Mission X: filmari din avion ale obiectivelor de infrastructura

Started by Ionut, July 02, 2012, 10:59:41 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Si eu sunt de acord, sa ne spui Eurocopter cat ne costa. :D

Eurocopter

Procedura de zbor e exact cum a descris-o ciprebbe, deci nu trebuie nici un fel de aprobare de la nimeni pentru a filma. Avand in vedere ca plecarea se face de la Cluj ar fi posibil sa acoperim lunar tronsoanele pe care le-am filmat si ieri. De restul mai indepartate nu stiu ce sa zic, acolo deja vorbim de aproape o zi intreaga si nu prea cred ca as putea sa facem treaba regulat. Dar totusi odata sa zicem de doua ori pe an ar merge si un TM-Lugoj sau Arad-Nadlac.

Legat de fonduri eu sunt dispus sa le strangem in acest scop cu conditia ca toata lumea sa fie de bun simt si fair play. Eu va spun de acum ca nu voi putea promite niciodata ca in data cutare se va efectua zborul x. Zborurile se vor efectua cand este posibil atat din punctul meu de vedere cat si din cel al vremii. De asemenea, sunt amator si nu doresc sa fiu tras la raspundere pentru calitatea filmuletelor - desi daca l-ati vazut pe cel prelucrat de Skynick e perfect dupa parerea mea. In cazul in care cineva priceput este dispus sa prelucreze filmuletele mele in asa fel incat sa iasa mai bune dpdv calitativ, nu pot decat sa ma bucur. Se poate totusi sa fac rost de niste scule mai profi in perioada imediat urmatoare.

Daca sunteti de acord cu aceste conditii, putem incepe treaba. :)

PS: costurile nu vi le pot spune decat atunci cand ne hotaram ce si cand anume vrem sa filmam.

Ionut

Eu sunt de acord. :) Haideti sa facem asa, ce va propun: toti cei care vreti sa contribuiti dati-mi un mesaj privat (ca sa nu umplem degeaba threadul) si fac eu aici o lista cu toti. Scrieti-mi cam cat ati fi dispusi sa contribuiti. De exemplu: 30 RON/luna. Asta ca sa ne facem o idee, un plan. Este ok?

Skynick si altii care se pricep: haide sa-l ajutam pe Eurocopter sa proceseze acele clipuri.

Legat de scule, n-ar fi OK sa se filmeze cu o camera cu ventuza atasata pe geam (nu stiu cum se numeste) in carlinga? Ma gandesc ca o camera mai smechera care sa fie pusa afara (pe aripa de exemplu) e mai scumpa. Desi sunt si unele action cameras care au sisteme de prindere pentru ghidonul bicicletei, poate se pot prinde si de avion...

Eurocopter

Nu, singura solutie este fixarea unei camere profi cu stabilizator foarte puternic pe trenul de aterizare. Daca fixezi o camera cu ventuze pe geam vor iesi turbulentele exact la fel.

Legat de contributii eu as propune sa contribuie fiecare cu cat este dispus si sa nu fixati o suma anume. Poate unul vrea sa contribuie cu 5eur altul cu 10 eur sau altul cu nimic in respectiva luna.

Ionut

OK, si de unde facem rost de camera? Presupun ca este destul de scump un astfel de echipament.

Legat de pret pt combustibil: asta ziceam si eu, fiecare sa dea cat poate/vrea... 30 ron era pur si simplu un exemplu. Ideea este sa-mi transmiteti ca sa ne facem o idee. Daca nu se strang suficienti bani atunci nu vom putea face lunar. Sa avem o evidenta, asta era ideea. Ideea era sa fac o lista si sa o pun aici, sa fie publica. Daca nu doriti sa fie publica e OK si asa. Doar sa stim cati ne strangem si ce buget adunam. Asadar... liber la mesaje. :)

Ionut

OK, avem primii 3 colegi care au confirmat clar ca vor si pot contribui la filmari. Pe langa cei 3 ma pun si pe mine la socoteala. Asadar avem 4 useri momentan care pot acoperi un buget per filmare de aproximativ 40 euro. Unii colegi nu vor sa se stie ca vor contribui, asa ca voi pastra o lista privata, fara nume, si voi updata aici in primul post cati useri sunt in total si bugetul aproximativ pe care-l pot acoperi per filmare.

De fapt, daca cineva doreste sa se stie, putem sa trecem userul acolo, nicio problema. Ar trebui de asemenea sa pastram confidentialitatea celor care nu doresc sa se stie ca si ei contribuie.

Mai astept confirmari, un mesaj privat, din partea celor care iau o decizie finala sa contribuie. Orice contributie, oricat de mica, poate fi utila. Nu e musai ceva lunar, poate sa fie doar ceva ocazional, per filmare.

