[BV] Rezidential in Brasov

Started by Harry, July 18, 2018, 10:14:33 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Harry

Cunoscutul dezvoltator rezidential Maurer Residence a lansat un nou proiect rezidential in Brasov. Ansamblul denumit Maurer Villas va fi dezvoltat in cartierul Tractorul, la intersectia dintre Strada Stefan Baciu si Strada Argintului.

In total vor fi edificate 36 de cladiri desfasurate pe S+P+2E+M ce vor livra pe piata 1044 de unitati locative, primele blocuri urmand a fi date in folosinta in 2020.



Mihnea

Eu m-am mutat din Brasov de multi ani. Totusi, mintea si inima mea este tot acolo. Asadar, cu scopul de a-mi cumpara un apartament dar si a vedea ce se mai construieste si cum prin BV, deschid acest subiect.
Ce se mai construieste, unde, cum...prost sau bine, prin ce zone s-a mai extins Brasovul?
Caut casa, caut casa!!

Mihnea

Caut casa, caut casa!!

pasadia

Top City adica? Harta este corecta, iti indica unde trebuie amplasamentul.

Denumirea cartierul? Unii inca ii spun Tractoru, chit ca este vorba despre vechiul camp agricol ce era la nord de str. Bronzului, cea care pana in anul 2000 reprezenta granita municipiului? Altii ii spun Coresi, chit ca mall-ul si ansamblurile rezidentiale ce poarta acest nume oficial se afla la est de 13 Decembrie.

Eu prefer sa ii spun mahala sau ghetou. Pentru ca tot ce se intampla acolo aduce a asa ceva. Initial trebuia sa fie zone de case, P+1+M sau P+2, apoi incetul cu incetul au fost aprobate noi PUZ-uri (parca au ajuns pana la denumire PUZ Tracotul VII sau VIII) si noi inaltimi: P+10, scari de peste 100 de apartamente, etc... Pimaria nu vrea sa ofere nici un serviciu public in acea zona (nici asfalt, nici strazi drepte / bulevarde, nici benzi de bicicleta, nici transport public), ca atare acum avem drumuri de pamant si oi.

Ps: da, am locuit in chirie in zona pana acum 4 luni. Iar acum 10 zile m-am plimbat inca odata pe strazile de pamant de acolo. In fata unui viitor complex rezidential am dat si de o vulpe...

QuoteAsadar, cu scopul de a-mi cumpara un apartament dar si a vedea ce se mai construieste si cum prin BV, deschid acest subiect.

Cat priveste acei bani - chiar vrei sa ii pierzi? Esti masochist?
Brasovul este orasul care pute, la modul propriu (groapa de gunoi Fineco, construita in imediata apropiere si care emana gaze de fermentatie continuu).
Brasovul este orasul care se auto-distruge prin asfaltare continua (practic zone verzi nu exista si numaram Tampa ca sa dam bine in statistici).
Brasovul este orasul care se omoara singur (vezi zecile de accidente pe trecerile de pietoni nesemaforizate, neiluminate si mutate in cele mai anacronice locuri posibile datorita crearii sensurilor giratorii).
Brasovul este orasul care isi pierde complet identitatea (dupa exodul sasilor, asistam in ultimii ani la un exod continuu al tinerilor (marea majoritate plecati afara sau la Cluj, statistici reale functie de facultatea urmata de absolventii liceelor de top, Saguna si Mesota).
Brasovul este orasul autosuficientei veneticilor care cred ca aici au descoperit Occidentul (ii inteleg, majoritatea provin din BZ, VN, GL, BR, VS, DB) si al localnicilor indoctrinati precum alcolicii ("cel mai frumos oras din Romania").
Brasovul este orasul (ma rog, judetul) care se falimenteaza singur obsedat fiind de un singur proiect - aeroportul. In timpul asta spitalele sunt distruse, DJ-urile sunt distruse, parcurile industriale proprii sunt distruse, totul e distrus...

Si deh, in plus Brasovul e incapabil sa atraga vreo investitie serioasa la nivel guvernamental (cea mai mare fiind cea de vreo 15-20 milioane de euro bagata in tunurile de zapada si largirea partiilor, afacere din care au castigat firmele lui Udrea si Copos prin Ana Teleferic  - nu de alta dar brasovenii nu prea au loc sus in Poiana). Nema autostrazi, nema spital regional, nema aeroport...

Asa ca, revenind: chiar n-ai ce face cu banii aia? 

Mihnea

#4
Eu prefer sa ii spun mahala sau ghetou. Pentru ca tot ce se intampla acolo aduce a asa ceva. Initial trebuia sa fie zone de case, P+1+M sau P+2, apoi incetul cu incetul au fost aprobate noi PUZ-uri (parca au ajuns pana la denumire PUZ Tracotul VII sau VIII) si noi inaltimi: P+10, scari de peste 100 de apartamente, etc... Pimaria nu vrea sa ofere nici un serviciu public in acea zona (nici asfalt, nici strazi drepte / bulevarde, nici benzi de bicicleta, nici transport public), ca atare acum avem drumuri de pamant si oi.

Ps: da, am locuit in chirie in zona pana acum 4 luni. Iar acum 10 zile m-am plimbat inca odata pe strazile de pamant de acolo. In fata unui viitor complex rezidential am dat si de o vulpe...

Cat mai sunt chiriile prin Brasov?
Caut casa, caut casa!!

pasadia

2 camere utilate - peste 300, poate chiar 350-400 de euro. Si da, achizitia unui apartament pentru inchiriere e inca o afacere buna acolo. Nu stiu inca pentru cat timp, la un moment dat tot vor incepe sa scada chiriile.