Mission X: filmari din avion ale obiectivelor de infrastructura

Started by Ionut, July 02, 2012, 10:59:41 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Ionut

Salut get, bine ai venit! Trimite-mi te rog un PM cu suma pe care o poti trimite la o filmare, o suma aproximativa, medie, ca sa avem o lista si un buget. :)

Baieti, astept de la Eurocopter contul bancar/paypal/detaliile de plata si apoi va trimit PM si email tuturor. :cheers:

davyl

Ionut, acum am vazut si citit si eu toate detaliile misiunii X.  :D

Vreau si eu sa particip, asa ca astept si eu un PM sau e-mail (la adresa mea dvily@yahoo.com).

Cred ca as putea da personal macar jumatate dintr-un zbor, daca nu unul intreg. Pentru o cauza nobila cum e asta, merita facute eforturi. :gj: :gj:

Cred ca pot contribui si prin virament si prin PayPal. Prin PayPal n-am mai facut plati de ceva vreme, dar contul cred ca e inca acolo. Am o intrebare: contul lui eurocopter este in EUR sau RON?

Ionut

davyl, da-mi un PM aici in forum si spune-mi o suma minima pe care o poti acoperi lejer, fara bataie de cap, pentru o filmare individuala. :) Iti dau detalii despre cont/paypal imediat ce primesc de la Eurocopter. Trimit detaliile de plata tuturor din lista.

ciprebbe

Sper ca mai spre seara sa apara si eurocopter si sa ne dea info privind contul de paypal si contul IBAN.
Ne mai raman cateva zile sa ii depunem si apoi sa organizeze el zborul si sa decoleze.
Vremea se arata ok...
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Eurocopter

Imi cer scuze aseara am ajuns foarte tarziu inapoi acasa din delegatie si abia acum cateva minute am reusit sa-i comunic lui Ionut detaliile legate de conturi. Este vorba de un cont Paypal si un cont in RON la banca ING. Avand in vedere ca lumea se mobilizeaza serios cu fondurile, voi face tot posibilul sa filmam saptamana viitoare Lugoj-Deva si TM-Lugoj.

Spunea cineva mai sus ca este imposibil de realizat Arad-Nadlac dintr-un zbor. S-a inteles gresit, Arad-Nadlac se poate realiza dintr-un zbor exclusiv, adica trecut muntii dinspre Cluj si mers ata pana la Nadlac, filmat pana la Arad si apoi ata inapoi la Cluj. Asta ar insemna un zbor de 3h-3h1/2. Eu as mai propune si o filmare pe centura Brasovului daca bugetul va fi atat de generos pe cat se anunta.  :)

Ionut

Haide sa vedem si cati bani se strang si faci tot ce se poate de acei banuti. :)

bogdymol

Astazi am fost la mitingul aviatic de la Arad (poze mai tarziu pe thread-ul aviatic). Cu ocazia aceasta am intrebat si de zboruri si situatia sta cam asa: unul din piloti mi-a spus ca poate face zborul peste Arad-Nadlac, doar ca momentan nu are avion pentru ca avionul cu care zbura el de obicei s-a prabusit acum cateva saptamani cu un alt pilot. Cand va face rost de avion voi fi anuntat, dar din pacate pretul mi s-a parut cam piperat... 80-100 € pentru Arad-Nadlac.

O alta varianta ar fi o filmare dintr-un deltaplan (cu pilotul - filmarea imi apartine), iar costurile vor fi mai mici.

Ramane sa mai discut... nu saptamana viitoare ca voi fi plecat de maine dimineata... dupa aceea.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

tiberiud

Am vorbit si eu pentru Arad-Nadlac si am promisiuni ca se rezolva saptamana viitoare, sau cel tarziu peste 2 saptamani. La partea financiara, o rezolv eu.
Keep in touch!

Ionut

Multumim Tiberiu! Tine-ne la curent, facem o noua cheta. :D

Apropo, deja au inceput sa intre banutii, avem pana acum 225 RON deja confirmati pentru filmarea asta. Ar trebui sa ajungem pe la 100 euro, adica 460 RON. Eu zic ca ajungem.

