Author Topic: Comunicare oficiala cu MT/CNIR/CNAIR si alte institutii  (Read 202893 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

disney

• Knight
  • Hero
  • *
Re: Comunicare oficiala cu MT/CNIR/CNAIR si alte institutii
« Reply #855 on: July 15, 2017, 08:14:45 PM »
Stimata Doamna, Stimate Domn,

Conform art. 7 si 9 din Legea 544 / 2001 actualizata, privind liberul acces la informatiile si documentele de interes public, va solicit citeva informatii cu caracter public.

Mentionez ca doresc aceste informatii in format electronic si editabil, conform art. 15, alin. (3) si alin. (4) din Legea 544/2001.

Va rog sa tineti cont de prevederile art. 22, alin. (2-1) din Legea 544/2001, care prevede ca "în situația în care informația publică solicitată se află pe un înscris care conține atât informații la care accesul este liber, cât și informații exceptate de la liberul acces, informația publică solicitată va fi comunicată, după anonimizarea informațiilor exceptate, prevăzute la art. 12 din Legea nr. 544/2001, cu modificările și completările ulterioare".

Va rog sa imi comunicati imediat numarul de inregistrare al prezentei solicitari, conform art. 20, alin. (5) din Legea 544/2001.

In "RAPORTUL DE EVALUARE A IMPLEMENTĂRII LEGII NR. 544/2001 ÎN ANUL 2016" publicat recent de CNAIR ("Raport 544 - CNADNR - 2016.pdf") apare ca ati primit doar o singura reclamatie administrativa in 2016.

Cu toate acestea eu insumi am trimis mai multe reclamatii administrative in 2016.

1) a) De ce nu apar aceste reclamatii administrative in raport?
b) Ce explicatie incredibila mai aveti de data aceasta?

2) Este acesta un caz de fals in acte prin publicarea acestui raport cu date false? Va rog sa explicati amanuntit.

Totodata va rog sa nu va mai eschivati si sa raspundeti la intrebari asa cum v-au fost adresate, fara a ocoli raspunsurile si fara a mai oferi raspunsuri incomplete. Va rog sa oferiti raspunsuri clare, concise si la obiect.

Cu mare intarziere a venit si raspunsul. Le-am scris in 24 Mai si au inregistrat solicitarea in 23 Iunie !!!

Acesta este modelul despre care vorbesc.

Eu inteleg ca este doar un model pentru ca nu am gasit undeva scris ca e obligatoriu sa faci reclamatia doar asa.

V-am lasat. Ma duc sa imi cumpar un fax pentru ca vad ca se cere. :lol: :lol: :lol:

__dir

• Senior
« Reply #856 on: July 15, 2017, 08:47:54 PM »
HOTĂRÂRE nr. 478 din 6 iulie 2016 :headbash: :headbash:

8. Articolul 14 se modifică şi va avea următorul cuprins:
"Art. 14. - (1) Pentru a facilita redactarea solicitării şi a reclamaţiei administrative autorităţile şi instituţiile publice vor pune gratuit la dispoziţie persoanei interesate formulare-tip. Acestea vor fi afişate pe pagina proprie de internet şi vor fi distribuite, la cerere, persoanelor interesate, prin intermediul structurilor prevăzute la art. 3 alin. (1).
(2) Modelele formularelor-tip ale cererii de informaţii de interes public şi ale reclamaţiei administrative sunt prezentate în anexele nr. 4-6.
(3) Utilizarea formularelor-tip este facultativă. Nu poate constitui motiv de refuz al accesului la informaţiile publice dacă solicitarea este redactată într-o altă formă decât modelul prevăzut la alin. (1).
(4) Modelul scrisorii de răspuns la cerere şi cel al scrisorii de răspuns la reclamaţia administrativă, împreună cu modelul registrului pentru înregistrarea documentelor prevăzute la alin. (2), sunt prevăzute în anexele nr. 7-9."