Dupa ce ne strangem 10-15 dau eu un mesaj tuturor si impreuna cu Eurocopter vedem ce buget strangem si ce putem face de acei bani. Evident, tineti aproape de acest thread. :cheers:

Later edit: am mai primit 3 confirmari, deci suntem 7 in total in acest moment, putem strange aproximativ 70 euro/filmare. :D
Later edit: inca 2 oameni, total buget aproximativ 83 euro.

ciprebbe

@ionut  sa nu se inteleaga ca trebuie sa contribuie in fiecare luna cu o suma... se va strange cat se poate apoi vom vedea costurile comunicate de eurocopter si vedem cum stam, va zbura sau mai trebuie sa strangem...
Daca s-au strans prea multi  se vor" reporta" pt filmarea urmatoare .....
Asadar dupa cum tine evidenta Ionut avem imediat buget pt un zbor insa mai repede de 1 luna nu are rost sa il lansam avand in vedere performatele de luni ale lui eurocopter
Concluzia orice suma e binevenita oricand de la oricine.
Am lansat ideea si pe SSC iar prima reactie e destul de ciudata..."dc sa nu sponsorizeze publicatiile din presa astfel de zboruri"....
Vedem cati vor pune osul si de dincolo, daca vor pune.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Quote from: ciprebbe on July 04, 2012, 05:31:29 PM
@ionut  sa nu se inteleaga ca trebuie sa contribuie in fiecare luna cu o suma... se va strange cat se poate apoi vom vedea costurile comunicate de eurocopter si vedem cum stam, va zbura sau mai trebuie sa strangem...

Da, exact! NU trebuie contributie in fiecare luna... ideea este sa stim mai intai CATI oameni se strang si ce SUMA ar putea fiecare sa dea din cand in cand! Inainte de o actiune voi trimite mesaj la toti cei din lista sa vedem cati pot da banuti pt acea actiune.

QuoteAsadar dupa cum tine evidenta Ionut avem imediat buget pt un zbor insa mai repede de 1 luna nu are rost sa il lansam avand in vedere performatele de luni ale lui eurocopter

Exact, deja Deva-Sibiu nu se merita sa mai fie filmat decat prin septembrie... zic eu, sa fie intr-adevar un progres vizibil. Pana atunci daca ne strangem si zice si Eurocopter ca poate, facem dintr-o alta zona, poate Lugoj-Deva (dar nu stiu daca poate ajunge din Cluj) sau poate facem un Bechtel... discutam asta, desigur.

QuoteAm lansat ideea si pe SSC iar prima reactie e destul de ciudata..."dc sa nu sponsorizeze publicatiile din presa astfel de zboruri"....

:lol: Vezi sa nu puna presa osu'... nici vorba de asa ceva.

tiberiud

Quote from: iuli on July 02, 2012, 02:23:42 PM
Pentru un plan de zbor (VFR sau IFR) este aprobat de catre Autoritatea Aeronautica Civila Romana.
Pilotii se ocupa de aprobabrile necesare. De obicei se trimit prin fax si aprobabrea se da imediat asta in cazul in care nu incalca reguli foarte stricte ce tin de aviatie in niciun caz de ce se intampla la sol. Adica nu ai voie sa incalci anumite plafoane de zbor, anumite zone cu restrictie, etc. Obligatoriu te tii de planul de zbor aprobat cu exceptia in care turnurile de control de pe traseu iti dau alte directive exceptionale.

VFR = zbor dupa reguli vizuale
IFR = zbor dupa reguli cu instrumente

Iuli is right!
Prietenul meu care zbura de la Arad depunea planul de zbor cu aprox 30-45 de min. inainte de zborul propriu-zis, prin internet, de pe iPad (exista chiar o aplicatie pentru FPL), dupa care zbura conform planului. Pentru un pilot privat, cu un ultra light, este posibil sa zboare virtual oriunde, dupa ce s-a informat in prealabil daca exista sau nu restrictii in spatiul aerian... Long story short, ma inscriu si eu pe lista de donatori cu 100 ron. Dati-mi si mie amanunte cand aveti o idee cine si cum aduna banii.
@eurocopter, daca ai nevoie de programe de navigatie pt. iPad, PM me.
SCZ de off topic!

ciprebbe

legat de donatii :D scrie te rog in PM la ionut el tine evidenta listei
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Eurocopter

Lugoj-Deva se poate face si e o idee destul de buna, doar sa avem ce filma nu doar decopertari simbolice. Venind astazi la Bucuresti ma gandeam ca am mai putea filma si centura Brasov la care parea sa se lucreze destul de serios. Legat de Bechtel nu cred ca se merita sa filmam pentru ca am impresia ca nu se lucreaza serios si nu ar avea rost sa investim intr-un video intreg ca sa filmam cateva echipe de muncitori care abia lucreaza la niste podete - dar cum doriti voi, majoritatea decide :).

mariansb

Lugoj-Deva ar merge daca s-ar lega cu Tm-Lugoj,lot 1 si Arad-Nadlac.
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

Eurocopter

TM-Lugoj poate ca, Arad-Nadlac e deja prea departe pentru a le baga pe toate 3 intr-un singur zbor. Arad-Nadlac ar necesita zbor separat pentru a putea merge direct peste Apuseni in zona respectiva, altfel e ocol prea mare.

Ionut

Avem confirmati 14 useri pana acum, 142 euro buget mediu aproximativ. :) Mai asteptam... :cheers:

tiberiud

http://gopro.com/cameras/hd-hero2-outdoor-edition/

@eurocopter
Cu camera de mai sus s-a filmat pe autostrazile din vest. se prinde unde vrei si filmeaza HD!
@ionut
O camera de felul asta costa cam 1500 RON. Daca vorbim cu userii de pe ambele forumuri, nu cred ca ar fi greu de adunat suma asta... Ce ziceti?

http://www.actioncamera.ro/produs/137/GoPro-HD-Hero2-Outdoor-/detalii.html