Mission X: filmari din avion ale obiectivelor de infrastructura

Started by Ionut, July 02, 2012, 10:59:41 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Suna bine! :) Daca poti acoperi tu ar fi excelent. Oricum mai avem pana cand se incep lucrari. E bine daca poti zbura si pe traseul ales (cand va fi ales), inainte de a fi incepute lucrarile.

horatiu.cosma

Ar fi o idee, daca ai posibilitatea, sa studiezi acea portiune intre Caineni si Perisani prin Boisoara, Titesti.

vancouver

Quote from: Ionut on March 02, 2016, 09:08:31 PM
Toate donatiile pentru filmari se fac de acum pe conturile Asociatiei Pro Infrastructura (API):

ASOCIATIA PRO INFRASTRUCTURA
CIF 34449579
Str. Nemira nr. 19, Gilau, Jud. Cluj
IBAN RON: RO 76 INGB 0000 9999 0501 0272
IBAN EUR: RO 16 INGB 0000 9999 0502 5999
ING Bank Cluj-Napoca
Detalii plata: donatie

Multumim!

Mai nu stiu de ce se intelege asa de greu un aspect elementar. Pentru virament din strainatate trebuie BIC (sau SWIFT cum i se mai spune prin Romania).

Am n persoane cu care am sau am avut contact si am avut aceeasi problema. Ma refer strict la români, oriunde s-ar afla ei in lume, ceilalti imi dau intotdeauna si BIC, respectiv in Germania uzanta cere ca datele bancare - evident complete - sa fie trecute in antetul oricarei firme / asociatii (deci nu trebuie sa stau sa mai cer), iar in Franta se furnizeaza un asa-zis RIB (releve d'identite bancaire) - o hartie pretiparita chiar de la banca.

Asadar, care este BIC (banc identification code)?

PS. Uite numai ca exemplu. Am in fata o amenda de 15€, pentru ca am parcat aiurea in Frankfurt (am depasit timpul pentru care platisem la automatul de pe strada). Hartia este emisa de primaria orasului Frankfurt. Mare pe prima pagina, dupa suma de 15 €, este trecuta legatura bancara: IBAN: ... si evident si BIC: .... Iar jos, in subsolul paginii, inca o data toate datele de identificare: Adresa departamentului amenzi rutiere, numere de telefon si fax, orarul, datele bancare.

Hai sa ne intre si noua in reflex. Traim in UE, am inventat sistemul IBAN+BIC pentru a plati oriunde in toata UE avand aceste doua coduri. Hai sa le trecem permanent pe ambele si sa ne usuram munca.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

Ionut

Pai de ce nu zici asa? Stai acolo pe gramada de bani si nu poti sa-i transferi.
Ia vezi acum:

http://www.proinfrastructura.ro/implicare/donati/

ASOCIATIA PRO INFRASTRUCTURA
CIF 34449579
Str. Nemira nr. 19, Gilau, Jud. Cluj
IBAN RON: RO 76 INGB 0000 9999 0501 0272
IBAN EUR: RO 16 INGB 0000 9999 0502 5999
Cod BIC: INGB
Cod SWIFT: INGBROBU
ING Bank Cluj-Napoca
Detalii plata: donatie

Vorba reclamei. Better? :)

NGC

Quote from: vancouver on March 12, 2016, 02:26:22 AM
Pentru virament din strainatate trebuie BIC (sau SWIFT cum i se mai spune prin Romania).

Trebuia BIC / SWIFT, dar de la 1 Februarie 2016 in UE NU mai trebuie !!!
Deci se pot face fara probleme transferuri internationale in UE avand doar contul IBAN.


Allex

"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

ciprebbe

Quote from: alexV on June 17, 2016, 07:15:53 PM
Mai filmam din avion?

Urmeaza.
La ce vreme a fost anul acesta ...... si la cate santiere avem......
Dar raspunsul e da vom continua filmarile, la fel si strangerile de fonduri.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

alexV

Fiindca s-a anuntat ultima filmare din sezon, propun s-o amanam cat mai mult, in functie de vremea si posibilitate de zbor. Mai toate santierele de autostrada din Transilvania sunt in plin avant, si nu de mult timp. Pe finalul toamnei se vor vedea progrese mai mari.

Constructorii vor lucra oricum pana spre vacanta de Craciun.

Ionut

Vom filma si acum si vedem cum tine vremea cu noi si... bugetul. Lugoj-Deva si A10 am filmat la final de august, iar progresul trebuie sa fie unul foarte bun si se merita filmarea cat avem vreme buna. Avionul nu e drona, nici toamna nu-i ca vara. Avem sanse bune sa mai prindem inca o filmare in acest sezon (vreme & bani). Apropo, multumim pentru donatii si cei care nu ati donat puteti inca sa o faceti!

:cheers:

Ionut

Ne pregatim sa achizitionam inca o drona, a treia. :) In special pentru sudul si estul tarii. Avem A0 (speram "in curand"), DNCB (multe obiective, pasajele si DN2-A2), dar si PiSi si, cine stie, Braila. Oricum cert pentru Bucuresti. Trebuie ceva de calitate, cu semnal bun, baterii etc etc. Buget? Vreo 3000 EUR.

Cine doreste sa ne sustina, aveti aici posibilitatea sa o faceti.

Daca nu va place prin acea platforma, puteti oricand sa donati direct in contul nostru (sau prin PayPal).

MULTUMIM!!!




Drona performanta din "flota" este la Cluj in acest moment si ramane acolo pentru Suplacu-Bors, Satu Mare si alte obiective din centru si nord/nord-vest. Drona veche (prima drona, de fapt) care este acum la mine va ramane de "backup" sau va fi trimisa in alta parte a tarii (ne mai gandim, vedem). Cert este ca aceasta drona veche poate face doar punctual treaba... greu de tot cu semnalul, una din baterii e pe duca, ar mai trebui si un rand de elice (deci trebuie investit in ea).