Din ce vad eu ei au facut un mic abuz:
1- nu au pus la dispozitie noul formular
2- au refuzat sa-ti oferte informatii

Un soft pentru relatii cu clientii nu costa o avere, dar plimbatorii de hartii sunt multi si flamanzi!
« Last Edit: July 15, 2017, 08:49:40 PM by __dir »
"Rezist in prostie si incompetenta" - CNADNR/CNAIR/MT

disney

• Knight
  • Hero
  • *
« Reply #857 on: July 15, 2017, 08:53:55 PM »
Stati linistiti ca le scriu din nou si le arat ce zice legea.

Mai este si articolul asta.

ART.  15
(2) Solicitarea de informaţii de interes public sau reclamaţia administrativă se poate transmite prin mijloace electronice.

Am vrut doar sa va arat cu cine avem de-a face.
« Last Edit: July 15, 2017, 08:58:57 PM by disney »

disney

• Knight
  • Hero
  • *
« Reply #858 on: July 15, 2017, 09:58:42 PM »
"Felicitarea" de azi.

Conform art. 7 si 9 din Legea 544 / 2001 actualizata, privind liberul acces la informatiile si documentele de interes public, va solicit citeva informatii cu caracter public.

Mentionez ca doresc aceste informatii in format electronic si editabil, conform art. 15, alin. (3) si alin. (4) din Legea 544/2001.

Va rog sa tineti cont de prevederile art. 22, alin. (2-1) din Legea 544/2001, care prevede ca "în situația în care informația publică solicitată se află pe un înscris care conține atât informații la care accesul este liber, cât și informații exceptate de la liberul acces, informația publică solicitată va fi comunicată, după anonimizarea informațiilor exceptate, prevăzute la art. 12 din Legea nr. 544/2001, cu modificările și completările ulterioare".

Va rog sa imi comunicati imediat numarul de inregistrare al prezentei solicitari, conform art. 20, alin. (5) din Legea 544/2001.

1) A suspendat ISC executia lucrarilor in zona pasajului pe DN 68A peste autostrada in zona viitorului semi-nod rutier Holdea (zona km 56+5xx), vreodata in perioada 1 Februarie 2017 - 15 Iulie 2017?
Daca da, va rog sa precizati perioada (respectiv perioadele) exacte in care lucrarile au fost suspendate.

2) a) Va rog sa imi precizati numarul autorizatiei de construire in baza careia au fost autorizate lucrarile din lunile Februarie 2017 - Iulie 2017 la culeile pasajului pe DN 68A peste autostrada in zona viitorului semi-nod rutier Holdea (zona km 56+5xx).
b) Va rog sa imi precizati numarul autorizatiei de construire in baza careia au fost autorizate lucrarile din lunile Februarie 2017 - Iulie 2017 la pilotii si pilonii pasajului pe DN 68A peste autostrada in zona viitorului semi-nod rutier Holdea (zona km 56+5xx).

3) Va rog sa precizati numarul si data emiterii pentru fiecare autorizatie de construire emise pana acum pentru zona pasajului pe DN 68A peste autostrada in zona viitorului semi-nod rutier Holdea (zona km 56+5xx) din 2013 si pina astazi.

A venit raspunsul.

disney

• Knight
  • Hero
  • *
« Reply #859 on: July 20, 2017, 07:30:20 PM »
Am adresat astazi urmatoarele intrebari catre CNAIR.

In comunicatul CNAIR din 03.04.2017 referitor la "Clarificări referitoare la Proiectul de Revizuire a  Studiului de Fezabilitate pentru Autostrada Târgu – Mureş – Ditrău" si disponibil la adresa http://cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/interes-general/comunicat-de-presa-03042017), apare textul urmator: "În prezent se aşteaptă răspunsul Agenţiei Naţionale pentru Achiziţii Publice referitor la consilierea metodologică privind modul de interpretare şi aplicare a prevederilor art. 104, alin (8) din Legea 98/2016."

1) Va rog sa imi puneti la dispozitie raspunsul ANAP la care se face referire.