Intr-o alta ordine de idei, nu am primit niciun fel de semn (email) de la Directorul Aeroclubului Romaniei. Mda, ce sa zic, fara comentarii. Eu sunt recunoscator ca ne putem noi mobiliza.

:cheers:

cutter

Salut, vă urmăresc de ceva vreme. Aș vrea și eu să contribui pentru filmări, vă rog să-mi trimiteți contul bancar prin PM.

Off-topic, o sugestie, în aceeași linie a mobilizării cetățenești ar fi să încercăm să urmărim, "anchetăm", devoalăm lucrurile în neregulă
cu construcția de autostrăzi din România. Mă refer la probleme de genul lotului din Arad-Nădlac unde Romstrade "a fugit cu banii", UE
suspendă finanțarea și noi rămânem cu buza umflată.

Știu că forumul are mai ales specific tehnic și pe cât posibil se evită politica, dar ce propun eu are mai degrabă o componentă cetățenească,
decât politică. Cred că prin contactele, sursele pe care le avem printre constructori, în lumea politică, în ministere, în UE (DG Regio, de exemplu),
putem afla și da în vileag câte ceva despre dedesubturile murdare ale acestor blocaje. Vinovații se bazează pe liniște, pace și lipsa informării generale
asupra manevrelor și combinațiilor pe care le fac. Dacă putem măcar un pic să facem lumină și să punem presiune, poate reușim să limităm
fenomenul.

Poate un topic separat pentru această propunere?

Ionut

Salut cutter, bine ai venit! :cheers:
Iti trimit pe PM detaliile de plata.

Ceea ce spui tu este foarte util, insa nu stiu cum putem face noi asta. Autoritatile momentan nu ne baga in seama (nu baga ei in seama uneori publicatiile mari, ce sa mai vorbim de noi) si e nevoie de munca multa. Personal cred ca este nevoie sa se creeze relatii prin cei din teren (gen nenea_hartia, alecu26). Ei fac deja foarte mult, venind cu vesti si poze din teren.

Cu autoritatile este foarte complicat... dar daca aveti idei/propuneri eu sunt dispus sa facem ceva. Legat de ceea ce spui tu chiar exista un thread pentru asta: comunicarea cu autoritatile. Putem vorbi acolo... despre relatia noastra cu autoritatile si actiunile "cetatenesti". :)

davyl

Quote from: Ionut on July 15, 2012, 08:43:48 PM
Multumim Tiberiu! Tine-ne la curent, facem o noua cheta. :D

Apropo, deja au inceput sa intre banutii, avem pana acum 225 RON deja confirmati pentru filmarea asta. Ar trebui sa ajungem pe la 100 euro, adica 460 RON. Eu zic ca ajungem.

Intr-o alta ordine de idei, nu am primit niciun fel de semn (email) de la Directorul Aeroclubului Romaniei. Mda, ce sa zic, fara comentarii. Eu sunt recunoscator ca ne putem noi mobiliza.

:cheers:
Ionut,
Ai mesaj pe privat! Vesti bune!
:cheers:

Ionut

Dupa ultimele confirmari de plata avem stransi 530 RON si 71 euro, deci in total cam 850 RON (189 euro). Asta inseamna ca am facut aproape de doua ori bugetul pentru filmarea asta si ce ramane va intra in bugetul pentru filmarea viitoare! Ne-am miscat cu mare talent, va multumesc tuturor pentru contributii, unele dintre ele extrem de generoase! Ma bucur ca ne-am putut organiza si am pus banii proprii la bataie pentru a face intr-adevar ceva util. Respectele mele! :cheers:

Eurocopter va zbura joi sau vineri, miercuri nu se anunta o vreme prea buna de zbor. Oricum sunt sanse fff mari ca la final de saptamana sa avem filmuletul gata.

ciprebbe

EXCELENT !!!
Azi e destul de rece la Cj....dar sunt premise ca vremea sa se incalzeasca si sa fie ok pe joi..asa ca sunt sanse sa zboare.
Stiu ca la un moment dat eurocopter cerea ajutor pt prelucrarea filmuletelor....s-a oferit cineva? e rezolvata si partea asta?
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut