Comunicare oficiala cu MT/CNIR/CNAIR si alte institutii

Started by Ionut, June 12, 2012, 08:24:17 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Allex

"In acest moment nu putem oferi un raspuns cuprinzator intrebarii dumneavoastra" - Cum adica? Inseamna ca vor reveni cu un alt raspuns in scurt timp sau au evitat intrebarea? Care e motivul pentru care nu pot raspunde? Au voie sa faca asta? Propun sa trimitem catre CNAIR o petitie care sa contina doar aceste intrebari despre blocaje. Nu au cum sa nu raspunda. Nu au voie, atata timp cat e info de interes public.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

NGC

Pai poti sa faci asta chiar singur.
Alege la intamplare una din adresele de mai jos si trimite intrebarile tale.
In trecut am vrut sa ii ajutam si sa trimita disney toate intrebarile grupat, dar la cum raspund, nu mai are rost sa facem asta.
Asa ca cine vrea poate sa isi trimita propriile intrebari. E chiar mai bine asa.

relpub1@andnet.ro, relpub2@andnet.ro, relpub5@andnet.ro

adiarc

"Vom depune in cel mai scurt timp"...oare o fii la fel de rapid ca "vom lansa o expertiza in regim de urgentă pt lotul 3 Orăștie-Sibiu"..... :lol:

De peste 2 Ani suntem amenințati cu regimul de urgentă ...la naiba ce profesionisti desăvârșiți .... :o

^^ macar si-au dat seama ca And,CNADR ,Cnair sunt aceeași mizerie si nu S-au mai chinuit sa modifice adresa de mail ,care e tot cu AND
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Allex

Am trimis acum asta:

Quote
...
Informatiile solicitate sunt urmatoarele:
1.       ,,Revizuire / actualizare SF Sibiu - Pitesti" - Va rog sa precizati toate blocajele actuale din desfasurarea contractului si sa precizati termenul pentru rezolvarea lor;

2.       ,,Revizuire / actualizare SF Tirgu Mures – Ditrau" - Va rog sa precizati toate blocajele actuale din desfasurarea contractului si sa precizati termenul pentru rezolvarea lor;

3.       ,,Elaborare SF Tunel Meses" - Va rog sa precizati toate blocajele actuale din desfasurarea contractului si sa precizati termenul pentru rezolvarea lor.
...
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

NGC

@disney: Poti cere raportul Curtii de Conturi invocat de CNAIR pentru 2 licitatii?

disney

^ Ai gasit-o? Anyway, request on its way in a few minutes.

disney

Am trimis astazi urmatoarele intrebari.

Quote
Stimata Doamna, Stimate Domn,

Conform art. 7 si 9 din Legea 544 / 2001 actualizata, privind liberul acces la informatiile si documentele de interes public, va solicit citeva informatii cu caracter public.

Mentionez ca doresc aceste informatii in format electronic si editabil, conform art. 15, alin. (3) si alin. (4) din Legea 544/2001.

Va rog sa tineti cont de prevederile art. 22, alin. (2-1) din Legea 544/2001, care prevede ca "în situația în care informația publică solicitată se află pe un înscris care conține atât informații la care accesul este liber, cât și informații exceptate de la liberul acces, informația publică solicitată va fi comunicată, după anonimizarea informațiilor exceptate, prevăzute la art. 12 din Legea nr. 544/2001, cu modificările și completările ulterioare".

Va rog sa imi comunicati imediat numarul de inregistrare al prezentei solicitari, conform art. 20, alin. (5) din Legea 544/2001.

1) In raspunsul 92/17998/20.03.2017, referitor la graficul de executie actualizat de antreprenor, ati precizat ca ""graficul de executie" nu este un document cu caracter public".
Pe de alta parte, la solicitarea Deputatului [...], asa cum se vede si in documentul care poate fi gasit la adresa de mai jos, [...] i-a fost pus la dispozitie graficul de executie pentru [...].

a) Daca graficul de executie "nu este un document cu caracter public" asa cum sustineti, va rog sa precizati clar daca a fost incalcata legea prin oferirea acestui grafic respectivului Deputat, din moment ce in urma acestei actiuni, acest grafic care "nu este un document cu caracter public" (dupa cum sustineti) a devenit public. Va rog sa nu evitati raspunsul si sa raspundeti simplu prin DA sau NU.
b) In cazul in care legea nu a fost incalcata in situatia expusa la punctul de mai sus, va rog sa precizati baza legala (Lege, HG, OUG, etc.) completa (art., alin.) care permite eschivarea caracterului de document care "nu este document cu caracter public", facand astfel documentul sa devina public.