2) a) Se poate in acest caz (adica pentru contractul pentru "Revizuire a  Studiului de Fezabilitate pentru Autostrada Târgu – Mureş – Ditrău") aplica procedura de negociere fara publicarea prealabila a unui anunt de participare?
b) Sint indeplinite toate conditiile de la art. 104 alin. 8 din legea 98/2016? Daca nu, care din ele nu e indeplinita?

3) Trebuie reziliat actualul contract pentru "Revizuire a  Studiului de Fezabilitate pentru Autostrada Târgu – Mureş – Ditrău") sau nu? Va rog sa raspundeti simplu prin "da" sau "nu".

4) a) A fost deja aplicata procedura de negociere fara publicarea prealabila a unui anunt de participare pentru acest contract? Daca da, ce documente au fost semnate, in ce data si care este valoarea de atribuire? Va rog sa imi puneti la dispozitie o copie a noului caiet de sarcini.
b) Au fost macar incepute demersurile prin procedura de negociere fara publicarea prealabila a unui anunt de participare? Va rog sa imi prezentati un calendar realist pentru aceasta procedura.

Va rog insistent sa raspundeti clar, detaliat si la obiect la toate intrebarile detaliate.

A venit raspunsul.

dumbravaandrei

• Hero
  • *
« Reply #860 on: July 20, 2017, 09:08:08 PM »
 :wtf:
Cineva in stare sa si traduca?
Nu de alta, dar mi se pare atat de evaziv si incomplet (mai ales raspunsul la 3) incat nu prea il poti considera raspuns ci...
Nadlac - Munchen - 8 ore, legal (900 Km) | Brasov - Nadlac - 6 ore, Ilegal (470 Km)
Satu Mare  - Munchen - 11 ore, legal (1100 Km) | Satu Mare - Iasi - 9 ore, Ilegal (500 km)
Brasov - Mangalia - 4,5 ore, legal (430 Km) | Brasov - Dorohoi - 7 ore, Ilegal (380 km)
Infrastructura, frati si surori!

disney

• Knight
  • Hero
  • *
« Reply #861 on: August 01, 2017, 10:39:41 PM »
CNAIR continua cu interpretarea proprie a legilor.

TibiV

• Knight
  • Legend
  • *
« Reply #862 on: August 02, 2017, 01:46:08 AM »
Aha...
Deci daca depui reclamatie administrativa trebuie sa precizezi in mod clar unde si cand s-au cunoscut bunicul si bunica, in ce context. si daca au avut toate aprobarile necesare...
Probabil si ce au avut in minte de ce au ajuns sa produca un descendent atat de agasant ca tine...
;)

NGC

• Count
  • Legend
  • *
« Reply #863 on: August 02, 2017, 09:26:01 AM »
Este doar o noua incercare de intimidare si inducere in eroare.

ART. 14

[...]

(2) Modelele formularelor-tip ale cererii de informaţii de interes public şi ale reclamaţiei administrative sunt prezentate în anexele nr. 4 - 6.
(3) Utilizarea formularelor-tip este facultativă. Nu poate constitui motiv de refuz al accesului la informaţiile publice dacă solicitarea este redactată într-o altă formă decât modelul prevăzut la alin. (1).

Priviti cu atentie textul de la alineatul (3). Acolo avem 2 propozitii independente.
Daca se dorea ca utilizarea formularelor sa fie facultativa doar pentru solicitari, s-ar fi specificat acest lucru in prima propozitie.
Asa ca sa ignoram noua pacaleala de la CNAIR.

Ar trebui sa le reclami din nou si poti sa folosesti si observatiile de mai jos.

- Problema celor 2 propozitii  de mai sus.
- Trebuie cumparat fax? Unde se face distinctia ca adresa e obligatorie si faxul nu?
- Moralistii nu respecta ei insisi modelele de formular din HG pentru raspuns la solicitare si la reclamatie.
    - Nu e trecuta persoana de contact.
    - Nu e trecut functionarul care a elaborat raspunsul.
    - Nu apare paragraful referitor la incadrarea deciziei si daca au fost luate masuri impotriva functionarului.
« Last Edit: August 02, 2017, 09:54:27 AM by NGC »
National Geographic Channel

NGC

• Count
  • Legend
  • *
« Reply #864 on: August 04, 2017, 05:30:49 PM »
Pun si aici acest mesaj pentru ca este important.

