News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Pistele si terminalele aeroporturilor romanesti si constructia altora

Started by lautaxi, July 20, 2012, 08:31:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

frunzaverde

Quote from: lautaxi on August 06, 2012, 07:08:01 PM
Dar de intrat cum se intra in Basarabia ? Cu buletinul, sau e nevoie de pasaport?

Ai nevoie de pasaport. Care primeste o stampila frumoasa din partea autoritatilor moldovenesti.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

lautaxi

Oare ce PCN are pista de la Caransebes ? Cei 2000 m lungime si 60 latime sunt suficienti la prima vedere, probabil ar trebui investit in terminal nou( e cel mai mic si urat din Romania) platforma marita, suprafete de rulare...Intradevar daca s-ar dori modernizarea aeroportului ar fi problema apropierea fata de Timisoara dar cred ca doar zboruri spre Bucuresti ar fi k daca ar exista in ideea ca populatia Vaii Jiului l-ar folosi ,orasul Resita, Turnu Severin chiar de la Deva cred ca s-ar merge la Caransebes.
http://www.caon.ro/odiseea-aeroportului-din-caransebes/1068031

frunzaverde

Quote from: lautaxi on August 06, 2012, 10:30:17 PM
Oare ce PCN are pista de la Caransebes ? Cei 2000 m lungime si 60 latime sunt suficienti la prima vedere, probabil ar trebui investit in terminal nou( e cel mai mic si urat din Romania) platforma marita, suprafete de rulare...Intradevar daca s-ar dori modernizarea aeroportului ar fi problema apropierea fata de Timisoara dar cred ca doar zboruri spre Bucuresti ar fi k daca ar exista in ideea ca populatia Vaii Jiului l-ar folosi ,orasul Resita, Turnu Severin chiar de la Deva cred ca s-ar merge la Caransebes.
http://www.caon.ro/odiseea-aeroportului-din-caransebes/1068031

Caransebes (LRCS) este sters din Publicatia de Informare Aeronautica a Romaniei (AIP), neaparand in AD part 1.3. Deci, dpdv. legal, aeroportul ala nu mai exista, pista respectiva nu mai exista (e doar o bucata de beton), etc. Deci nu are un PCN calculat sau publicat recent. In 1994 nu se permiteau avioane cu reactie la LRCS, deci presupun ca atunci avea 15. Acum as spune 0. Pista nu cred ca ar suporta niciun fel de aterizare a unui avion de categoria transport fara sa cauzeze pagube avionului care aterizeaza pe ea. Nu de alta, dar arata asa: http://www.youtube.com/watch?v=DdkdA9N_ZCs.

Cat despre Caransebes ca viabilitate, eu cred ca are viabilitate 0 ca aeroport comercial, chiar si in conditiile in care, prin absurd, Romania s-ar dezvolta la nivelul Germaniei sau Frantei. Aglomerarile importante urbane din zona (TSR si ARW) au nu unul, ci 2 aeroporturi, si autostrada care le leaga.

Nici macar orase mici nu sunt care sa aiba ca preferinta primara CSB. Turnu Severin si Tg. Jiu are Craiova mai aproape decat Caransebesul (si drumul nu trece prin munti), Deva si Hunedoara au Sibiul la aceiasi distanta cu Caransebesul (si Timisoara e la doar 50 km mai departe ca Sibiul).

Si un oras cu 25.000 locuitori (Caransebes) + un oras cu 30.000 locuitori aflat la peste 100 km distanta (Petrosani) nu vor putea vreodata genera suficient trafic pentru a sustine un aeroport. Nici macar daca s-ar dezvolta turismul in zona Herculane, nu ar justifica un aeroport - la acel moment aeroportul Timisoara va fi fost la doar 1h de Caransebes cu masina (acum e la cam 1h:30).

Poate doar zboruri private.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

lautaxi

E o neintelegere...langa Petrosani la cativa km mai sunt Petrila,Vulcan,Lupeni,Uricani,Aninoasa si toate la un loc au 120.000 locuitori iar de exemplu eu care locuiesc langa Deva ori merg la Sibiu ori as merge la Caransebes distanta e aceeasi...am uitat de zona Hateg...

frunzaverde

Un catchment area de 350.000 locuitori, plasat intre doua aeroporturi functionale (Caransebes insusi este in catchmentul primar al TSR) nu are cum sa justifice vreodata un aeroport.

Cine vrea sa zboare din Caransebes, va merge oricand la Timisoara sau chiar la Belgrad, unde optiunile sunt mai multe, si, pe cale de necesitate, preturile mai mici. La fel, daca din Deva poti merge relativ usor la TSR, CLJ, SBZ sau chiar TGM, de ce ai parcurge o distanta similara pentru un aeroport mult mic?

Da, exista zona Petrosani, dar este, pe de-o parte, saraca, si slab populata. 100 km pana la Caransebes, pentru, cel mai probabil, 3-4 zboruri pe saptamana doar spre Bucuresti, nu va face nimeni.

Si vei ramane cu un aeroport mic, in care ai bagat n milioane de euro degeaba. Care, din lipsa de trafic, se va inchide. Si low costurile nu vor alege niciodata un ipotetic Caransebes, cand au TSR si ARW, ambele mai apropiate de populatie, ambele prinse in concurenta (deci cu preturi mici) si cu infra decenta.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!


savagedanyro

TIMISOARA 2021 !


ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

lautaxi




savagedanyro

TIMISOARA 2021 !

frunzaverde

Quote from: savagedanyro on October 17, 2012, 12:03:32 PM
http://stirileprotv.ro/stiri/financiar/aeroport.html

Poate reusim mai repede de 2020 sa legam OTP de A3 !

Ideea e ca A3 sa fie legat de OTP in dreptul terminalului 2 al OTP, care va fi construit pe partea opusa a pistei (in apropiere de hangarul Tarom Maintenance). T1 si T2 inca nu se stie cum vor fi legate, cel mai probabil va fi un people mover pe partea publica si autobuze pe partea sterila. De asta 2020, intai trebuie construit T2 la OTP.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

Ionut

Avem thread separat pentru fiecare aeroport, asadar discutam despre piste acolo. Topic inchis. :)