Comunicare oficiala cu MT/CNIR/CNAIR si alte institutii

Started by Ionut, June 12, 2012, 08:24:17 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dr4qul4

observ ca in ultimul timp CNADNR a inceput sa raspunda solicitarilor (de informatii) primite, si chiar intr-un timp destul de scurt.

ce nu pot intelege este de ce nu-si updateaza site-ul si de ce nu posteaza situatia la zi a tuturor contractelor de importanta nationala.

La ei pe site sebes -turda e inca Drum Expres fara Finantare, in conditiile in care s-a organizat licitatia pentru a fi contruita autostrada din fonduri UE.

Sunt penibili
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

alin_simeriaveche


iuli

Cand mai trimiteti intrebari catre CNADR va rog sa intrebati si de centura Timisoara, in ce stadiu se afla proiectul, daca exista finantare, in ce exercitiu de finantare intra si ce varianta s-a ales din proiect. In plus, daca studiile de fezabilitate mai sunt actuale sau trebuie refacute.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

bogdymol

Propun sa strangem in acest thread intrebarile, iar cand se strang mai multe sa le trimitem pe toate deodata. Asa cred ca e mai bine si pentru noi, si pentru ei.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

iuli

Exact de asta am început eu. Poate vin și alții cu idei.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

bogdymol

A venit astazi raspunsul de la CNADNR la intrebarile adresate de mine acum o luna si pentru care am primit o scrisoare de "amânare" acum cateva zile. Reiau intrebarile, sa fie clar:

QuoteBuna ziua,

Pe baza legii 544/2001 privind liberul acces la informaţiile de interes public, va rog sa-mi comunicati urmatoarele:

1. Ma intereseaza strategia privind numerotarea autostrazilor planificate din Romania. Pana in acest moment certitudinile sunt A1 (Bucuresti-Nadlac), A2 (Bucuresti-Constanta), A3 (Bucuresti-Bors) si A4 (Centura Constanta).

Care va fi numerotarea oficiala pentru:
Centura in regim de autostrada a Municipiului Bucuresti
Autostrada Sebes - Turda
Autostrada Craiova - Pitesti
Centura Bacau

2. Va rog sa-mi comunicati si numerotarea pentru oricare alta autostrada planificata din Romania, daca aceasta numerotare a fost deja stabilita.

3. Care este termenul de incepere efectiva lucrarilor de constructie a autostrazii Comarnic-Brasov?

4. Cand va fi pregatita documentatia si va fi demarata licitatia pentru finalizarea tronsonului de autostrada Nadlac - Arad, lotul 2 (fostul lot Alpine)?

5. Care este stadiul lucrarilor la Autostrada A4 (Centura Constanta) si cand vor fi aceste lucrari finalizate integral?

6. Cand se vor aloca bani de la buget pentru finalizarea celor 2 pasaje peste Calea Ferata de pe Centura Nord Arad (DN7)?

Va multumesc

Si raspunsul:





Si acum sa le luam pe rand.

1. + 2. Se pare ca harta primita de la un alt utilizator al forumului in luna ianuarie referitoare la numerotarea autostrazilor a fost corecta. Ma refer la aceasta harta (pozata cu telefonul mobil). Dupa cum vedeti, pe ultimul rand scrie ca au atasat e-mailului si harta oficiala. Din pacate, aceasta harta nu era atasata e-mailului, dar i-am rugat sa o trimita din nou. Cand apare, o pun aici.

E de remarcat faptul ca e prima informare oficiala cu privire la viitorul sistem de numerotare a autostrazilor din Romania.

3. Santierul pe Comarnic-Brasov incepe in Aprilie. E bine.

4. Referitor la re-licitarea autostrazii Nadlac-Arad, lot 2 (fost lot Alpine, 85%). Stiu ca si altor colegi li s-a raspuns ca "documentatia e in curs de pregatire", asa ca eu am intrebat "cand va fi pregatita documentatia" (adica ok, o pregatiti in prezent, stiu asta, dar cand e gata?). Se pare ca e tot "in curs de pregatire". Asteptam...

5. Centura Constanta nu e gata, ci doar la 93,5%. Eram doar curios cand va fi gata. 4 luni de la reinceperea lucrarilor.

Totusi ma surprinde o chestie: Centura Constanta nu este realizata tot cu fonduri europene? Eu stiu ca da, asa ca efortul bugetar nu ar trebui sa fie atat de mare...

6. Cele 2 pasaje de pe Centura Arad, incepute dar abandonate. Politicienii din Arad (si unii, si ceilalti) s-au laudat saptamana trecuta ca s-au alocat bani si urmeaza cat de curand reinceperea lucrarilor. Se pare ca domnii de la CNADNR stiu ca doar la anul se vor finaliza. Deci cineva ori e prost informat, ori minte.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

iuli

Mulțumiri pentru informare și mai ales pentru rezumat. Pentru chiar e greu să citească de pe telefon scanarea.