Merită menționat că acele variante de traseu predate de prestator la o fază intermediară în derularea contractului de SF sunt tot informație de interes public, deci nu există nici o excepție legală (conform legii 544/2001) de la accesarea lor de către cetățeni.

Prin urmare, dacă directorul general CNAIR refuză să pună la dispoziție acea hartă, dumnealui încalcă legea și nu își îndeplinește atribuțiile de serviciu. Vreau să cred că nu asta este intenția așa că sugerez să îi re-solicitați acea hartă.

NGC

• Count
  • Legend
  • *
« Reply #865 on: August 04, 2017, 05:38:05 PM »
Sa punem acum si motivarea CAB pentru procesul din 2016 al lui Catalin cu CNAIR referitor la documentele care se pot obtine in baza Legii 544/2001.

portal.just.ro/2/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=300000000634144&id_inst=2

DECIZIA CIVILĂ NR. 3762

Ședința publică de la 30 Iunie 2016

[...]

Pe rolul instanței se află judecarea recursului declarat de recurenta-pârâtă COMPANIA NAȚIONALĂ DE AUTOSTRĂZI ȘI DRUMURI NAȚIONALE DIN ROMÂNIA SA PRIN DIRECTOR GENERAL, împotriva sentinței civile nr. 7583/04.11.2015, pronunțată de Tribunalul București – Secția a II-a Contencios Administrativ și Fiscal, în dosarul nr. 10683/3/2015, în contradictoriu cu intimatul-reclamant Drulă Cătălin.

Dezbaterile asupra cererii de recurs au avut loc în ședința publică din data de 16 iunie 2016, fiind consemnate în încheierea de ședință de la acea dată, parte integrantă din prezenta hotărâre când Curtea, având nevoie de timp pentru a delibera, a amânat pronunțarea la data de 23 iunie 2016 și ulterior la data de 30 iunie 2016, când, în aceeași compunere, a decis următoarele:

CURTEA

Analizând actele dosarului în raport cu susținerile părților, Curtea constată că recursul este nefondat, pentru considerentele ce vor fi expuse în continuare.

Instanța de fond a obligat pârâta să comunice reclamantului informațiile solicitate prin cererea cu nr.92/9647/13.02.2015, în termen de 30 de zile de la rămânerea definitivă a sentinței.

Prin cererea cu nr. 92/9647/13.02.2015 a solicitat pârâtei sa ii comunice „raportul de început” si „raportul intermediar nr.1”,precum si raportul intermediar nr.2 daca exista, transmise către CNADR de către prestatorul Asociația pentru Protecția Liliecilor din Romania conform Caietului de sarcini din contractul „Servicii privind evaluarea chiropterologica a peșterii tunel situată in zona localității Șoimuș , km 97+200 al autostrăzii Lugoj-Deva,lot 4 km 77+361-km99+500”.

În recurs, pârâta susține că informațiile solicitate de petent sunt exceptate de la accesul public, deoarece fac parte integranta din contractul încheiat de companie cu prestatorul Asociatia pentru protecția liliecilor privind "servicii de evaluare chiropterologica a peșterii tunel situata in zona localității Șoimuș km 97+200 al autostrăzii Lugoj Deva lot 4 km 77+361 - km 99+500.", fiind un contract administrativ de achiziție publica.

La art.22 din contract intitulat "Informarea" se menționează ca prestatorul va furniza Managerului de Proiect, oricărei persoane autorizate de către Beneficiar, Autorității de Audit de la Lângă Curtea de Conturi a României, orice informații in legătura cu serviciile si cu proiectul, astfel cum Managerul de Proiect poate solicita oricând;

La art.25 intitulat "Raport" se menționează obligația prestatorului de elabora si transmite Companiei rapoarte, iar la pct.25.2 se menționează ca fiecare factura va fi însoțita de raportul aferent.

La art.27 din contract intitulat "Plati" se menționează ca plata se va efectua numai după predarea si aprobarea rapoartelor de către Beneficiar.