2) In consecinta, pentru fiecare din proiectele de constructie si/sau proiectare si executie enumerate mai jos, va rog sa imi puneti la dispozitie varianta actualizata de catre antreprenor a graficului de executie si sa precizati data la care a fost primit documentul, pentru a putea verifica veridicitatea informatiilor oferite.
In cazul in care graficul de executie este in curs de actualizare, va rog sa imi oferiti ultima varianta disponibila si data la care a fost primit respectivul document, pentru a putea verifica ca intr-adevar este ultima varianta disponibila.
a) VO Targu Mures
b) VO Satu Mare
c) VO Tecuci
d) Autostrada Lugoj - Deva lot 2
e) Autostrada Lugoj - Deva lot 3
f) Autostrada Lugoj - Deva lot 4
g) Autostrada Sebes - Turda lot 1
h) Autostrada Sebes - Turda lot 2
i) Autostrada Sebes - Turda lot 3
j) Autostrada Sebes - Turda lot 4

disney

Am adresat intrebarile de mai jos.

QuoteStimata Doamna, Stimate Domn,

Conform art. 7 si 9 din Legea 544 / 2001 actualizata, privind liberul acces la informatiile si documentele de interes public, va solicit citeva informatii cu caracter public.

Daca informatiile solicitate se regasesc pe pagini in care apar si informatii exceptate de la liberul access, prevazute la art. 12 din Legea 544/2001, va rog sa imi oferiti informatiile solicitate conform art. 22, alin. (2-1) din HG 478/2016.

Mentionez ca doresc aceste informatii in format electronic si editabil, conform art. 15, alin. (3) din HG 478/2016.

Va rog sa imi comunicati imediat numarul de inregistrare al prezentei solicitari, conform art. 20, alin. (5) din HG 478/2016.

1) In ce data si la ce ora a fost trimisa pentru prima data notificarea anularii licitatiei de revizuire SF pentru autostrada Pitesti - Craiova si prin ce mijloace (electronice, posta, etc)? Care este primul ofertant caruia i-a fost trimisa aceasta notificare?

2) a) Cand se va scoate la licitatie din nou revizuirea SF pentru autostrada Pitesti - Craiova in urma corectarii caietului de sarcini care a fost prezentat ca si motiv in notificarea anularii licitatiei curente?
b) Cand se va trimite documentatia la ANAP pentru validare? Ce pasi mai sunt de realizat pana atunci si care este calendarul realist de realizare al lor?

3) a) Se intentioneaza lansarea vreunei licitatii direct pentru proiectare si executie in baza studiului de fezabilitate existent, studiu invocat in notificarea anularii licitatiei?
b) Cand se va trimite documentatia la ANAP pentru validare? Ce pasi mai sunt de realizat pana atunci si care este calendarul realist de realizare al lor?

4) a) Se va licita (SF si / sau proiectare plus executie) pentru drum expres sau pentru autostrada?
b) Cand se va trimite documentatia la ANAP pentru validare? Ce pasi mai sunt de realizat pana atunci si care este calendarul realist de realizare al lor?

5) Se poate anula licitatia curenta atata timp cat mai exista contestatia la CAB?

6) Pana in ce data se poate contesta anularea licitatiei si cine a depus contestatie pana acum?

Va rog respectuos sa nu ocoliti raspunsul la intrebari si sa raspundeti clar si la obiect la toate intrebarile.

disney

Si inca un set.

QuoteStimata Doamna, Stimate Domn,

Conform art. 7 si 9 din Legea 544 / 2001 actualizata, privind liberul acces la informatiile si documentele de interes public, va solicit citeva informatii cu caracter public.

Mentionez ca doresc aceste informatii in format electronic si editabil, conform art. 15, alin. (3) si alin. (4) din Legea 544/2001.

Va rog sa tineti cont de prevederile art. 22, alin. (2-1) din Legea 544/2001, care prevede ca "în situația în care informația publică solicitată se află pe un înscris care conține atât informații la care accesul este liber, cât și informații exceptate de la liberul acces, informația publică solicitată va fi comunicată, după anonimizarea informațiilor exceptate, prevăzute la art. 12 din Legea nr. 544/2001, cu modificările și completările ulterioare".

Va rog sa imi comunicati imediat numarul de inregistrare al prezentei solicitari, conform art. 20, alin. (5) din Legea 544/2001.

Va rog sa imi puneti la dispozitie raportul Curtii de Conturi a Romaniei dispus in baza Deciziei CCR nr. III/19, raport invocat de CNAIR ca si motiv in anularea licitatiei pentru revizuirea SF Pitesti - Craiova.

disney

#789
Pentru cei care vor sa trimita si ei intrebari, puteti trimite la relpub1@andnet.ro sau relpub5@andnet.ro.

Allex

#790
Quote from: AlexAllex on April 29, 2017, 11:51:53 AM
Am trimis acum asta:

Quote
...
Informatiile solicitate sunt urmatoarele:
1.       ,,Revizuire / actualizare SF Sibiu - Pitesti" - Va rog sa precizati toate blocajele actuale din desfasurarea contractului si sa precizati termenul pentru rezolvarea lor;

2.       ,,Revizuire / actualizare SF Tirgu Mures – Ditrau" - Va rog sa precizati toate blocajele actuale din desfasurarea contractului si sa precizati termenul pentru rezolvarea lor;

3.       ,,Elaborare SF Tunel Meses" - Va rog sa precizati toate blocajele actuale din desfasurarea contractului si sa precizati termenul pentru rezolvarea lor.
...
Iata si raspunsul:





"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

NGC

Quote from: bridge on May 19, 2017, 09:53:03 PM
Raport de evaluare pe Legea 544

Salvati documentul ca dovada.

Nu este oare FALS IN ACTE ceea ce au facut? Doar disney a trimis vreo cateva reclamatii administrative anul trecut si ei zic ca a fost doar una!
Cautati in paginile anterioare si va veti convinge.



@disney: Nu ii intrebi ce au de zis despre asta?

disney

^
Trimis azi.

QuoteStimata Doamna, Stimate Domn,

Conform art. 7 si 9 din Legea 544 / 2001 actualizata, privind liberul acces la informatiile si documentele de interes public, va solicit citeva informatii cu caracter public.

Mentionez ca doresc aceste informatii in format electronic si editabil, conform art. 15, alin. (3) si alin. (4) din Legea 544/2001.

Va rog sa tineti cont de prevederile art. 22, alin. (2-1) din Legea 544/2001, care prevede ca "în situația în care informația publică solicitată se află pe un înscris care conține atât informații la care accesul este liber, cât și informații exceptate de la liberul acces, informația publică solicitată va fi comunicată, după anonimizarea informațiilor exceptate, prevăzute la art. 12 din Legea nr. 544/2001, cu modificările și completările ulterioare".

Va rog sa imi comunicati imediat numarul de inregistrare al prezentei solicitari, conform art. 20, alin. (5) din Legea 544/2001.

In "RAPORTUL DE EVALUARE A IMPLEMENTĂRII LEGII NR. 544/2001 ÎN ANUL 2016" publicat recent de CNAIR ("Raport 544 - CNADNR - 2016.pdf") apare ca ati primit doar o singura reclamatie administrativa in 2016.

Cu toate acestea eu insumi am trimis mai multe reclamatii administrative in 2016.

1) a) De ce nu apar aceste reclamatii administrative in raport?
b) Ce explicatie incredibila mai aveti de data aceasta?

2) Este acesta un caz de fals in acte prin publicarea acestui raport cu date false? Va rog sa explicati amanuntit.

Totodata va rog sa nu va mai eschivati si sa raspundeti la intrebari asa cum v-au fost adresate, fara a ocoli raspunsurile si fara a mai oferi raspunsuri incomplete. Va rog sa oferiti raspunsuri clare, concise si la obiect.

NGC

Quote from: disney on May 24, 2017, 01:05:20 AM
Quote
b) Ce explicatie incredibila mai aveti de data aceasta?
^^^
:lol: :lol: :lol:

Te ocupi de problema eratei pentru anulare pentru A12? Vezi acolo.