[B] Pasajul Mihai Bravu-Splai-Vacaresti

Started by Ionut, September 14, 2011, 02:09:30 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cezar-mario2012

Aici in afară de podul metalic, unde mai este de lucru dar nu mult si lucrarile adiacente, bretele,  in rest este cam gata. Cred ca într-o luna se cam termina tot.

dr4qul4

@rocklee, nu sunt mari progrese fata de ultimele poze.
Se lucrează mai mult sus pe pod, la parapete,  betonare, armare si chiar pregătire asfaltare.
Din păcate nu am cum sa urc in asmita ca sa fac poze.
Azi am văzut deschisa breteaua de la Lidl, am luat-o pe acolo dar se poate merge doar pana la străduță de dinainte de Lidl, așa ca nu am qavut cum sa fac poze.
Estimez ca luna asta va fi gata podul, dar se va da drumul la circulație pe 15 noiembrie ca sa amenajeze si intersecția.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

dr4qul4

de jos podul pare aproape gata. mai au putin si termina si bretelele si trotuarele.
Nici sus nu mai au mult de lucru.
pe metrouusor au aparaut poze proaspete, dar acolo au pile si pot intra in santier  :lol:
  *sursa: user survola@metrouusor
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

dr4qul4

poze de azi.
De jos podul pare aproape gata. se lucreaza la detalii. Chiar am vazut in capatul dinspre mihi bravu al podului metalic niste saci de tencuiala/glet/ciment/ceva de finisat (sus pe pod). Inlcusiv stalpii de iluminat au fost montati.
Pozele sunt de la ora 17:00. La 18-20 am fost pana la COra si se asfalta in capatul rampei vacaresti si breteaua (rampa e gata de mult).
Acele cabluri sunt pe podul vechi!


















Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

carutasul

Daca am vazut bine din goana ... carutei si am inteles ce se intampla acolo, ieri se lucra la hidroizolatie pe podul hobanat.

adiarc

caruta are unu sau doi cai putere ?   :lol:
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

carutasul

Sase cai frumosi :)
Caruta e de Pitesti, asa o alint eu, dar nu se supara ;  unul din bunicii mei chiar construia carute , de asta semnez asa, ca sa nu uit de unde am plecat :)

danutzu_1069

Quote from: carutasul on October 21, 2014, 02:56:31 PM
Daca am vazut bine din goana ... carutei si am inteles ce se intampla acolo, ieri se lucra la hidroizolatie pe podul hobanat.
Nu e pod hobanat!

carutasul

Scuze, podul... cum o fi el, nu ma pricep :)
Corzile care prind tablierul de arcul de cerc nu se numesc hobane? De asta i-am zis asa.

cezar-mario2012

 Acest pod este tip arc si cablurile se numesc tiranti.

Tavi

#401
S-a deschis circulatia pe podul al II-lea!!!! :excited:

Si stirea aferenta: http://www.b365.ro/s-a-deschis-traficul-pe-al-doilea-pod-la-pasajul-mihai-bravu_217858.html

dr4qul4

Super veste. I-am vazut dimineata ca trasau marcajele pe rampa Mihai Bravu, dar nu ma asteptam sa fi terminat.
Sper ca intr-o luna sa termine si bretelele
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

carutasul

Da, pot confirma, acum cinci minute am trecut pe sensul celalalt. Nu cred ca e o "inaugurare"; aparent au mutat traficul pe sus ca sa poata asfalta sub pod, cel putin asa a fost impresia mea.

Tavi

Inaugurare ar trebui sa avem cand s-o termina tot "balciul" si constructorul isi ia "catrafusele" de acolo :)
Dar mai are ...