Curtea constată, în acord cu instanța de fond, că art. 111 din legea 544/2004 prev. “Orice autoritate contractantă, astfel cum este definită prin lege, are obligația să pună la dispoziția persoanei fizice sau juridice interesate, în condițiile prevăzute la art. 7, contractele de achiziții publice”, astfel că susținerile recurentei sunt nefondate. Împrejurarea că recurenta a convenit cu co-contractantul să nu divulge informațiile de intere public decât în anumite împrejurări este lipsită de relevanță, întrucât părțile unei convenții nu pot deroga de la normele legale imperative.

Prin urmare, câtă vreme nu s-a făcut dovada informațiile solicitate de intimatul-reclamant aduc atingere dreptului de proprietate intelectuală ori industrială, ori principiului concurenței loiale, Curtea constată că recurenta-pârâtă este obligată să răspundă pozitiv la cererea nr. 92/9647/13.02.2015, așa cum corect a apreciat și instanța de fond.

Având în vedere considerentele expuse, Curtea constată că setința atacată a fost pronunțată cu aplicarea corectă a legii, motiv pentru care va respinge ca nefondat recursul, în temeiul art. 496 C. proc. civ.

PENTRU ACESTE MOTIVE,
ÎN NUMELE LEGII

DECIDE

Respinge recursul declarat de recurenta-pârâtă COMPANIA NAȚIONALĂ DE AUTOSTRĂZI ȘI DRUMURI NAȚIONALE DIN ROMÂNIA SA PRIN DIRECTOR GENERAL, împotriva sentinței civile nr. 7583/04.11.2015, pronunțată de Tribunalul București – Secția a II-a Contencios Administrativ și Fiscal, în dosarul nr. 10683/3/2015, în contradictoriu cu intimatul-reclamant Drulă Cătălin, ca nefondat.

Definitivă.

Pronunțată în ședința publică azi, 30 Iunie 2016.

Sublinierile imi apartin.

AlexAllex

• Hero
  • *
    • MobileON Romania
« Reply #866 on: August 16, 2017, 02:07:18 PM »
Centurile Bacau si Suceava:

Va rog sa imi comunicati imediat numarul de inregistrare al prezentei solicitari, conform art. 20, alin. (5) din HG 123/2002 actualizata prin HG 478/2016.

Informatiile solicitate sunt urmatoarele:
1.       Varianta de Ocolire Bacau:

A)     Au fost receptionate lucrarile efectuate de catre „Eko Insaat Ve Tic AS” dupa rezilierea contractului?

B)      Care este stadiul actual al acestui obiectiv?

C)      Cand estimati ca se vor relicita lucrarile la acest obiectiv daca nu vor fi intampinate probleme neprevazute? Termen estimativ, nu asumare (evitati raspunsuri de genul  „in cel mai scurt timp”).

D)     Se doreste ca la relicitarea lucrarilor portiunea de 17 km ce coincide cu viitoarea Autostrada Moldova sa fie construita din start la „full-profile”? Daca da, care sunt pasii suplimentari necesari.

2.       Varianta de Ocolire Suceava:

A)     Care este stadiul acestui obiectiv? (Exceptand partea finalizata).

B)      Cand estimati ca se vor relicita lucrarile la acest obiectiv daca nu vor fi intampinate probleme neprevazute? Termen estimativ, nu asumare (evitati raspunsuri de genul  „in cel mai scurt timp”).

"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

Vice33

• Senior
    • Program gratuit de legislatie ruiera
« Reply #867 on: August 16, 2017, 02:20:35 PM »
@NGC: Si acum ce urmează, a primit pana la urma raspunsul solicitat...? Ce se intampla cu organizarea mutarii liliecilor, se va face in viitorul apropiat...?

disney

• Knight
  • Hero
  • *
« Reply #868 on: August 21, 2017, 11:00:18 PM »

ART. 14

[...]

(2) Modelele formularelor-tip ale cererii de informaţii de interes public şi ale reclamaţiei administrative sunt prezentate în anexele nr. 4 - 6.

