Mission X: filmari din avion ale obiectivelor de infrastructura

Started by Ionut, July 02, 2012, 10:59:41 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Eurocopter

Momentan suntem pe 0, dar s-au anuntat cativa doritori sa faca noi contributii. Vedem ce intra maine-poimaine si va tin la curent. Banuiesc ca urmatorul zbor ar fi un Deva-Orastie combinat cu Lugoj-Deva lot 1 peste circa doua saptamani. Bogdymol spunea ca poate aranjeaza si el un nou Arad-Nadlac peste vreo luna.

Stie cineva daca procesarea de pe youtube permite sa pui mai multe piese intr-un singur video? Eu nu am reusit nicicum si dupa cum ati vazut am pus o piesa de 10 minute (cea mai lunga care am gasit-o), dar restul clipului a ramas fara coloana sonora.

sebba

din cate stiu eu nu se poate

pe de alta parte (parerea mea) e ca filmele ar merge si "scurtate", adica pe perioadele "monotone" si unde nu prea sunt de vazut detalii, sa se accelereze play-ul, 2x, 4x, 10x, dupa caz...
si s-ar putea obtine filme de 10-15 min maxim ceea ce cred eu ca e mai mult decat rezonabil
Sailing away! S/Y Haimana

bogdymol

@Eurocopter: mai discutam pe la sfarsitul lunii Septembrie despre un nou clip pe Arad-Nadlac. Cu siguranta se vor vedea progrese pana atunci :)

Pe youtube nu se pot pune 2 melodii la coloana sonora, dar ai putea ca de acum incolo sa imparti clipurile in segmente care sa fie in concordanta cu loturile filmate
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

get


Ionut

Va trimit si rezultatele campaniei anterioare:
* buget total: 1930 RON
* total useri care au contribuit: 24 (din evidentele mele)
* contributie medie: 80 RON
* contributie maxima: 100 EUR (!!!)
* contributie minima: 25 RON

Ce-am facut cu banii:
* 550 RON, 20 iulie 2012, filmare avion Eurocopter (A1 Timisoara-Lugoj lot 1, Lugoj-Deva lot 1)
* 350 RON, 4 august 2012, filmare motodeltaplan bogdymol (A1 Nadlac-Arad, ambele loturi si Arad bypass)
* 480 RON, 10 august 2012, filmare avion Eurocopter (A3 Suplacu de Barcau-Bors)
* 550 RON, 1 septembrie 2012, filmare avion Eurocopter (A1 Sibiu-Orastie)

Va trimit in cateva momente si pe email si pe PM rezultatele si indemnul sa incepem o noua campanie!!!

:cheers:

djsmeu

pentru filmare deva-orastie o sa pun si eu bani...da unde trebuie sa trimit????

Eurocopter


lautaxi

Eurocopter te rog daca poti cand pleci din Cluj la urmatoarea filmare sa filmezi pista noua a aeroportului Cluj sa vedem oare termina anu asta...?

Eurocopter

Quote from: lautaxi on September 06, 2012, 12:21:22 AM
Eurocopter te rog daca poti cand pleci din Cluj la urmatoarea filmare sa filmezi pista noua a aeroportului Cluj sa vedem oare termina anu asta...?

Acolo e putin mai complicat, trebuie aprobare speciala pentru a survola pista, fiind exclus sa o obtii daca sunt aterizari/decolari in intervalul de timp apropiat, dar voi incerca.  ;)


sebba

apropos de drone, am studiat putin problema...
cu ce se gaseste acum pe piata, se poate face un avion, cam la 2.5m anvergura, autonomie undeva la 2-2:30h, si care sa fie programat astfel incat sa-si urmeze singur planul de zbor (gps, autopilot etc) si investitia se ridica pe la 3-4000 eur

ii faci planul de zbor pe computer si-i dai drumul
se duce, filmeaza, se intoarce, decoleaza si aterizeaza singur (doar sa aibe unde, 20-40m)

bani sa fie ca are balta peste :)

Sailing away! S/Y Haimana

Ionut

Cand vor fi 500 useri care sa contribuie poate ne luam si drona. :D Pana atunci... vise. :-[

savagedanyro

Luam noi drona pana termina astia autostrăzile in ritmul actual
TIMISOARA 2021 !

sebba

nimic nou! :)

http://www.youtube.com/v/jrFaZTUlEt8

varianta clasica RC si cu motor electric se face repede si ieftin, sub 1000 eur
ca sa zboare insa singur si sa aibe si autonomie mare... motor benzina... alte prostii... mai trebe bagati vreo 2000-2500 eur in autopilot/gps/etc
Sailing away! S/Y Haimana

Ionut

Vesti nu bune, FOARTE bune!

Campania pentru filmarile de toamna-iarna a strans pana acum 2390 RON! Cea mai mare contributie a fost de 500 RON (da, din partea unei singure persoane), iar cea mai mica de 25 RON. :) MULTUMIM TUTUROR! Evident, daca mai vreti sa contribuiti in continuare va rugam sa o faceti, banii nu se strica, se pun toti la socoteala.

Ideea este ca acest buget ne cam asigura, din ce-am inteles de la Eurocopter, cam tot anul pentru filmari.

Avem confirmarea de la Eurocopter ca primul zbor pentru Deva-Orastie si Lugoj-Deva e batut in cuie pentru saptamana 17-24 septembrie daca vremea va permite. Deci pe finalul saptamanii viitoare avem filmare noua, cel mai probabil. Nu se anunta vreme rea, dar sa vedem, acum toamna va fi mai dificil cu vremea.

Sa ne spui si tu bogdymol cam cand filmam Nadlac-Arad. :)

:cheers: