Timisoara - Vrsec - Kovin - Cacak - Podgorica - Budva - Dubrovnik

Started by savagedanyro, July 17, 2012, 01:05:48 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

savagedanyro

La inceputul lui august vom pleca in concediu in Croatia via Muntenegru. In titlu vedeti traseul ales.

Promit un biliard de poze la intoarcere plus impresii la cald (si la rece) de pe traseu.
TIMISOARA 2021 !

Ionut

Asteptam cu mare interes! Eu unul n-am fost prin zonele astea, asa ca sunt foarte curios cum arata. :D Concediu frumos! :cheers:

savagedanyro

Voi incerca un travelogue Muntenegru Croatia. Prin Serbia nu cred ca voi ajunge sa fac poze pentru ca vom plea fff dimineata , 3 sau 4.

Daca toate merg cum vreau ne vom intoarce prin Split - Zagreb - Budapesta , cu oprire in Parcurile Nationale Plitvice.

Multumesc de urare.
TIMISOARA 2021 !

iuli

Eu am fost acum 3 ani pana la Budva pe traseul spus de tine. De acolo am vizitat si Kotor care e in drum spre Croatia.
Astepti recomandari sau idei despre traseu? Poze ceva? ;)
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

savagedanyro

Singurele probleme logistice de rezolvat sunt cele 2 oprir de 30 minute pe care le vom face.
Nu stiu exact unde sa le stabilesc. daca stii mi-ai fi de un real ajutor.
Ca timp cat ai facut ?


TIMISOARA 2021 !

iuli

Eu am facut traseul asta din Belgrad http://goo.gl/maps/qbNi . Am ocolit Cacak din doua motive, unul sa nu intru pe autostrada si doi am intrat intr-o zona muntoasa superba pe care as fi regretat daca nu as fi facut-o. Prima oprire am facut-o pe platoul de la Zlatibor unde e un peisaj idilic apoi am mers pe centura de la Podgorica dar cand ne-am intors, folosind aproape acelasi traseu, ne-am oprit sa vizitam orasul si mai ales superbul pod. Pe defileul dintre Muntenegru si Serbia am oprit de nenumarate ori sa facem poze. Asa defileu nu am vazut in viata mea si consider ca e in topul peisajelor montane ever. Iarasi o priveliste spectaculoasa este cand esti aproape in Budva si cobori de pe stanci spre mare. De pe varful muntelui ai o privire panoramica asupra coastei.
Drumul cu tot cu opriri pentru necesitati si poze l-am facut cam in 14-15 ore intre Timisoara si Budva. Serpentinele si tunelurile iti iau enorm din timp plus traficul infernal, nu prin faptul ca lume multa ci prin felul in care conduc sarbii. Ajungi sa spui ca smecherasii de la noi sunt copii mici pe langa sarbii sinucigasi.
Daca am timp, mai pe seara pun si ceva poze.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

savagedanyro

Revin cu imaginile si pozele promise :

Plecarea s-a petrecut la ora 4 am din Timisoara. Cum spuneam si in introducere in Serbia am mers mai mult noaptea si desi drumul e ok nu prea aveam ce sa pozam. Asadar traseul a fost http://goo.gl/maps/ajy7R cu urmatoarele concluzii: drumul prin Serbia e ok , nu foarte bun dar acceptabil. Daca vreti sa strabateti Serbia faceti acest lucru cat mai de dimineata, cu cat sunt mai multi sarbi pe el cu atat e mai greu, conduc putin dezordonat si au multe masini vechi (ca o paranteza atatea renault-uri 4 si 5 cate am vazut in Serbia si mai ales in Croatia de sud nu am vazut niciodata).
Pe autostrada am mers vreo 60 km (1.5 euro taxa pe acest sector), drum bun si lejer la ora la care am fost eu.
Kragujevac - Cacak - Uzice e cam ca un judetean de la noi de factura medie. Mai mult de 70 media nu prea ai cum sa scoti. Dupa Uzice spre Zlatibor si apoi Bijelo Polie drumul incepe sa fie spectaculos, asfalt bun , cateva portiuni mi-au adus aminte de drumul spre Paltinis.
Vama dintre Serbia si Muntenegru consta din o cladire alcatuita din 6-8 containere reconditionate, controlul se face in drum, am stat cam 20 minute. Coada pe celalalt sens era destul de mare (ora in jur de 14 ora Romaniei).

De aici incepe nebunia : peisaj fantastic, canion extrem de adanc, tunele , pante si rampe extreme (defileul Jiului mi s-a parut copil mic pe langa ce e aici)






Totusi partea cea mai grea de abia urmeaza si anume Podgorica - Budva. De la bifurcatia BAR-BUDVA se urca incontinuu pe niste curbe criminal de stranse si abrupte. Totusi dupa ce ajungi in varf peisajul ce se deschide e divin, de o frumusete rara. Merita urcusul cu certitudine.





Dupa Budva care e un furnicar deosebit urmeaza alternativa : spre Tivat si scurtcircuitarea golfului KOTOR cu bacul (multe si dese) sau prin tunelul VRMAC care are cam 2 km , e recent terminat si arata superb si inconjurarea golfului.
Am ales a doua varianta deoarece doamnele nu au vrut cu bacul. Nu a fost o alegere rea avand in vedere ca intreg drumul e aproape de malul golfului , localitatile sunt frumoase iar apa e superba. Ca o paranteza se spune despre Golful Kotor ca e cel mai sudic fiord al Europei. Merita vazut cu siguranta. Un concediu urmator va fi sigur acolo.
Din pacate pentru noi nu stiam ca urmeaza cel mai urat moment al excursiei: in vama de iesire din Muntenegru am stat cam 40 minute iar in cea de la intrarea in Croatia cam 50 minute desi erau deschise in medie 5 ghisee. Poate ca si oboseala a inrautatit vizibil senzatia. Colac peste pupaza 8 km dupa vama Croata drumul este macadam, acum se modernizeaza. A urmat trecerea pe langa aeroportul CILIPI care deserveste Dubrovnikul si ajungerea in Cavtat , o statiune mica dar extraordinara. In total cam 14 ore.

vedere din camera pensiunii


Cavtat vazut din larg




Drumul retur de astazi a fost Dubrovnik - Zagreb - Budapesta - Mako - Timisoara. Plecare la 6 dimineata din Cavtat,  15 ore durata
Nu e prea mult de zis deoarece 85% a fost pe autostrada. Intre Vrgorac si Zagreb am platit 215 kuna taxa de autostrada (un euro = 7 kuna) iar altii 41 kuna intre Zagreb si granita cu Ungaria.
Ca detalii totusi, autostrazile croate sunt excelente, cel putin Vrgorac - Karlovac este foarte bine realizata, se vede ca se lucreaza eficient. O multitudine de tuneluri. Vorbind de tuneluri cea mai mare surpriza au fost cele 2 tuneluri MONSTRU de pe acest traseu
Sveti Rok - 5679 metri lungime  http://en.wikipedia.org/wiki/Sveti_Rok_Tunnel si
Mala Kapela - 5821 metri lungime !!! http://en.wikipedia.org/wiki/Mala_Kapela_Tunnel

si cateva viaducte excelent realizate. suntem DEPARTE in acet domeniu. foarte departe.
Iar intre Vrgorac si Ploce se construieste in continuare. Din pacate nu am mai avut posibilitatea sa vad poze dar organizarile de santier si volumul de munca sunt imense. Strabag a realizat lucrari de arta EXTRAORDINARE pe acest traseu.

Cam asta ar fi traseul si parerile mele personale.

Voi incerca mai tarziu sa pun si cateva poze de la Dubrovnik, de deasupra lui unde am urcat cu o telegondola si cateva poze din croazierele facute printre insulele Croatiei.
Asta doar in cazul in care sunteti interesati.

Daca aveti intrebari voi incerca sa raspund in masura posibilitatilor.
Va multumesc pentru atentie si scuze pentru lungimea postului.








TIMISOARA 2021 !

Ionut

Super peisaj!!! Multumim de info & poze! Cred ca a fost o vacanta pe cinste. :)
:cheers:

savagedanyro

...putin spus...

am cateva vacante externe excelente : Barcelona, Halkidiki, Antalya s.a. dar asta intra in top 3 oricand. In unele aspecte bate chiar si Barcelona
TIMISOARA 2021 !