Priviti cu atentie textul de la alineatul (3). Acolo avem 2 propozitii independente.
Daca se dorea ca utilizarea formularelor sa fie facultativa doar pentru solicitari, s-ar fi specificat acest lucru in prima propozitie.

Ar trebui sa le reclami din nou si poti sa folosesti si observatiile de mai jos.

- Trebuie cumparat fax? Unde se face distinctia ca adresa e obligatorie si faxul nu?
- Moralistii nu respecta ei insisi modelele de formular din HG pentru raspuns la solicitare si la reclamatie.
    - Nu apare paragraful referitor la incadrarea deciziei si daca au fost luate masuri impotriva functionarului.

Poftim raspuns! Ce sa mai zici despre astia?

Va sa zica am refuzat sa ma identific? :lol:

Si am interpretat legea 544/2001 intr-un mod "care aduce atingere activitatii CNAIR"? :lol:
Pai sa vedem atunci cine a interpretat legea dupa bunul plac. Cititi mesajul urmator.

disney

• Knight
  • Hero
  • *
« Reply #869 on: August 21, 2017, 11:03:13 PM »

ART. 14

[...]

Pentru ca sa vad daca are NGC dreptate, am adresat niste intrebari la MCPDS.

Intrucit MCPDC este elaboratorul HG 478/2016 si potrivit art. 9 alin. (1) din Codul Civil care prevede ca "cel care a adoptat norma civila este competent sa faca si interpretarea ei oficiala", va rog sa clarificati urmatoarele aspecte.

1) In HG 478/2016 avem punctul 8 care precizeaza ca:

"8. Articolul 14 se modifică şi va avea următorul cuprins:
"ART. 14
(1) Pentru a facilita redactarea solicitării şi a reclamaţiei administrative autorităţile şi instituţiile publice vor pune gratuit la dispoziţie persoanei interesate formulare-tip. Acestea vor fi afişate pe pagina proprie de internet şi vor fi distribuite, la cerere, persoanelor interesate, prin intermediul structurilor prevăzute la art. 3 alin. (1).
(3) Utilizarea formularelor-tip este facultativă. Nu poate constitui motiv de refuz al accesului la informaţiile publice dacă solicitarea este redactată într-o altă formă decât modelul prevăzut la alin. (1).""

Din aceasta exprimare nu rezulta clar si fara posibilitate de interpretare in ce cazuri este facultativa utilizarea formularelor-tip prevazuta de alin. (3).
La alin. (1) se vorbeste atit despre solicitari cit si despre reclamatii administrative, dar mai apoi, in prima propozitie a alin. (3) nu se mai precizeaza nimic.

Va rog sa precizati clar si fara posibilitate de interpretare daca:
a) Utilizarea formularelor-tip este facultativa sau nu pentru solicitarea de informatii
b) Utilizarea formularelor-tip este facultativa sau nu pentru reclamatia administrativa
c) Utilizarea formularelor-tip este facultativa sau nu pentru raspunsul la solicitarea de informatii
d) Utilizarea formularelor-tip este facultativa sau nu pentru raspunsul la reclamatia administrativa

2) Va rog sa confirmati ca dupa intrarea in vigoare a HG 478/2016, termenele se calculeaza in "zile", iar acest "zile" inseamna de fapt zile calendaristice.

3) In HG 478/2016 avem punctul 14 care precizeaza ca:

"14. La articolul 20, alineatul (4) se modifică şi va avea următorul cuprins:
"(4) Cererile de solicitare a informaţiilor de interes public, indiferent de modul în care au fost formulate, inclusiv cele prevăzute la alin. (3), se înregistrează, de îndată, la structurile sau la persoanele responsabile de informarea publică directă, în Registrul pentru înregistrarea solicitărilor şi răspunsurilor privind accesul la informaţiile de interes public.""

Ce inseamna sau cum se interpreteaza termenul "de indata" in cazul solicitarilor transmise prin E-Mail?

Acum a venit raspunsul.

Si cine are dreptate? NGC, bineinteles!