La faza cu pasajele mă gândesc că e o întrebare retorică. E clar răspunsul din păcate.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

bogdymol

Mi-au transmis astazi cei de la CNADNR si harta oficiala cu numerotarea autostrazilor. E tot acea harta ce am vazut-o acum vreo luna, doar ca e mai clara (cea veche era pozata cu un telefon).


Click pe harta pentru marire
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

ciprebbe

^^ ms de harta.

Legat de intrebari as posta cateva:
1. Ce se mai aude cu Suplacu de Barcau- Bors care e bugetata pe 2014 conform laudelor plagiatorului.
2. Ce se intampla cu Gilau-Nadasel contract semnat deja de 1 an cu UMB
3. Va fi tronson  Turda- Ogra sau se va prelungi pana la Tg Mures desi SF ul e pana la Ogra.

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

goanga

Quote from: bogdymol on February 05, 2014, 10:42:55 PM
Mi-au transmis astazi cei de la CNADNR si harta oficiala cu numerotarea autostrazilor.

Nu ar fi trebuit ca Brasov - Fagaras sa faca parte din A3 si A13 sa fie doar Fagaras - Sibiu?

LE: acum vad ca A13 se continua spre Bacau. Asta inseamna ca se modifica traseul A3 sau doar ca astia care au desenat harta nu au habar?

sebba

o sa ne ratacim pe autostrazi, ce mai.... o sa colcaie... nici nu o sa mai stim cum o sa arate DJ-urile...
cand eram mic visam sa ajung pe Luna, la o bere. Mi-a trecut cu zburatul pe Luna dar daca-mi revine boala am multe sanse sa ajung acolo inainte de a vedea facute autostrazile alea desenate mai sus
sau... mai stii... poate se vor vedea de pe Luna, ca si Marele Zid... la ala cat o fi durat SF-ul?
Sailing away! S/Y Haimana

bogdymol

Poate unii dintre voi ati observat ca pe SSC am redeschis thread-ul cu intrebarile adresate MT. Scriu si aici despre el, chiar daca e pe alt forum, pentru ca eu consider ca cele 2 forumuri nu sunt intr-o competitie, ci ar trebui sa lucreze impreuna la urmarirea dezvoltarii infrastructurii din Romania.

Copiez si aici o parte din ce am scris dincolo:

Quote from: bogdymol @ SSCAm observat ca numerosi utilizatori ai forumului trimit din proprie initiativa intrebari catre CNADNR prin intermediul e-mailului, iar raspunsurile vin intotdeauna. Ultimul exemplu e elocvent. Problema este ca nu ne-am organizat si noi putin si fiecare trimite intrebarile asa cum considera. In plus, am observat ca s-a mai intamplat ca 2 utilizatori diferiti ai forumului au trimis aceeasi intrebare la un interval de cateva zile unul de celalalt.

Fiecare membru al forumului poate adresa aici intrebarile care il macina, iar cand se va strange un numar decent de intrebari interesante ma voi ocupa cu trimiterea lor catre CNADNR, urmand sa public aici raspunsul atunci cand il primesc.

Urmatorul e-mail ce il voi transmite va cuprinde urmatoarele intrebari:
1. Cand se vor incepe lucrarile de constructie a autostrazii A3, tronsonul Gilău-Nădășelu?
2. Cand se va demara licitatia pentru constructia autostrazii A3 Campia Turzii - Tg. Mures si care va fi lungimea noului tronson?
* Am intrebat care va fi lungimea pentru a ne da seama unde va fi nodul dinspre Tg. Mures (au fost mai multe variante vehiculate pe forum pana acum)
3. Cand vor fi reluate lucrarile la autostrada A3, tronsonul Suplacu de Barcau - Bors? Care va fi modalitatea de finantare a acestui tronson?
4. Cand vor incepe lucrarile de constructie al autostrazii A1, tronsonanele 2,3,4 din sectiunea Lugoj-Deva?
5. Care este stadiul lucrarilor la Autostrada A1, tronsonul Arad-Timisoara si cand vor fi aceste lucrari finalizate integral (inclusiv spatiul de servicii si Centrul de Intretinere si Coordonare)?
6. Cand se vor demara licitatiile pentru constructia de benzinarii in spatiile de servicii de pe tronsoanele de autostrada deschide recent?
7. In ce stadiu se afla Centura Timisoara-sud si cand se va demara licitatia pentru constructia acestei variante de ocolire?

Lista e deschisa :)

Cei care au intrebari pot sa le scrie ori aici, ori pe SSC, iar cand va fi sa trimit e-mailul la CNADNR voi trimite intrebarile interesante postate pe ambele forumuri. Raspunsurile, cand vor veni, le voi posta in ambele locuri.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

MHN

Bravo bogdymol pentru implicare!
Sper sa nu devii persona non grata pentru palmasii din CNADNR (adica, cei care vor munci pentru raspunsuri, evident) :)

bogdymol

Lasa ca mai trimiteti si voi intrebarile, sa nu ii stresez eu prea mult :D

Ideea era sa ne organizam putin pentru a obtine maximul de informatii.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele