi

Ma rasucesc spre stanga, spre Oltenitei



De aici s-au scos sinele de tramvai...

... pana aici




Cam asta a fost tot pentru azi cu Podul Mihai Bravu...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

adiarc

^am avut si eu ceva treaba in Bucuresti la sf.saptamanii trecute...stand la semafor sa fac stânga,pt a ajunge la A1,Bucuresti-Pitești,( nu mai stiu strada ),am observat ca avem deja protecția de tabla albastra ),cu inceput de rugina ,iar parapeții pt trotuare sunt bine ruginiți,probabil si de la sare.....oricum are deja un aspect ofilit si nu arată a lucrare recent inaugurată .....întreținerea bat-o vina ( poate mai avem si garanție )
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

dr4qul4

Ce fac cu armaturile astea? parca trebuiau facute doar 2 pasarele pietonale + velo. Armaturile astea par mult prea serioase.




ritmul de lucru este cel obisnuit pentru noi. Probabil asteapta ceva autorizatii pentru relocarea furnicilor.
Intre timp in zona a inceput sa puta din cauza ca au secat Dambovita si a ramas malul, iar algele au inceput sa putrezeasca...
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

scarlatescu

Din cate stiu se si extinde podul cu inca o banda / sens, deci poate armaturile au legatura si cu asta.....

dr4qul4

podul nu se extinde. cele 2 benzi apar in locul trotuarelor. Iar separat langa pod se fac 2 pasarele doar pentru pietoni si biciclete
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

danutzu_1069

@dr4qul4
Probabil ai vazut si foreza montata...
Orice s-ar construi, chiar si un podet, are nevoie de o fundatie.
Ca e directa sau indirecta, asta depinde de terenul de fundare. Si cum fundația trebuie sa fie in fostele maluri ale Dambovitei, trebuie ceva piloti forati.
In alta ordine de idei a inceput si... consolidare a din zona liniei de tramvai.
Adica, gauri in placa, bucati de armatura ancorate chimic, si orizontal ceva armatura de rigoare...

TibiV

Doua poze de ieri postate de userul survola pe MU

by survola, on Flickr


by survola, on Flickr
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

"Pe surse", se pare ca PMB si RATB se pregatesc ca de la 1 septembrie sa repuna in circulatie tramvaiul 34.
Ah, era sa uit.
Si tramvaiul 1 peste fix acelasi pod fotografiat de tine...

Se lauda si cu alte "pozne", tot de la aceeasi data...
De exemplul toate troleele care intorceau la BIG/Piata Sudului vor fi trimise sa intoarca la Piata Unirii..
Noaptea (bezna cumplita a) mintii... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

subway

#448
Cel mai amuzant e ca aici apare ca 'finalizat' dar nu e...vorba lui Eminescu cel nemuritor! Azi o vedem...si nu e!
:-[
Sa vezi distractie cand s-o redeschide santierul!

TibiV

Aseara au inceput sa re-instaleze sinele de tramvai.
Poza de pe MU
Mama proștilor este mereu gravidă... :)