News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

[B] Pasajul Mihai Bravu-Splai-Vacaresti

Started by Ionut, September 14, 2011, 02:09:30 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Ionut

Da, confirm, se misca. Chiar in fata mea a intors o autospeciala lunga rau de tot. Se pare ca se aduna fortele... n-am inteles foarte bine daca au bani de data asta sau doar lucreaza pe caiet. :|

alecu26

pe caiet...clar ca pe caiet.

scria si la licitatie ca vreo 85% din finantare trebuie sa fie asigurata de firma.

Probabil vor lua banii cu picatura de prin 2015 incolo.
Drumurile noastre POATE;

Wadan

Ieri seara am vazut o echipa de topografi care faceau masuratori la pasaj, iar acum vreo jumatate de ora, cand am trecut pe acolo, am vazut ca au ridicat schele pe una din pile ( in parte dinspre Piata Sudului ) si erau vreo 6 - 7 muncitori in jurul ei :)

Oficial cred ca au inceput lucrarile. Am sa incerc sa fac si niste poze zilele astea.

MRS

Oficial ar trebui sa puna un panou informativ pe santier...


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

alecu26

chiar autorizatie de constructie....nu cred ca exista.
Drumurile noastre POATE;

MRS



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

Ionut

Mda, lucrari anemice deocamdata. O sa va tin si eu la curent... daca muncesc asa in continuare va fi gata in 5 ani.

dr4qul4

daca sunt 5 ani de la inceputul proiectului atunci va fi gata destul de curand.  :lol:
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Wadan

Prima stire dupa inceperea lucrarilor ... cica decembrie 2014 ca termen de finalizare

QuoteS-au reluat lucrările la pasajul Mihai Bravu. Termenul de finalizare este decembrie 2014

După aproape un an de la abandonarea lucrărilor, muncitorii au revenit pe şantierul pasajului Mihai Bravu din Capitală. Italienii de la Astaldi au preluat lucrarea de la firma lui Nelu Iordache, reţinut pentru deturnare de fonduri europene.

Articol integral

Ionut

Nicio sansa decembrie 2014 daca lucreaza asa. Azi am trecut pe-acolo si erau aceleasi schele puse pe pile pentru a instala tablierul/grinzile. Se misca momentan foarte incet. E drept ca deocamdata au o scuza ca sunt la inceput, insa startul este slab.

dr4qul4

In sfarsit avem marcaje! Nu cele mai bune dar acum sper sa nu ma mai intalnesc cu cineva pe contrasens.

Au pus schele pe toate pilele. Parca ar vrea sa le masoare sau sa le indrepte.
S-a facut si curatenie.
Din pacate au inceput ploile si nu se vedea nici un muncitor pe santier. Sper ca de maine vor incepe sa se miste mai cu talent.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ionut

Nu le masoara si nici nu le indreapta. Acele schele sunt necesare pentru instalarea grinzilor. Sunt curios daca vor lucra ceva zilele astea, in capitala ploua nonstop de vreo 24 de ore.

MRS



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

dr4qul4

agitatie mare azi dimineata, cred ca erau vreo 15 muncitori, majoritatea lucrau la primul pilon de langa Dambovita, pe partea spre Dristor.
au dat acele schele jos de pe toti pilonii!

din pacate nu am reusit sa fac poze din masina. Sper sa fie vreme frumoasa in weekend sa dau o fuga pe jos.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

cezar-mario2012

Și azi era forfotă mare la pasaj,  au adus doua automacarale mari pentru montarea grinzilor și au instalat reflectoare, presupum că o să lucreze noaptea.  Mai se lucra la pilonul de langa Dâmbovița cu o masina de forat piloții. Câțiva muncitori montau un gard de separare a sensurilor de mers, marcajul actual este bun, dar șoferii nu-l respectă. Nu am putut să fac poze eram în mers și nu am avut cu ce sa fac.